Elewacja zewnętrzna z klinkieru – cegły czy płytki?

caspar rae e WcsuMnJGU unsplash

Jeśli chcesz, aby Twój budynek pięknie prezentował się z zewnątrz i przykuwał wzrok, warto zastanowić się nad wykonaniem całości lub części elewacji zewnętrznej z klinkieru. To niezwykle trwały i estetyczny materiał, który można wykorzystać zarówno pod postacią cegły klinkierowej, jak i płytek klinkierowych. Dziś podpowiadamy, które z tych rozwiązań lepiej wybrać!

Klinkier elewacyjny doskonale wygląda zarówno na dużych płaszczyznach, jak i w formie dekoracyjnych elementów na ścianie budynku. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwala precyzyjnie dopasować elewację klinkierową do okien lub dachu, zapewniając tym samym nietuzinkowy design i długowieczność. Inwestorzy często jednak wahają się: czy lepiej wybrać płytki, czy cegły klinkierowe? Sprawdźmy!

Klinkier elewacyjny – dlaczego to dobry wybór?

Estetyka i piękny wygląd to zaledwie dwie z wielu cech, jakie sprawiają, że klinkier elewacyjny jest tak chętnie wybierany przez projektantów, architektów, deweloperów i prywatnych inwestorów. Dodatkowym atutem jest wyjątkowa trwałość tego materiału. Wypalany w procesie zaawansowanej technologicznie produkcji klinkier nie ma sobie równych pod względem odporności na warunki atmosferyczne, ale także ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz porastanie mchem. Cechuje się także bardzo niską nasiąkliwością, przez co niestraszny mu nawet mróz czy zmienna pogoda.

Klinkier w formie płytek czy cegły?

Choć na pierwszy rzut oka płytki klinkierowe i cegła klinkierowa dają podobny efekt wizualny, to jednak można zauważyć pomiędzy nimi istotne różnice. Jedną z nich jest cena. Klinkier w formie płytek elewacyjnych jest tańszy, ponieważ do ich wytworzenia potrzeba zdecydowanie mniej materiału. To sprawia, że wykonanie elewacji zewnętrznej z płytki klinkierowej będzie o wiele tańszą inwestycją niż wykonanie jej z cegły klinkierowej.

Cegła klinkierowa na elewację – czy to dobry wybór?

Kolejną istotną kwestią jest montaż. Płytki klinkierowe są lżejsze niż cegły, zatem również wykonanie elewacji z płytek będzie prostszym i szybszym rozwiązaniem. Do montażu cegły klinkierowej, która odznacza się dużo większym ciężarem, potrzebne jest solidniejsze podparcie i szerokie fundamenty.

Podsumowując, jeśli budynek nie został uprzednio przygotowany pod elewację z cegły klinkierowej, o wiele prostszym w montażu i tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie klinkieru elewacyjnego w formie płytek. Gdy zastosuje się dodatkowo płytki narożne, tak wykonana elewacja niemal nie będzie się różnić od cegły klinkierowej. Szeroka paleta barw pozwala idealnie dopasować kolor płytek klinkierowych do okien, dachu, kostki brukowej czy innych elementów otoczenia.

Sama cegła klinkierowa z kolei doskonale nadaje się do wykonania innych przydomowych konstrukcji, takich jak kominy, grille czy kominki. Dopasowując ją kolorystycznie do klinkieru elewacyjnego, można uzyskać efekt harmonijnej estetyki, zyskując jednocześnie niezwykłą trwałość i niebanalny wygląd całej posesji.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version