Akumulatory jesienią – jak zadbać o wydajność i trwałość?

repair man making car service

Akumulator to rodzaj baterii, która z czasem zaczyna tracić swoje właściwości. Niektóre nasze nieświadome zachowania mogą przyczyniać się do przyspieszenia tego procesu. Jak zatem dbać o akumulator jesienią, aby zachować jak najdłużej jego wydajność i trwałość?

Dlaczego akumulatory są bardziej narażone na awarie jesienią?

Najistotniejszym parametrem mającym ogromny wpływ na wydajność akumulatora jest temperatura. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia w okresie jesiennym spada także i jego pojemność, czyli ilość zgromadzonej w baterii i dostępnej do wykorzystania energii. Kiedy temperatura zacznie coraz częściej zbliżać się do zera, będziemy mieli do dyspozycji zaledwie 80% energii elektrycznej. Korzystając wówczas z samochodu jedynie w warunkach miejskich, może się okazać, że wyczerpiemy więcej energii, niż jest w stanie oddać alternator. W efekcie czego pewnego dnia może okazać się, że nie ruszymy z parkingu.

Sprawdzenie stanu akumulatora przed nadejściem zimy

Większość kierowców nie zwraca uwagi na akumulator do czasu, gdy ten odmówi niespodziewanie posłuszeństwa. Wówczas zazwyczaj jest już za późno na jakiekolwiek zabiegi konserwacyjne i jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego akumulatora. Aby zaoszczędzić sobie jednak niepotrzebnych nerwów związanych z awarią akumulatora, warto sprawdzić jego stan przed nadejściem zimy. Warto zwrócić się o to podczas wizyty w serwisie samochodowym. Samodzielnie natomiast możemy sprawdzić, czy akumulator jest poprawnie zamontowany, dokręcając klemy w razie potrzeby.

Bardzo istotna jest również dbałość o czystość akumulatora – jego obudowy i biegunów. Warto regularnie przecierać te elementy ściereczką antystatyczną i specjalną szczoteczką, zwracając jednocześnie uwagę, czy klemy nie są zaśniedziałe. Zaniedbanie tego może doprowadzić nawet do całkowitego samorozładowania baterii.

Przechowywanie akumulatora w okresie jesienno-zimowym – kluczowe wskazówki

Podczas niskich temperatur w okresie jesienno-zimowym akumulatory tracą znaczną część zasobów mocy rozruchowej, co powoduje, że właśnie w tym okresie dochodzi najczęściej do usterek. Można temu jednak przeciwdziałać, zwracając uwagę na konserwację i prawidłowe przechowywanie akumulatora.

Wrogiem numer jeden jest codzienna jazda na krótkich odcinkach drogi, która może okazać się niewystarczającą do optymalnego naładowania akumulatora. Specjaliści podają, że alternator potrzebuje przynajmniej 15-20 km, aby w pełni się naładować. Pokonując krótsze dystanse, należy rozważyć podłączanie akumulatora do prostownika.

Jeśli nie korzystamy z pojazdu w zimie, należy pamiętać o właściwym przechowywaniu akumulatora, a w szczególności zadbać o miejsce i temperaturę przechowywania akumulatora. Musi być to suche i chłodne miejsce. Optymalną temperaturą jest średnio 15°C w skali roku.

Czy wymiana akumulatora przed zimą to konieczność?

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie, nie ma. Część kierowców nie chcąc dopuścić do sytuacji, gdy niespodziewanie auto nie odpali, profilaktycznie wymienia akumulator co 4-6 lat. Jeśli jednak nie będą oni dbać odpowiednio o akumulator (częste niedoładowanie i rozładowanie, brudna obudowa, niestabilna podstawa), wcześniej wystąpi konieczność zakupu nowej baterii.

Gdzie kupić akumulator?

Najlepsze akumulatory w Łodzi znajdziesz tutaj. To sklep motoryzacyjny, który zaskoczy Cię nie tylko szeroką ofertą. W Wazcar zawsze otrzymasz fachową pomoc sprzedawców, a tym samym pewność właściwego zakupu. Bez względu na rodzaj pojazdu, jakiego jesteś właścicielem, z nami zyskasz pewność i niezawodność w każdych warunkach.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version