Miłośnicy motoryzacji z końcówki XX wieku wciąż poszukują perełek z lat 80. i 90. do swojej kolekcji. Ze względu na zaprzestanie produkcji dziesiątki lat temu, tego typu samochody są coraz rzadziej dostępne w dobrym stanie. Jednak wiele dobrze zachowanych egzemplarzy można znaleźć na aukcjach samochodów z USA. Zobaczmy, jakie modele aut warto sprowadzić zza oceanu!
Szukasz konkretnego modelu pojazdu produkowanego pod koniec XX wieku? A może po prostu lubisz szukać samochodów z tamtej epoki w dobrym stanie, by je kolekcjonować lub sprzedawać dalej i na nich zarabiać? W obu przypadkach powinieneś przyjrzeć się bliżej samochodom z USA. Sprawdź, jakim dokładnie oraz dlaczego to się opłaca!
Zabytkowe auta z USA – czy opłaca się je sprowadzać?
Choć dla wielu nowoczesna motoryzacja stanowi kwintesencję pięknego designu, to jednak trzeba przyznać, że zabytkowe klasyki z lat 80. i 90. mają niepowtarzalny klimat. Ich często kanciaste kształty, a także nowatorskie podejście projektantów sprawiły, że krążowniki szos z XX-wiecznych Stanów Zjednoczonych do dziś mogą mieć wysoką wartość. Takie stare auta z USA dla wielu osób są prawdziwą gratką, którą można kolekcjonować lub sprzedać z niezłym zarobkiem.
Dlaczego jeszcze opłaca się importować zabytkowe auta z USA? Ponieważ jeśli samochód ma przynajmniej 30 lat i spełnia inne wymogi, pozwalające uznać go za zabytek, to stawka cła za sprowadzenie go wynosi 0%. Również podatek VAT będzie niższy niż w przypadku młodszych aut – zaledwie 7% zamiast 19 lub 23%.
Ford Festiva i inne kultowe samochody ze Stanów
Jeśli mowa o starszych i zabytkowych autach z USA, nie sposób nie wspomnieć o modelu, jakim jest Ford Festiva. To samochód produkowany w latach 1986 – 2002 we współpracy amerykańskiej marki Ford z koreańską marką Kia oraz z japońską Mazdą. Najstarsze egzemplarze Forda Festiva, jakie można zatem znaleźć na aukcjach samochodów z USA, pochodzą jeszcze z końcówki lat 80. XX wieku.
Do bliźniaczych modeli Forda Festiva należą Mazda 121, sprzedawana w Australii, Nowej Zelandii i Europie, a także Kia Pride stworzona głównie z myślą o rynku europejskim. Również nieco nowsze generacje modelu Festiva doczekały się swoich odpowiedników, takich jak Kia Avella czy Mazda Demio. Wiele części pokrywało się 1:1, odróżniając modele od siebie jedynie znaczkiem na masce, dzięki czemu kupując Forda Festiva, można pozyskać części także do innych zabytkowych pojazdów.
Jak importować samochód z USA?
Import samochodów z USA, choć może się wydawać skomplikowany, wcale nie musi taki być. Jeśli wybierzesz odpowiedni portal lub dom aukcyjny, cały proces zakupu i przetransportowania auta ze Stanów do Polski może być zautomatyzowany. Korzystając z platformy takiej jak bid.cars, zyskujesz bezpieczeństwo, dokładną weryfikację pojazdu oraz możliwość komfortowego sprowadzenia go niemal pod sam dom. Przekonaj się już teraz, jakie perełki niedostępne w Europie możesz znaleźć na aukcjach samochodów ze Stanów Zjednoczonych!
Artykuł sponsorowany