Tekstolit – informacje w pigułce

plyty bawelniano fenolowe 1

Tekstolit to jeden z najbardziej niezawodnych i wszechstronnych kompozytowych materiałów izolacyjnych, dostępnych obecnie na rynku. Dzięki łatwej obróbce oraz bardzo dobrym właściwościom mechanicznym, cieplnym i ślizgowym, znajduje zastosowanie w wielu branżach. Odkrywamy przed Tobą zalety tekstolitu i prezentujemy jego zastosowanie.

Czym jest tekstolit?

Tekstolit należy do grupy najstarszych tworzyw konstrukcyjnych. Wyróżnia się wieloma zaletami, a przede wszystkim bardzo dobrą stabilnością wymiarową przy podwyższonych temperaturach i dużych obciążeniach. Jest wytrzymały na naciski i uderzenia. Wykazuje też wyjątkowe właściwości elektroizolacyjne. Skutecznie tłumi drgania i dźwięki. Płyty oraz inne wyroby tekstolitowe mogą pracować w trybie ciągłym w temperaturze 120 stopni Celsjusza, chwilowo natomiast może wytrzymać temperaturę pracy aż 180 stopni Celsjusza.

Tekstolit powstaje z żywicy fenolowej, zbrojonej tkaniną bawełnianą lub szklaną. Jest to proces, który składa się z kilku etapów, a najważniejszym z nich jest wysokociśnieniowa impregnacja warstw tkaniny żywicą, a także sprasowanie w podwyższonej temperaturze kilku warstw materiału aż do momentu otrzymania oczekiwanych właściwości. Zastosowanie domieszek różnych związków chemicznych bądź innych materiałów pozwala dodatkowo zmodyfikować jego właściwości i uzyskać działanie dokładne z wymaganą specyfikacją.

Inne nazwy tekstolitu, z jakimi można się spotkać na rynku to bakelit, rezotex, nowotex, textit, turbax, textolit oraz tufnol.

Zastosowanie tekstolitu

Tekstolit to tworzywo sztuczne, które znajduje zastosowanie w wielu branżach. Na szeroką skalę zaczął być powszechnie stosowany w latach 30. XX wieku, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym przez producentów Opla, Forda i Volvo. Dziś doskonale sprawdza się w przemyśle hutniczym, maszynowym i elektromaszynowym. Jest materiałem konstrukcyjnym, który znajduje zastosowanie do produkcji elementów elektroizolacyjno-konstrukcyjnych w transformatorach, silnikach elektrycznych oraz w aparaturze rozdzielczej średniego i niskiego napięcia, elementów konstrukcyjnych łożysk tocznych, a także do elementów mechanicznych maszyn. Używany jest także do produkcji tulei ślizgowych, kół zębatych, części maszyn, rurek, prowadnic kątowo-suwakowych, formatek i płytek. Zalety tekstolitu wykorzystywane są również w budownictwie.

Produkty z tekstolitu

Tekstolit jest wyjątkowo łatwym w obróbce materiałem i można nadać mu dowolny kształt, wykorzystując do tego rozmaite metody: obróbkę CNC, frezowanie, rozwiercanie, piłowanie lub planowanie oraz cięcie.
Zamawiając wyroby z tekstolitu bezpośrednio u producenta, są to: płyty, wałki i pręty.

Jeśli zdecydujesz się na zakup płyt tekstolitowych od Szczel-Plast, w ofercie znajdziesz płyty bawełniano-fenolowe o grubościach od 03 do 1500, a płyty szklano-epoksydowe w grubościach od 0,2 do 50 mm. Ponadto producent oferuje również formatki na wymiar, obrabiane przy użyciu technologii WaterJet, czyli cięte laserem wodnym.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version