Czym charakteryzuje się magazyn produkcyjny?

different people taking care warehouse logistics

Magazyn produkcyjny, jak wskazuje sama nazwa, służy głównie gromadzeniu surowców i komponentów (a czasem też półproduktów i gotowych produktów), które albo będą poddane dalszej obróbce, albo – trafią do dystrybucji. Czym charakteryzuje się magazyn w firmie produkcyjnej, co jest istotne w jego odpowiedniej organizacji i o czym jeszcze warto pamiętać?

Magazyn produkcyjny – definicja

Magazyn produkcyjny (nazywany również magazynem buforowym) to obiekt, który pozwala na przechowywanie surowców czy komponentów, które są wykorzystywane w produkcji. Magazyn tego rodzaju może też czasowo służyć przechowywaniu gotowych produktów przed ich wysyłką.

Ze względu na swoją funkcję magazyn produkcyjny zazwyczaj znajduje się blisko linii produkcyjnej; z punktu widzenia przedsiębiorstwa ważne jest, by wydawanie i przyjmowanie materiałów przebiegało w sposób sprawny i możliwie bezproblemowy.

Organizacja magazynu produkcyjnego – o czym trzeba pamiętać?

Dobra organizacja magazynu produkcyjnego ma zatem, jak łatwo się domyślić, ogromne znaczenie dla całego procesu produkcyjnego, a tym samym – dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. O czym należy więc pamiętać przy organizacji magazynu produkcyjnego?

Istotne jest m.in. prawidłowe zaplanowanie przestrzeni magazynu, układu przestrzennego oraz wykorzystanie optymalnych systemów przechowywania i zarządzania zapasami. Jeśli chodzi o przechowywanie, warto zwrócić większą uwagę na wybór odpowiednich regałów i półek. Powinny one z jednej strony pozwalać na magazynowanie surowców, komponentów i ewentualnie gotowych produktów o różnych gabarytach, a z drugiej strony – zapewniać łatwy dostęp do nich i minimalizować ryzyko uszkodzeń. Dobrze też zadbać o odpowiednie przenośniki paletowe, tak, by móc jak najszybciej dostarczać potrzebne komponenty na linię produkcyjną.

W kwestii zarządzania zapasami warto natomiast zastosować np. techniki prognozowania popytu czy monitorowania wskaźników rotacji zapasów. Zarządzanie jest istotne ze względu na możliwość zniwelowania kosztów wynikających z nadmiernego gromadzenia części surowców (i jednocześnie brakiem wystarczających stanów magazynowych innych komponentów). Przy organizacji magazynu produkcyjnego warto zatem zadbać o właściwe zarządzanie zapasami; w innym wypadku może bowiem dojść nawet do przerwania procesu produkcyjnego ze względu na brak wymaganych surowców.

Oprócz tego ważną kwestią jest również wykorzystanie systemów identyfikacji i oznaczania asortymentu. Dzięki temu można łatwiej śledzić stany magazynowe, a co za tym idzie – unikać błędów i dbać o sprawność procesu.

Magazyny przyprodukcyjne – o czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku magazynów produkcyjnych warto też pamiętać m.in. o zapewnieniu bezpieczeństwa pracującym w nim osobom poprzez realizację zasad BHP. Równocześnie bezpieczeństwo pracowników wspiera też automatyzacja, o którą warto zadbać także z myślą o większej wydajności i sprawności procesów magazynowych.

Kwestia bezpieczeństwa dotyczy zresztą nie tylko pracowników, ale też przechowywanych tam surowców i produktów. Z tego względu warto rozważyć np. inwestycję w monitoring i odpowiednią infrastrukturę. Należy również pamiętać, że poszczególne komponenty mogą wymagać konkretnych warunków przechowywania, w tym np. określonej temperatury, wentylacji czy wilgotności. To wszystko także warto mieć na uwadze przy wyborze i organizacji magazynu produkcyjnego.

Jeśli chodzi o wybór magazynu, na platformie Newmark Polska dostępne są magazyny do wynajęcia w różnych regionach kraju – https://www.polskamagazyny.pl/magazyny-do-wynajecia/warszawa. Przedsiębiorca może wybrać zarówno region, który go interesuje, jak i inne istotne dla niego parametry magazynu.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version