Rynek pracy IT to od wielu lat sektor, który może pochwalić się względną odpornością na wszelkie zawirowania gospodarcze. Czy branża IT w dalszym ciągu będzie tak atrakcyjna dla wszystkich chętnych? Czy możemy spodziewać się w najbliższym czasie bańki na rynku pracy IT?
Chętnych do pracy w IT coraz więcej
Branża IT to jeden z tych sektorów, który uniwersalnie cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników rynku pracy, którzy planują przebranżowienie się lub rozpoczęcie kariery zawodowej. IT nierozerwalnie wiązało się ze stabilnym zatrudnieniem, wysokimi zarobkami i możliwością podejmowania ciekawych zadań z dużym potencjałem do rozwoju kompetencji. W tym zakresie nic się nie zmieniło, jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że rynek pracownika nie jest już aż tak zauważalny, jak jeszcze 2, 3 lata temu.
W ubiegłym roku zgodnie z raportami o rynku IT przygotowanymi przez No Fluff Jobs, średnia liczba odpowiedzi na ofertę pracy wzrosła o 138% w stosunku do poprzedniego roku. To wyraźny sygnał, że zainteresowanie IT rośnie, a liczba ofert pracy pozostaje na tym samym poziomie lub delikatnie maleje. To sprawia, że otrzymanie satysfakcjonującej posady w branży jest nieco trudniejsze, zważywszy na większą liczbę kandydatów do pracy. Wciąż jednak na bazie artykułu https://mindboxgroup.com/pl/technologie-umozliwiajace-szybkie-wejscie-na-rynek-pracy-w-branzy-it/ możemy znaleźć te technologie, na które popyt wciąż jest w branży IT wysoki.
Zarobki w IT wciąż rosną
Co z zarobkami w branży IT? Mamy dobre wieści dla wszystkich, którzy szukają pracy w IT ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie. Średnie wynagrodzenie w 2023 roku kształtowało się w widełkach 12,000 – 18,000 złotych co stanowi wzrost w stosunku do poprzednich lat.
Oczywiście są to wartości uśrednione – każdy kandydat powinien zainteresować się stawkami na konkretnym stanowisko, biorąc również pod uwagę konkretną technologię i pozycję, na którą kandyduje. Wysokie zarobki niezmiennie oferowane są w sektorze Cybersecurity, Data Science, a także w dziedzinie programowania. Pracodawcy starają się także przy okazji procesów rekrutacyjnych skupiać się na maksymalnym dopasowaniu kandydata i jego potrzeb do specyfiki realizowanego procesu. To dobry trend, który zwiększa prawdopodobieństwo nawiązania długoletniej relacji na linii pracownik-pracodawca.
Coraz większe znaczenie AI w sektorze nowoczesnych technologii
Mówiąc o lekkim spowolnieniu dynamiki zatrudnienia w sektorze IT, trudno nie wspomnieć o jednym z podstawowych źródeł tego trendu. Mowa tu oczywiście o Sztucznej Inteligencji. Branża IT, jako najpewniej korzystająca z dorobku nowoczesnych technologii nie wzbrania się przed wykorzystaniem algorytmów SI do testowania oprogramowania, wstępnego pisania kodu, ale także do analizy danych i do usprawnienia procesów związanych z cyberbezpieczeństwem.
Wciąż pracownicy są niezbędni – szczególnie w procesach wymagających osądu i bardziej zaawansowanych czynnościach, a i w firmach mocno angażujących nowoczesne technologie uczenia maszynowego, nie lekceważy się wagi kontroli, którą na końcu zawsze powinien sprawować człowiek. Musimy jednak nastawić się na coraz większy wpływ technologii sztucznej inteligencji na rynek IT i inne nowoczesne sektory, co będzie miało niebagatelny wpływ na kolejne zmiany na rynku IT.
Junior, Mid czy Senior – kto najszybciej znajdzie pracę?
Im większe doświadczenie w IT, tym większa szansa na zdobycie satysfakcjonującej pracy. To hasło, które zawsze było w mocy i jest dalej, bez względu na sytuację na rynku pracy. Doświadczeni programiści i specjaliści IT, którzy mają już w swoim portfolio stanowisko seniora, faktycznie mogą zauważyć spowolnienie na rynku, ale wciąż nie będą narzekać na brak ofert.
Najgorzej w tej sytuacji mają osoby pretendujące do stanowiska juniora. Kandydaci bez doświadczenia, którzy szukają pierwszej pracy, muszą doskonale przygotować się do rozmowy o pracę, w czym pomoże wpis https://mindboxgroup.com/rekrutacja-proces-ktory-warto-zaplanowac/. To spora dawka wiedzy, która zapewni przewagę nad innymi konkurentami, którzy marzą o pierwszej posadzie w IT.
Artykuł sponsorowany