Jak opiekować się kotem po kastracji?

kastracja kota

Choć jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach weterynaryjnych, wielu opiekunów nie wie, jak opiekować się kotem po kastracji. O czym powinniśmy pamiętać? Jak wygląda rekonwalescencja kota po kastracji?

Opieka nad kotem po kastracji – czego się spodziewać?

Zabieg, jakim jest kastracja kota to stosunkowo prosta procedura, która nie obciąża nadmiernie organizmu zwierzęcia. Dzięki nowoczesnym lekom znieczulającym i doświadczeniu lekarzy weterynarii większość kotów, zwłaszcza kastrowanych w młodym wieku, błyskawicznie dochodzi do formy po zabiegu i często już po wypuszczeniu z transportera w domu mają ochotę biegać i rozrabiać.

Nieco inaczej jest u kotek, które zostały poddane zabiegowi kastracji. Tu zabieg jest znacznie bardziej inwazyjny i rekonwalescencja po kastracji kota bywa trudniejsza.

W zależności od kwestii osobniczych może zdarzyć się, że kot po powrocie z lecznicy będzie bardziej osowiały i będzie potrzebował spokoju. Jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów, a kot jest w stanie normalnie się poruszać, wszystko jest w porządku i nie powinniśmy się obawiać.

Jak dbać o kota po kastracji?

Jeśli nasz mruczek ma ochotę biegać i skakać po meblach od razu po powrocie z lecznicy, powinniśmy nieco zahamować jego zapędy i zadbać o to, by zbytnio nie szalał. U szczególnie aktywnych kotów może zaistnieć konieczność klatkowania przez przynajmniej dobę po zabiegu. W miarę możliwości zawsze powinniśmy zapewnić kotu spokojne, ciche i ciepłe miejsce do rekonwalescencji. To istotne, by nie dopuścić do wyziębienia organizmu, ponieważ zwierzę po narkozie znacznie szybciej się wychładza.

O czym musimy pamiętać, to pilnowanie kota, by nie interesował się raną i nie próbował jej wylizywać. Może to być trudne, zwłaszcza w przypadku kotek, które często w wyniku noszenia ubranka mogą odmawiać podejmowania aktywności, a nawet spożywania posiłków. Warto w takiej sytuacji upewnić się, czy zastosowana przez lekarza metoda operacyjna pozwoli na zdjęcie kubraczka pozabiegowego bez ryzyka rozejścia szwów.

Pierwszy posiłek po kastracji kota

To, kiedy możemy podać pierwszy posiłek po zabiegu, zależy przede wszystkim od lekarza wykonującego zabieg. Chirurg z pewnością przekaże nam wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Przeważnie już około 2-3 godzin po odebraniu kota z gabinetu można podać mu pierwszy, niewielki posiłek. Dotyczy to przede wszystkim kocurów, u których stosuje się inną metodę znieczulenia. W przypadku kotek czas ten warto wydłużyć do około 5 godzin. Na pierwszy posiłek po zabiegu najlepiej podać mokrą karmę lub gotowane mięso.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version