Olecko
Dożynki rolników i producentów żywności odbyły się w Olecku.
Wszystko rozpoczęło się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Po niej uczestnicy przeszli staropolskim korowodem na Plac Wolności, gdzie odbyło się otwarcie Święta Plonów oraz Agapa. W czasach pierwszych chrześcijan był to wspólny posiłek, braterska uczta, obecnie zaś dzielenie się chlebem, wypiekanym z tegorocznych plonów.
– Nie był to na pewno rekordowy rok, jeśli chodzi o plony, jednak nasi rolnicy mówią, że nie było najgorzej – mówi Karol Sobczak, burmistrz Olecka.
Święto plonów to przede wszystkim ukłon w stronę naszych rolników, sadowników, pszczelarzy, wędkarzy czy myśliwych. To także okazja do przypomnienia elementów naszej tradycji. Mowa między innymi o wieńcach dożynkowych, czy tradycyjnym przyzdobieniu kramów sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich – mówi Karol Sobczak.
Jak na Dożynki przystało, nie zabrakło stoisk z jadłem chłopskim czy degustacji potraw regionalnych. Odbyły się też konkursy na najpiękniejszy wieniec i najpiękniejsze stoisko sołeckie i Kół Gospodyń Wiejskich oraz Turniej Sołectw.
Na scenie zaprezentowały Sedranianki, Raczkowiacy, Oleckie Echo i olecka Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Weroniki Kordowskiej. Cały blok artystyczny nawiązywał do tradycji obrzędu dożynkowego. Gwiazdą dożynek był Jorrgus.
W czasie dożynek wolontariusze zbierali też środki na leczenie Pana Jarosława, który od 20 lat zmaga się z chorobą Parkinsona. Współorganizatorem zbiórki jest Koło Gospodyń Wiejskich Kukowianki w Kukowie. Koło Gospodyń Wiejskich „Białe Łabędzie” w Sedrankach przygotowało tort w kształcie łabędzia. Został on zlicytowany za 1100 złotych, pieniądze trafiły do puszki wolontariuszy.
Dożynki, inaczej Święto Plonów, czy też Wieńce, to ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich było to etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej 23 września.
Patronem medialnym Oleckiego Święta Plonów jest Radio 5.
Wyniki Konkursu Na Wieniec Dożynkowy
1. K.G.W. ZaMożne
2. K.G.W. Białe Łabędzie Sedranki
3. K.G.W. Rosochacynki
Wyróżnienie za udział: K.G.W. Zatyczanki
Konkurs na najładniejsze stoisko wygrało K.G.W. Białe Łabędzie Sedranki
Turniej sołectw:
1. Sedranki
2. Kijewo
3. Judziki