Jak założyć sklep internetowy? Porady i kluczowe kwestie

54411

Rozwój technologii wprowadził do świata biznesu nowe możliwości. Wraz z poszerzaniem się sieci sprzedaż internetowa stała się potężnym narzędziem dla wielu małych i wielkich przedsiębiorstw, a nawet dla osób prywatnych. Czy branża e-commerce jest dla każdego? Jak prowadzić działalność za pośrednictwem sklepu w internecie?

Jak zacząć prowadzić sklep internetowy?

Korzystanie ze sklepu internetowego to wygodny sposób na robienie zakupów bez wychodzenia z domu. Atrakcyjność tej usługi potwierdza fakt, że dla wielu osób stała się ona głównym źródłem zaopatrywania się w różne produkty. Platformy sprzedażowe oferują bardzo wiele przedmiotów – od artykułów spożywczych aż po sprzęt technologiczny. Różnorodność tego rynku sprzyja więc także otwarciu własnej działalności w branży e-commerce.

U wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem biznesu w formie sklepu internetowego powinny jednak pojawić się podstawowe pytania. Jakie wymagania należy spełniać, aby zacząć sprzedawać w internecie? Czy trzeba rejestrować własną firmę? Gdzie przechowywać przedmioty sprzedaży? Odpowiedzi mogą być zaskakujące, a rozwiązania okazać się bardzo proste.

Kto może prowadzić sprzedaż internetową?

Jeszcze do niedawna uważało się, że prowadzenie pełnoprawnej sprzedaży internetowej jest zarezerwowane tylko dla firm. Nic więc dziwnego, gdyż taki sposób dostarczania towaru do kupującego był świetnym sposobem na poszerzanie grupy klientów. Do dziś wiele znanych marek prowadzi sklep w internecie, który nierzadko stanowi także główne źródło ich produktów.

W dzisiejszych czasach jednak na platformach sprzedażowych znaleźć można także aukcje prowadzone przez osoby prywatne. Używany sprzęt, rękodzieło czy nietrafione prezenty to częste pozycje będące przedmiotem sprzedaży na wielu stronach. Choć w porównaniu z wielowymiarową działalnością e-commerce prowadzoną przez firmy, takie produkty nie przynoszą dużych zysków, to stanowią dobre źródło dodatkowego dochodu.

Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów nie jest wymagana rejestracja działalności gospodarczej. W Polsce można prowadzić handel bez zakładania firmy, pod warunkiem że dochód miesięczny nie przekroczy 75% minimalnego wynagrodzenia.

Sprzedaż bez firmy może tyczyć się przedmiotów innych niż używane. W takim przypadku należy zapoznać się z potencjalnymi wymaganiami dotyczącymi opodatkowania i posiadania kasy fiskalnej. Więcej na ten temat znajduje się na blogu Sky-Shop.

W przypadku braku własnej przestrzenni magazynowej, towaru, czy obu tych elementów sprzedaż internetowa również jest możliwa. Wiele hurtowni oraz firm oferuje swoje usługi, ściągając ze sprzedawcy obowiązek magazynowania produktów, pakowania zamówień oraz wysyłki.

Prowadzenie sklepu internetowego mogą podjąć się także osoby niepełnoletnie w wieku od 13 lat. Taka sprzedaż musi odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Konta dla młodocianych sprzedawców wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami.

Kanał sprzedaży – jaką platformę wybrać?

W zależności od rodzaju towaru oraz oczekiwanej grupy odbiorców należy zdecydować się na odpowiedni kanał sprzedaży. Wybór dobrego sposobu dotarcia do klienta jest kluczem do sukcesu w branży e-commerce. W Polsce istnieje wiele platform m.in. Allegro, które oferuje szereg usług i ułatwień w prowadzeniu sklepu internetowego.

Wybierając kanał sprzedaży, warto porównać propozycje produktów występujących na poszczególnych stronach. Portale sprzedażowe oferują niemal natychmiastowo dostęp do ogromnej bazy klientów, do której warto się dostosować. W takim wypadku znajomość cen, a także trendów na podstawie najczęściej sprzedawanych artykułów może okazać się szczególnie pomocna.

Marketing odgrywa istotną rolę przy sprzedaży internetowej. To, w jaki sposób prezentuje się dany produkt, znacząco zwiększa szansę, że dany kupujący się nim zainteresuje i dokona transakcji. Ważna jest również profesjonalna obsługa klienta, dzięki której można zbudować silną relację z odbiorcami.

Sprzedaż internetowa – modele logistyczne

W internecie da się sprzedawać na wiele różnych sposobów. Firmy często posiadają własne produkty oraz magazyn, które jednak nie są wymagane przy prowadzeniu sklepu internetowego. Modele logistyczne obejmujące działalność e-commerce oferują różne rozwiązania, które można w komfortowy sposób dostosować do indywidualnych potrzeb i zasobów.

Model magazynowy

Jest to podstawowy model logistyczny sprzedaży internetowej. Opiera się on na posiadaniu własnego magazynu. Takie rozwiązanie daje dużą kontrolę nad wszystkimi etapami procesu przygotowania towaru do wysyłki. Dzięki temu można personalizować paczkę np. poprzez dodanie odręcznej notki do zamówienia. Praktyka ta umożliwia więc stosowanie wielu chwytów marketingowych.

Problem może się jednak pojawić w momencie, gdy firma zacznie się powiększać, a wraz z nią wymaganie dotyczące wielkości przestrzeni magazynowej. Dostarcza to także nowych wyzwań związanych ze sposobem zarządzania magazynem oraz kontrolą procesów wysyłkowych.

Dropshipping

Dropshipping to model logistyczny oparty na współpracy sprzedawcy z hurtowniami. Polega ona na tym, że firmy zawierające umowy z przedsiębiorcami zapewniają im towar, który sami wysyłają do kupującego. Właściciel sklepu internetowego nie musi się więc przejmować przechowywaniem produktów oraz ich transportem. Do jego obowiązków należy jednak obsługa klienta oraz marketing.

Taki model logistyczny to idealne rozwiązanie, z którego mogą także skorzystać osoby bez zarejestrowanej firmy. Na rynku znajduje się wiele list z ofertami hurtowni, chętnie nawiązującymi umowę ze sprzedawcami. Dropshipping uniemożliwia jednak personalizację zamówienia i możliwość dodania do paczki ulotki lub wizytówki.

Sprzedawanie przez internet to nie tylko wygodny sposób na robienie zakupów, ale także atrakcyjny sposób na rozpoczęcie własnego biznesu. Gigantyczna baza klientów oraz duża różnorodność produktów, mogą być idealną okazją do rozwinięcia działalności oraz doprowadzić do sukcesu zawodowego.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version