Rozwód to z pewnością jeden z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka, a każda sprawa ma indywidualny charakter. Z tego względu nie sposób wskazać jednego scenariusza, który będzie realizowany przez sądem. W polskim systemie prawnym najszybszym i z reguły najmniej problematycznym sposobem rozwiązania małżeństwa jest rozwód bez orzekania o winie. Jak dokładnie on przebiega? Czy zawsze jest korzystny? Jak wygląda wówczas podział majątku? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
1. Czym jest rozwód bez orzekania o winie?
2. Pozew w przypadku rozwodu bez orzekania o winie
3. Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku
4. Obowiązek alimentacyjny a brak orzekania o winie
5. Ile trwają sprawy rozwodowe?
O czym należy pamiętać przed wniesieniem sprawy do sądu? Z pewnością cała procedura przebiegnie szybciej, jeśli już na początku małżonkowie zgromadzą potrzebne dokumenty. Znaczenie mają przede wszystkim dokumenty dotyczące majątku, ewentualne umowy przedmałżeńskie czy kwestie obejmujące małoletnie dzieci.
Czym jest rozwód bez orzekania o winie?
Rozwód bez orzekania o winie to najczęstsza forma rozwodu w Polsce. Co ważne, przesłanki – niezależnie od tej kwestii – są zawsze takie same. Wniosek o rozwój może złożyć każdy małżonek, natomiast podstawowym warunkiem jego orzeczenia jest zupełny i trwały rozpad małżeństwa. Co ukrywa się pod tym pojęciem? To przede wszystkim rozpad więzi emocjonalnej, czyli brak uczucia, rezygnacja ze wspólnego życia seksualnego oraz fakt, że małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd, jak sama nazwa wskazuje winnego rozpadu małżeństwa i choć przyczyny są takie same jak w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, sąd nie wymaga ich dowodzenia. Wystarczy udowodnić, że wskazane wyżej przesłanki do rozwodu zostały spełnione oraz że nie istnieją negatywne przesłanki, które uniemożliwiałyby orzeczenie rozwodu.
Pozew w przypadku rozwodu bez orzekania o winie
Wiele osób rozważających sprawę rozwodową zastanawia się, czy w obliczu braku wskazywania winnego rozpadu małżeństwa można przygotować wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie. Okazuje się, że nie. Zawsze to jedna z osób pozywa niebawem byłego małżonka. Najczęściej natomiast pozew jest formułowany jako pozew, w którym przyczyną jest zmiana w zachowaniu małżonków, inne marzenia i cele życiowe, sposoby spędzania wspólnego czasu. Co ważne, jako przyczyna rozwodu nie może zostać wskazana „niezgodność charakterów”, która w ostatnim czasie stała się popularna medialnie.
Małżonkowie mogą powierzyć adwokatowi przygotowanie potrzebnych dokumentów:
- pozwu,
- odpowiedzi na pozew,
- porozumienia małżeńskiego,
- porozumienia rodzicielskiego.
Najwięcej uwagi wymaga uzasadnienie pozwu rozwodowego, które z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w wyroku rozwodowym. Należy wskazać w nim wszystkie przesłanki do rozwodu oraz ująć kwestie, które sąd będzie musiał ustalić, a więc ustrój majątkowy i informacje o majątku wspólnym, dzieci (zarówno własne, jak i przysposobione), sytuację życiową, sytuację opiekuńczo-wychowawczą, ewentualne poprzednie postępowanie.
Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku
Z pewnością wiele pytań rodzących się przy okazji sprawy rozwodowej dotyczy podziału majątku. Niezależnie od tego, czy sprawa rozwodowa jest przeprowadzana z orzeczeniem o winie czy bez niego, możliwe jest jednoczesne przeprowadzenie podziału majątku stron. Procedury sądowe przewidują natomiast postępowanie sądowe także przed rozwodem lub po nim. Od czego zależy decyzja w tym przypadku?
Podział majątku bezpośrednio w procesie o rozwód to opcja najszybsza i najtańsza. Sąd zdecyduje się na nią, mając pewność, że nie skomplikuje ona i nie przedłuży niepotrzebnie samej sprawy rozwodowej. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie jest to z pewnością częściej możliwe niż gdy zachodzi konieczność orzekania o winie.
Obowiązek alimentacyjny a brak orzekania o winie
Podczas sprawy rozwodowej ustala się także kwestie władzy rodzicielskiej oraz alimentów.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie możliwe jest orzeczenie dwóch typów alimentów:
- alimentów na rzecz wspólnych małoletnich dzieci,
- alimentów na byłego małżonka pozostającego w niedostatku.
Orzeczenie alimentów na małoletnie dzieci jest obligatoryjne, natomiast alimenty na rzecz małżonka pozostającego w niedostatku można orzec wyłącznie na wniosek tego małżonka. Od czego zależy ich wysokość? To zawsze wypadkowa dwóch czynników. Pierwszym ważnym aspektem są tzw. usprawiedliwione koszty utrzymania osoby uprawnionej do alimentów – zarówno dzieci, jak i małżonka, zaś drugim elementem możliwości majątkowe i zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentów. Co istotne, pod uwagę brane są możliwości zarobkowe i majątkowe, nie zaś wysokość uzyskiwanych dochodów.
Każda przesłanka musi zostać uzasadniona. Minimalne i maksymalne wysokości alimentów nie są określone prawem.
Ile trwają sprawy rozwodowe?
Zazwyczaj proces rozwodowy bez orzekania o winie trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a na rozprawę w tej sprawie oczekuje się średnio około dwóch miesięcy. Czas ten zależy głównie od tego, który z sędziów zostanie przydzielony do rozpatrzenia sprawy oraz od tego, który sąd będzie rozstrzygał o rozwodzie.
Artykuł sponsorowany