Życie bez roślin nie byłoby możliwe. Są one dla nas wyjątkowo ważne – dostarczają nam pożywienie, wspomagają w leczeniu i pielęgnacji ciała. Już nasze prababcie zdawały sobie sprawę z niezwykłych właściwości różnych części ziół, krzewów i drzew, sporządzając z nich maści, napary czy inhalacje. Mimo rozwoju współczesnej medycyny i przemysłu kosmetycznego nie przestaliśmy korzystać z tej wielowiekowej już wiedzy, a w ostatnich latach stosowanie roślin w pielęgnacji przeżywa swój renesans.
Pośród światowej flory znajdziemy tysiące gatunków, które trafiają na listy składników kremów, balsamów i naturalnych peelingów. Przyjrzyjmy się kilku roślinom chętnie wykorzystywanym m.in. przez polskie marki kosmetyczne naturalne.
Owies zwyczajny
Owies zwyczajny, którego łacińska nazwa to Avena sativa, jest gatunkiem zboża uprawianym powszechnie w Eurazji i Ameryce Północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Stanowi przede wszystkim istotny składnik zdrowej diety, będąc bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, soli mineralnych i błonnika. Niezwykłe właściwości owsa zostały jednak także dostrzeżone przez producentów kosmetyków i obecnie znajdziemy go pod różnymi postaciami w maskach do twarzy czy odżywczych serach.
Mączka owsiana może też stanowić składnik naturalnych maseczek do twarzy. Taki produkt, łącząc w sobie właściwości owsa i innych odpowiednio dobranych substancji aktywnych, pomaga poprawić kondycję skóry poprzez jej ujędrnienie, regenerację i wygładzenie drobnych linii (m.in. dzięki zawartym w owsie ceramidom). Avena sativa ma ponadto działanie kojące, dzięki czemu maska z tym dodatkiem łagodzi podrażnienia i wycisza skórę.
Ekstrakt z owsa zwyczajnego to także ważny składnik produktów takich jak serum lub tzw. booster, które w krótkim czasie poprawiają wygląd cery, nadając jej zdrowy, naturalny blask.
Baobab
Drzewo kojarzone przez wiele osób z powieścią „W pustyni i w puszczy” ma tak wiele dobroczynnych właściwości, że od lat jest wykorzystywany w produkcji specyfików do pielęgnacji, takich jak balsamy do ciała czy maski do włosów.
Olej, który na liście składników figuruje jako Adansonia Digitata Seed Oil, charakteryzuje się m.in. tym, że:
- zawiera witaminy A, C, D, E i F;
- obfituje w kwasy tłuszczowe linolenowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy, dzięki czemu wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka i zapobiega utracie wilgoci;
- zawarte w nim fitosterole wpływają korzystnie na barierę hydrolipidową skóry, wspierają jej regenerację, a także pobudzają syntezę kolagenu;
- silnie nawilża i zmiękcza, jest więc bardzo pożądany w pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej, a także dojrzałej.
Naturalne balsamy do ciała z dodatkiem oleju z baobabu nawilżają, koją i regenerują nawet mocno wysuszoną skórę, a przy tym dobrze się wchłaniają, nie pozostawiając na ciele lepkiego filmu.
Róża damasceńska
Często stosowana przez polskie marki kosmetyczne naturalne róża damasceńska (Rosa damascena) jest jednym z kilku gatunków róż uprawianych w basenie Morza Śródziemnego. Nazywana też niekiedy „płynnym złotem Bułgarii”, wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych:
- wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu redukuje zaczerwieniania i tzw. pajączki;
- działa antyseptycznie i przeciwzapalnie;
- przyspiesza gojenie się blizn, jest więc wykorzystywana w kosmetykach do cery z niedoskonałościami;
- wzmacnia włókna kolagenowe i redukuje drobne zmarszczki;
- regeneruje i koi;
- dodaje blasku skórze zmęczonej, poszarzałej.
Zawierające wyciąg z róży damasceńskiej naturalne balsamy do ciała nie tylko nawilżają, ale też koją i wyciszają skórę podrażnioną, przesuszoną, a nawet poparzoną na słońcu. Masło do ciała mające w składzie ten cenny ekstrakt, w połączeniu z wyciągami z traganka, ruszczyku i nawłoci w widoczny sposób zredukuje cellulit.
Innym produktem, w którym jest wykorzystywana róża damasceńska, są naturalne peelingi do twarzy. Olej z tej rośliny pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo, ekstrakt zaś neutralizuje wolne rodniki. Wszystko to sprawia, że systematyczne stosowanie takiego peelingu pozwala dłużej zachować młody wygląd skóry.
Artykuł sponsorowany