Kaszel to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Pomimo że jest on jedynie reakcją obronną organizmu, jego uporczywość może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Szczególnie jeżeli towarzyszy mu drapanie z gardle. Na szczęście istnieją sprawdzone metody i leki, które pomagają szybko go złagodzić. Polecanym syropem na suchy kaszel o naturalnym składzie jest syrop Drosetux®.
Rodzaje kaszlu i jego przyczyny
Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych, ale nie zawsze ma takie samo podłoże i taki sam charakter. Rozróżniamy dwa główne rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Kaszel mokry, nazywany również produktywnym, charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny i najczęściej występuje przy infekcjach bakteryjnych lub przy zapaleniu oskrzeli. Kaszel suchy nie wywołuje odksztuszania i z reguły towarzyszy mu drapanie lub pieczenie w gardle. Może być spowodowany infekcją wirusową, alergią, a także podrażnieniem dróg oddechowych, np. w wyniku wdychania dymu lub kurzu. Często ma charakterystyczny, ostry dźwięk, określany mianem „szczekającego”. Jeśli dokuczają nam objawy suchego kaszlu, możemy zastosować domowe metody dla jego złagodzenia oraz sięgnąć po odpowiednie leki. Szczególnie, że taki kaszel może zwiastować rozwijającą się infekcję, a z czasem prowadzić do pojawienia się kaszlu mokrego. Zawsze zatem warto obserwować objawy i ich nie ignorować.
Dlaczego nie warto bagatelizować kaszlu?
Suchy kaszel to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Ignorowanie kaszlu, zwłaszcza przewlekłego, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Nieleczone przyczyny kaszlu mogą skutkować kolejnymi chorobami układu oddechowego, na przykład zapaleniem oskrzeli czy płuc. Ponadto, długotrwały kaszel może powodować dodatkowe podrażnienie gardła i osłabienie organizmu. To zaś może utrudniać znalezienie pierwotnej jego przyczyny. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze rozpoznanie jego podłoża i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jak radzić sobie z suchym kaszlem?
Nie da się ukryć, że w okresie jesienno-zimowym częściej zdarza nam się łapać różnego rodzaju infekcje. Tak naprawdę jednak kaszel może pojawić się u nas bez względu na porę roku czy panującą za oknem pogodę. Meczący kaszel możemy załagodzić, stosując domowe sposoby. Te jednak nie zawsze są wystarczające, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z kaszlem napadowym, który jest szczególnie uciążliwy. W takim wypadku szybką ulgę mogą przynieść nam sprawdzone środki apteczne. Naturalne syropy na kaszel, takie jak Drosetux®, działają wspomagająco w leczeniu suchego kaszlu. Warto więc sięgnąć po nie już po zauważeniu pierwszych symptomów.
Drosetux® – bezpieczny syrop na suchy kaszel
Syrop na kaszel Drosetux® można zażywać bez ograniczeń wiekowych, co oznacza, że możemy podawać go również dzieciom. Za jego skuteczne działanie odpowiada osiem składników aktywnych o naturalnym pochodzeniu. Są to m.in. rosiczka, arnika górska, koral szlachetny oraz wymiotnica lekarska o właściwościach wspomagających leczenie drażniącego, suchego kaszlu. Lek nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, a zastosowana w nim formuła łagodzi również uczucie drapania i łaskotania w gardle.
Domowe metody walki z kaszlem
Nawet jeżeli sięgniemy po leki, wciąż możemy wspomagać nasz organizm domowymi metodami. Domowe sposoby mogą skutecznie wspomagać leczenie kaszlu, szczególnie jeśli towarzyszy mu infekcja. Naturalne metody są bezpieczne i często dostępne od ręki, a ich regularne stosowanie może przynieść ulgę oraz przyspieszyć powrót do zdrowia. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
- inhalacje – inhalacje z zastosowaniem roztworu soli fizjologicznej czy naparów ziołowych pomagają nawilżyć błonę śluzową jamy nosowo-gardłowej;
- nawilżanie powietrza – stosowanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, zapobiega wysuszaniu śluzówki. Zbyt suche powietrze zaś może nasilać kaszel;
- herbatki ziołowe – napary z tymianku, prawoślazu czy imbiru mają działanie wykrztuśne i łagodzą podrażnienia gardła;
- miód – jego właściwości antybakteryjne i łagodzące sprawiają, że jest świetnym dodatkiem do napojów, kiedy chcemy złagodzić kaszel;
- płukanie gardła wodą z solą – pomaga zmniejszyć podrażnienia oraz wspomaga walkę z infekcją.
Pamiętajmy jednak, że domowe metody najlepiej działają w zestawieniu z odpowiednim leczeniem, np. syropem na kaszel Drosetux®, który możemy łączyć także z innymi lekami, ponieważ nie wchodzi on z nimi w interakcję.
Profilaktyka, czyli jak zapobiegać kaszlowi
Szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań dobrze jest wdrożyć kilka zasad, które pomogą nam uniknąć infekcji skutkującej uporczywym kaszlem. Niezwykle istotna jest chociażby higiena rąk. Ich regularne mycie, a w razie konieczności stosowanie środków dezynfekujących, znacznie zmniejsza ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii. Ryzyko wystąpienia infekcji pomoże zredukować również unikanie kontaktu z osobami, które mają objawy przeziębienia lub grypy. W budowaniu naturalnej odporności organizmu nieoceniona jest zdrowa dieta – bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.
DROSETUX® Postać farmaceutyczna: syrop. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 5/Drosetux/30.08.2023.
Artykuł sponsorowany