Szklane ściany z luksferów. Od czego zacząć?

1qqww

Ścianka z luksferów sprawdzi się zarówno w salonie bądź sypialni, jak kuchni lub łazience. Jak jednak ją wykonać? Jak uniknąć ewentualnych związanych problemów?

Przed wykonaniem ścianki z luksferów warto skonsultować się ze specjalistą – np. architektem lub konstruktorem. Pomoże on określić wymiary, lokalizację oraz specyfikację techniczną ścianki. Duże znaczenie ma też wybór odpowiednich pustaków szklanych. Na rynku znajdziecie wiele rodzajów luksferów, różniących się kolorem, teksturą i właściwościami izolacyjnymi. O tym ostatnim parametrze powie wam wskaźnik EI określający odległość między dwoma ściankami – np. luksfery EI60 mają grubość 60 milimetrów. Im grubszy jest dany pustak, tym lepszą ochronę przed utratą ciepła oferuje. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od funkcji ścianki oraz wystroju wnętrza.

Ścianka z luksferów. Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne?

By podczas budowy ścianki z pustaków szklanych nie spotkały was przykre niespodzianki, przez rozpoczęciem prac powinniście przygotować wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Jeśli chodzi o te pierwsze, potrzebne wam będą:

Przygotować powinniście także materiały budowlane. Poza samymi luksferami potrzebne będą:

Nie zapominajcie o tym, by materiały były dostosowane do specyfiki konkretnego zastosowania. Jeśli ściankę budujecie w łazience lub kuchni, zaprawa i fuga powinny być wodoodporne; jeżeli na zewnątrz – warto wybrać produkty mrozoodporne. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem będą też listwy ze stali nierdzewnej.

Budowa ścianki z luksferów. Jak uniknąć błędów?

Podłoże, na którym będzie wznoszona ścianka powinno być czyste, równe i stabilne. W razie potrzeby można wykonać dodatkową, wyrównującą warstwę podkładową. Jeśli ścianka będzie narażona na wilgoć, powinniście zastosować także warstwę hydroizolacyjną.
Z punktu widzenia stabilności całej konstrukcji najważniejsza jest pierwsza warstwa pustaków szklanych. Powinna być ułożona idealnie równo. Przy jej układaniu używajcie poziomicy. Ważne jest też zastosowanie krzyżyków dystansowych, które pomogą uzyskać równomierne odstępy. Poziomica i krzyżyki będą wam potrzebne również przy układaniu kolejnych warstw. Odpowiednie nachylenie ścianki względem podłoża możecie ustalić za pomocą kątownika.
Zastosowanie listew prowadzących pozwoli wam lepiej ustabilizować ściankę. Pomogą utrzymać pustaki na miejscu podczas schnięcia zaprawy lub kleju.
Po ułożeniu ostatniej warstwy pustaków należy wypełnić spoiny dedykowaną do luksferów fugą. Upewnijcie się, że masa jest równomiernie rozprowadzona i dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Po jej wyschnięciu oczyśćcie powierzchnię pustaków z resztek. Ścianki szczególnie narażone na kontakt z wodą mogą wymagać zastosowania uszczelek silikonowych w miejscach styku z innymi elementami konstrukcji.
Dzięki zastosowaniu pustaków szklanych możecie stworzyć elegancką, funkcjonalną i trwałą przegrodę w różnych pomieszczeniach. Pamiętając o naszych wskazówkach, wybudujecie ściankę, która będzie funkcjonalna, trwała i estetyczna.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version