Wszywka alkoholowa, czyli popularny Esperal, działa jak motywator do utrzymania długotrwałej abstynencji u osoby uzależnionej. Zabieg implantacji Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na podskórnym wszczepieniu do organizmu uzależnionego określonej dawki leku – tabletek z disulfiramem. Jedna wszywka wystarczy, by zmotywować pacjenta nawet do rocznej trzeźwości.
W fizjologicznych warunkach i w towarzystwie dehydrogenazy aldehydowej toksyny alkoholowe, w tym również aldehyd octowy, trawione są do mniej szkodliwej postaci kwasu octowego. Zaburzenie szlaku metabolicznego, które powoduje wszywka alkoholowa, odpowiedzialne jest za kumulację toksyn w krwiobiegu. Objawów tego stanu obawiają się zaszyci nałogowcy, powstrzymując się od spożywania alkoholu. Są oni informowani o konieczności zachowania bezwzględnej abstynencji już podczas kwalifikacji do zabiegu. Podczas leczenia choroby alkoholowej istotna jest jednak nie tylko sztuczna motywacja uzależnionego do walki z nałogiem. Nieocenione jest wsparcie najbliższych, którzy wraz z psychoterapeutami mogą najskuteczniej wzbudzić u chorego samodzielną chęć do pokonania uzależnienia.
Esperal – jak zmotywować bliskiego do rozpoczęcia terapii awersyjnej?
Rodzina i najbliżsi osoby uzależnionej często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób namówić chorego na Esperal. Istotne jest, by nie wywierać nadmiernej presji na uzależnionego. Nie można go bowiem zmusić do zastosowania wszywki alkoholowej. Procedura medyczna jest zabiegiem dobrowolnym, na którego przeprowadzenie pacjent musi wyrazić świadomą i dobrowolną zgodę. Wszywka alkoholowa nie może być zatem elementem przymusowej terapii choroby alkoholowej.
By zmotywować chorego do podjęcia terapii alkoholowej i rozpoczęcia walki z nałogiem, warto kierować się racjonalizmem i spokojem. Specjaliści doradzają, by przeprowadzać rozmowy w momencie, gdy osoba uzależniona nie znajduje się w stanie nietrzeźwości. To szczególnie trudne zwłaszcza w zaawansowanych fazach rozwoju choroby alkoholowej. Wówczas chorzy zmagają się bowiem z konsekwencjami długotrwałego spożywania etanolu i trwają w ciągach alkoholowych. Do rozmowy z osobą uzależnioną warto się przygotować nie tylko emocjonalnie, ale również merytorycznie i fizycznie. Należy zastanowić się nad tym, co i w jaki sposób przekazać choremu. Często rozmowa kończy się odmową, a nawet krzykami i kłótnią, na które rozmówca również musi być przygotowany. Jeżeli same rozmowy nie zachęcają osoby uzależnionej do podjęcia terapii, a jej zachowanie staje się coraz bardziej uciążliwe, a nawet niebezpieczne, należy wykazać się wysokim poziomem konsekwencji działania. Do podjęcia leczenia chorego mogą zmotywować również postawione przez bliskich warunki i konsekwentne dążenie do ich realizacji.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Życie z osobą uzależnioną wymaga wiele siły i cierpliwości, również już podczas procesu terapeutycznego. Chory zmaga się bowiem najczęściej z objawami Abstynencyjnego Zespołu Alkoholowego, powszechnie znanymi jako głód alkoholowy. Ich nasilenie może sprzyjać nawrotom choroby alkoholowej. Istotne jest zatem, by podczas leczenia chory znajdował się pod kontrolą specjalistów. Jako wspomagającą metodę terapii choroby alkoholowej coraz częściej wskazuje się Esperal. Popularna wszywka alkoholowa działa jak pewnego rodzaju straszak. Zaliczana jest zatem do grona terapii awersyjnej choroby alkoholowej. Ma formę jałowych tabletek wszczepianych podskórnie do organizmu uzależnionego. Mając świadomość działania Esperalu, powstrzymuje się on od spożywania alkoholu etylowego podczas stosowania leku. Substancja czynna Esperalu (disulfiram) odpowiedzialna jest za zaburzenie szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. Kumulacja toksyn powoduje z kolei wystąpienie groźnych i nieprzyjemnych objawów tzw. reakcji disulfiramowej.
Czy Esperal to lek na uzależnienie? Wskazania do wszywania leku u pacjentów
Wszywka alkoholowa nie jest lekiem na uzależnienie alkoholowe. Stosuje się ją pomocniczo i wspomagająco w procesie terapeutycznym walki z nałogiem alkoholowym. Sztucznie wspiera osobę uzależnioną w abstynencji, motywując ją do powstrzymania się od spożywania nawet najmniejszych dawek alkoholu. Zaszycie alkoholowe poprzedza się dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta i jego kwalifikacją do zabiegu.
W Centrum Medycznym Galmedic specjaliści weryfikują istnienie wskazań do rozpoczęcia implantacji wszywki alkoholowej. Zalecają ją głównie tym chorym, którzy chcą przerwać ciąg alkoholowy i nie mają wystarczającej motywacji do rozpoczęcia trzeźwości. Zabieg wykonuje się u chorych w różnych stadiach zaawansowania uzależnienia. Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią jednak ci, u których stwierdzono fazę przewlekłą i krytyczną alkoholizmu. Specjaliści zalecają stosowanie wszywki alkoholowej jako elementu kompleksowej terapii uzależnienia, zwłaszcza w towarzystwie psychoterapii alkoholizmu.
Gdzie bezpiecznie wszywana jest wszywka alkoholowa? Radom jest miejscowością, w której swoje usługi zaszycia Esperalu oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Wszywka alkoholowa a przeciwwskazania do stosowania tabletek z disulfiramem
Chociaż implantacja Esperalu jest zabiegiem mało inwazyjnym i szybkim, nie każdy uzależniony może się mu poddać. Wśród przeciwwskazań do wszycia disulfiramu wymienia się przede wszystkim nadwrażliwość na składniki leku oraz pozostawanie chorego pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. By móc bezpiecznie się zaszyć, powinien on bowiem przerwać ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Jego stan trzeźwości powinien trwać przynajmniej 24 godziny poprzedzające zabieg. W przygotowaniu do zabiegu pomóc mogą specjaliści podczas profesjonalnego odtrucia alkoholowego (detoksykacji). Przeciwwskazaniem są również choroby nerek i wątroby oraz zaburzenia psychiczne.
Bezpieczne wszycie Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic – jak wygląda zabieg wszycia Esperalu (implantacja)?
Wszywka alkoholowa umieszczana jest we wnętrzu organizmu chorego podczas mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Operatorem skalpela jest chirurg, który dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Podczas zabiegu wykonuje on zatem niewielkie nacięcie tuż nad pośladkiem pacjenta. Cięcie prowadzi w głąb ciała, umożliwiając zaszycie kilku tabletek. Powstałą ranę należy zaszyć nićmi chirurgicznymi. Szwy zabezpiecza się jałowym opatrunkiem. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pacjenta, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny i komfortowy. Nie wymaga ponadto hospitalizacji, a rekonwalescencja nie jest skomplikowana.
Reakcja disulfiramowa a skutki uboczne leku Esperal
Skuteczna terapia alkoholizmu za pośrednictwem metody awersyjnej opiera się na świadomości i ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem. Już podczas kwalifikacji do zabiegu chory poznaje bowiem mechanizm działania wszywki alkoholowej i skutki swojej ewentualnej niesubordynacji. Bojąc się konsekwencji połączenia alkoholu etylowego z disulfiramem, powstrzymuje się od spożywania substancji odurzającej. Zwykle obawa ta jest silniejsza niż chęć picia. Podczas stosowania wszywki alkoholowej pacjent musi unikać wszystkich produktów zawierających w swoim składzie choćby minimalną dawkę alkoholu. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu skutkować będzie zaburzeniem jego metabolizmu w wątrobie. Kumulacja aldehydu octowego prowadzi z kolei do powstania objawów tzw. reakcji disulfiramowej.
Dolegliwościami, z jakimi może zmagać się pacjent podejmujący próbę przepicia wszywki alkoholowej, są przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia czynności serca. Picie alkoholu po zabiegu implantacji leku Esperal okazuje się nie tylko nieprzyjemne, ale wręcz niebezpieczne dla życia i zdrowia uzależnionego. Choć objawy reakcji disulfiramowej przypominają nieco dolegliwości wynikające z zatrucia alkoholowego, różnią się przede wszystkim stopniem zaawansowania i dynamiką rozwoju. Wraz z upływem czasu przybierają na sile. Mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a nawet nagłego zatrzymania krążenia.
Wszywka alkoholowa (Esperal) – jak wspomaga leczenie alkoholizmu?
Leczenie uzależnienia od alkoholu z wykorzystaniem farmakologicznych środków wspomagających terapię staje się coraz powszechniejsze ze względu na swoją skuteczność. Lek o nazwie Disulfiram WZF powszechnie dostępny jest w polskich aptekach. Pacjent może go zakupić jedynie wówczas, gdy posiada aktualną receptę od lekarza. Wspomagająca metoda leczenia alkoholizmu stosowana jest długotrwale. Biorąc pod uwagę, jak długo działa Esperal, nie powinna dziwić jego skuteczność. Lek stopniowo uwalnia się do organizmu zaszytego uzależnionego nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Po zabiegu implantacji pacjent zyskuje zatem nawet rok skutecznej terapii choroby alkoholowej.
Artykuł sponsorowany