Co wpływa na wydajność fotowoltaiki?

3d house with solar pannels

Sprawność paneli fotowoltaicznych (PV) jest często mylona z ich wydajnością. Sprawność określa, jaki procent energii słonecznej padającej na panel jest przekształcany w energię elektryczną. Natomiast wydajność instalacji fotowoltaicznej to szersze pojęcie, które uwzględnia nie tylko sprawność poszczególnych paneli, ale także inne czynniki wpływające na ogólną efektywność systemu. O czym jeszcze warto pamiętać?

Na wydajność fotowoltaiki wpływają m.in. parametry samych paneli, to z czego zostały zbudowane, a także takie kwestie jak montaż czy dana pora roku. W artykule przyjrzymy się pokrótce poszczególnym parametrom. Zapraszamy.

Szynoprzewody a efektywność energetyczna fotowoltaiki

Szynoprzewody przemysłowe to rodzaj przewodów elektrycznych umożliwiających elastyczne i  ezpieczne przesyłanie prądu oraz sygnałów sterujących na duże odległości, nawet kilka kilometrów, bez strat energii i spadku napięcia. Mogą zasilać urządzenia jedno- lub trójfazowe z jednej linii, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla różnych gałęzi przemysłu wymagających wysokiej niezawodności i bezpieczeństwa.

Dla efektywności energetycznej instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie mają kwestie techniczne. Zastosowanie energooszczędnych materiałów, takich jak szynoprzewody aluminiowe, pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności paneli fotowoltaicznych.

Szynoprzewody umożliwiają efektywne przesyłanie energii, co minimalizuje straty i zapewnia stabilne działanie systemu.

Czy to wszystko? Otóż nie. Poniżej znajdziesz pozostałe parametry wpływające na wydajność fotowoltaiki.

Czynniki wpływające na wydajność fotowoltaiki

Równie istotna jest jakość inwertera fotowoltaicznego, który przekształca prąd stały z paneli na prąd zmienny, a także prawidłowy montaż i umiejscowienie paneli, które muszą być odpowiednio nasłonecznione i skierowane we właściwym kierunku. Nawet tak prozaiczne aspekty, jak utrzymanie czystości paneli mają wpływ na ich wydajność, gdyż zakurzone i brudne panele działają mniej efektywnie.

Czynniki wpływające na wydajność fotowoltaiki:

Więcej informacji uzupełniających znajdziesz także w artykule: Fotowoltaika – od czego zależy jej opłacalność?

Sprawność fotowoltaiki w perspektywie czasu

Instalacje fotowoltaiczne tracą na wydajności wraz z upływem czasu, z rocznym spadkiem efektywności wynoszącym od 0,3% do 0,5%. Choć panele mogą działać przez 25, 30 lub więcej lat, ich efektywność zmniejsza się stopniowo, jednak w porównaniu z innymi źródłami energii jest to znikoma wartość.

Technologia fotowoltaiczna nieustannie się rozwija, stając się coraz tańsza i bardziej wydajna. Ważne jest, aby zadbać o prawidłowy montaż, systematyczną konserwację i serwisowanie instalacji, co pozwoli utrzymać jej wysoką sprawność przez dłuższy czas.

Regularna konserwacja i utrzymanie paneli w czystości to działania, które możesz podjąć, aby utrzymać efektywność produkcji energii elektrycznej dla Twojego domu lub firmy. Ważne są także wydajne podzespoły, z których zbudowane są panele. Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version