Z pewnością wiesz już, czym jest karta płatnicza. To wygodna alternatywa dla gotówki – dzięki niej możesz opłacić zakupy i różne usługi oraz wypłacać pieniądze z bankomatów. Jednak czy wiesz, jakie są jej rodzaje i kiedy są one najbardziej przydatne? W poniższym artykule dowiesz się więcej o kartach płatniczych oraz znajdziesz wskazówki, jak wybrać tę najlepszą.
Czym są karty płatnicze?
Karta płatnicza to nic innego, jak instrument płatniczy, który wydawany jest przez instytucje finansowe. Z jej pomocą wykonasz różne transakcje bezgotówkowe – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, a także w lokalach usługowych. Dzięki niej skorzystasz też z bankomatu i np. wypłacisz gotówkę. Przykładowe karty płatnicze znajdziesz tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor
Na rynku znajdziesz zarówno wirtualne, jak i fizyczne karty płatnicze, które – najkrócej mówiąc – przypominają prostokątny kawałek plastiku. Są one wyposażone w pasek magnetyczny i chip. Na ich powierzchni znajdują się dane właściciela, nazwa banku, identyfikator, data ważności oraz kod CVV lub CVC.
Rodzaje kart płatniczych
Karty płatnicze można sklasyfikować na wiele sposobów – ten najpopularniejszy dotyczy sposobu dokonywania rozliczeń z instytucjami finansowymi. Wyróżnić można m.in.:
- kartę debetową – wydawane są do kont osobistych. By jej użyć, rachunek właściciela musi zostać zasilony dowolną kwotą pieniędzy. Karta debetowa uniemożliwia powstanie ujemnego salda kredytowego.
- kartę kredytową – by ją otrzymać, nie musisz mieć konta osobistego w danym banku. Bazuje ona na limicie kredytowym o określonej wysokości, który przyznawany jest przez instytucję. Właściciel musi sam regulować zadłużenie związane z używaniem środka płatniczego.
Karty płatnicze można podzielić też m.in. ze względu na organizację, której logo widnieje na plastiku (np. Visa, MasterCard), ale też sposób zapisu informacji (m.in. magnetyczne, z układem elektronicznym).
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru karty płatniczej?
Karta – czy to obciążeniowa, czy też kredytowa – powinna być dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego, podczas rozglądania się za odpowiednim środkiem płatniczym, koniecznie sprawdź m.in.:
- naliczane opłaty i prowizje – np. za wypłacanie pieniędzy z bankomatu innej sieci niż banku, w którym masz kartę.
- limity transakcji – czyli maksymalną kwotę, którą możesz wypłacić z bankomatu lub wykorzystać za jednym razem podczas regulowania należności.
Pamiętaj, by dodatkowo zweryfikować, czy zamówiona karta nie niesie za sobą jakichś dodatkowych benefitów. Przykładowo, niektóre banki za to, że płacisz ich kartami, finansują posiłki i pomoc psychospołeczną dzieciom. Jeszcze inne instytucje przyznają różne zwroty i zniżki.
Jakie korzyści niesie posiadanie karty płatniczej?
Karta płatnicza ułatwia codzienne życie. Poprawia też bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak kody CVV/CVC, chipy i autoryzacja PIN, ryzyko kradzieży pieniędzy z konta bankowego jest zminimalizowane. Co więcej, dzięki karcie nie musisz nosić przy sobie dużej ilości gotówki, co nie tylko zmniejsza ryzyko zgubienia lub kradzieży środków, ale też jest wygodne.
Z kartą płatniczą zadbasz o swoją… historię kredytową. Wystarczy, że zaczniesz korzystać z karty kredytowej. Regularne i odpowiedzialne korzystanie z niej może pozytywnie wpłynąć na Twoją wiarygodność jako klienta banku. Może to w przyszłości zaprocentować i ułatwić uzyskanie np. kredytu hipotecznego czy gotówkowego.
Pamiętaj też, że dzięki karcie masz stały dostęp do swoich środków i możesz dokonywać płatności niemalże wszędzie, zarówno stacjonarnie, jak i online. To nie tylko komfort, ale i elastyczność, która pozwala na szybkie reagowanie w różnych sytuacjach finansowych.
Artykuł Sponsorowany