Dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi?

10 2

Czy Ty również zastanawiasz się: dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi i czy jest jakiś sposób na to, by go obniżyć? Jeśli tak – jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji, które pozwalają lepiej zrozumieć temat i przygotować się na te koszty.

Spróbujemy Ci też dostarczyć kilka porad, które mogą okazać się wielce pomocne przy podejmowaniu decyzji, czy teraz jest dobry moment na podjęcie się tak dużego i kosztownego zobowiązania finansowego. Zaczynamy!

Dlaczego w Polsce są drogie kredyty hipoteczne?

Nie da się ukryć, że dla Polaków drogie kredyty hipoteczne są często barierą nie do przeskoczenia, jeśli chodzi o spełnienie marzenia o własnym domu lub mieszkaniu. Na przestrzeni ostatnich 2 lat raty kredytów widocznie wzrosły jeszcze bardziej, co jest wynikiem rosnącej inflacji – ta zaczęła się pod koniec roku 2022 i była głównym motywem Rady Polityki Pieniężnej do tego, by postanowić o podniesieniu stóp procentowych mających największy wpływ na raty kredytu.

Wysoki koszt polskich kredytów hipotecznych w 2024 roku – z czego to wynika?

  1. 7-krotne podwyższenie stopy procentowej w okresie 09.2021 do 04.2022.
  2. Nieuchronny wpływ stawek WIBOR 3M i 6M na wyliczanie wysokości zobowiązań hipotecznych w naszym kraju.

Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Nie da się wystarczająco zrozumieć, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi – bez pojęcia głównych czynników, które wpływają na taki stan rzeczy. Spójrzmy więc na dwa główne czynniki, które mają realny wpływ na końcowe koszty kredytu hipotecznego. Są to:

  1. Odsetki – nalicza się je według stałej lub zmiennej stopy procentowej kredytu hipotecznego.
  2. Koszty pozaodsetkowe – w tym między innymi prowizje, składki na ubezpieczenia, koszty ustanowienia hipoteki, taksa notarialna i tym podobne.

Co ciekawe – jednym z największych kosztów pozaodsetkowych okazuje się nie prowizja dla banku, ale ubezpieczenia. Przy jednym kredycie może pojawić się konieczność podpisania umowy na naprawdę wiele różnych rodzajów ubezpieczeń – w tym m.in.: ubezpieczenie braku wkładu własnego, ubezpieczenie na życie kredytobiorcy, czy też tzw. ubezpieczenie pomostowe.

Czy ceny kredytów hipotecznych spadną?

Teraz więc już wiesz, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi – ale czy jest szansa, że w najbliższej przyszłości coś się zmieni na lepsze w tym temacie? Dobra informacja jest taka, że ostatnie odczyty inflacji mogą dawać taką nadzieję.

Zachęcamy jednak do odrzucenia przesadnego optymizmu – gdyż nie musi to oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się politykę pieniężną poluzować. Warto jednak obserwować to, co się dzieje na rynku finansowym – bo istnieje szansa, że już nawet w czerwcu 2024 będzie można obserwować ewentualne spadki stóp procentowych.

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Teraz gdy już wiesz, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi – naturalne jest to, że możesz się zastanawiać nad możliwościami jego obniżenia. Słusznie – nawet niewielkie starania mogą przełożyć się na niemałe oszczędności w ratach comiesięcznych. Pamiętaj, że tym co stanowi największe ryzyko kosztowe dla kredytobiorcy są zmienne warunki rynkowe, dlatego jeśli tylko masz możliwość ich uniknięcia – staraj się to zrobić np. wybierając umowę kredytową związaną stałym oprocentowaniem.

Innym pomysłem na obniżenie kosztu kredytu hipotecznego jest podjęcie próby negocjacji w zakresie ubezpieczeń. Przede wszystkim wnosząc wkład własny do umowy kredytowej możesz uniknąć kosztownego ubezpieczenia niskiego wkładu, natomiast ubezpieczenie pomostowe może nie być konieczne, jeśli postarasz się maksymalnie przyspieszyć przebieg spraw w sądzie w zakresie ustanowienia hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości. Inne składki ubezpieczeniowe, których możesz próbować uniknąć, aby koszty kredytu hipotecznego mogły być niższe:

Jak zatem widać – gra jest warta świeczki. Pamiętaj też, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji kredytowej dokładnie porównać oferty w różnych bankach, aby podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję. Pamiętaj, że Twój wybór będzie miał wpływ na Twoje finanse przez długie lata życia, dlatego konieczne jest podejść do tego w sposób cierpliwy, dokładny i kompleksowy. Skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego zwykle również jest bardzo dobrym pomysłem.

Czy warto brać kredyt hipoteczny w 2024?

Nie istnieje coś takiego, jak jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy warto brać kredyt hipoteczny w 2024 roku. Dla każdego wnioskodawcy może ona brzmieć zgoła inaczej – biorąc pod uwagę ilość czynników, które mają tutaj znacznie.

Warto jednak wiedzieć, że w podjęciu ostatecznej decyzji bardzo pomocnym narzędziem może się okazać kalkulator kredytowy. Nie tylko ułatwi oszacowanie wszelkich kosztów kredytowych, ale również pomoże porównać oferty w różnych bankach.  Jest to wsparcie łatwo dostępne online i zwykle – całkowicie darmowe.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version