Poziom znajomości języka – jak najlepiej opisać to w CV?

7 1

Znajomość języków obcych jest jednym z kluczowych atutów w procesie rekrutacyjnym, który umożliwia wyróżnienie się na tle innych kandydatów, szczególnie gdy można pochwalić się znajomością więcej niż jednego języka. W czasach, gdzie wiele firm stawia na międzynarodową współpracę, pracodawcy coraz częściej poszukują osób, które sprawnie komunikują się w języku angielskim i potrafią z nim pracować na co dzień, jak i często pojawią się ogłoszenia, gdzie znaczenie ma włoski, hiszpański, niemiecki albo francuski. Dlatego też warto wiedzieć, jak poprawnie opisywać poziom znajomości języka w CV.

Przede wszystkim używaj standardowych określeń

Pierwsza, a właściwie najważniejsza rzecz podczas uzupełniania poziomu znajomości języka w CV, to jest stosowanie standardowych określeń. Mowa tutaj przede wszystkim o określeniach używanych przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Dzięki temu uda się uniknąć nieporozumień co do poziomu znajomości języka obcego. Samo stosowanie zwrotów komunikatywny, średniozaawansowany może być mocno subiektywne, a do tego nie do końca jasne, co niekiedy wprowadza w błąd. Stosuj zatem popularne zwroty, takie jak:

Określenia te dają pracodawcom jasne i zrozumiałe informacje o Twoich kompetencjach językowych.

Praca Kraków ze znajomością języków obcych – sprawdź aktualne ogłoszenia.

Stawiaj na szczerość

Przedstawiając poziom znajomości języka, musisz być szczery, a to oznacza także realistyczną ocenę swoich umiejętności. Nie należy na siłę zawyżać poziom. Bardzo często może prowadzić to do nieporozumień i problemów już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy to osoba rekrutująca zada Ci pytania w języku obcym, gdyż będzie to niezbędne do wykonywania przyszłej pracy. Najlepiej powiedzieć szczerze, na ile się czujesz i ile umiesz, a przy tym wyrazić chęć dalszego rozwoju i szkolenia językowo. Być może pracodawca jako dodatkowy benefit będzie miał właśnie tego typu kursy. Odpowiednią postawą możesz wywrzeć dobre wrażenie na osobie rekrutującej.

Szczegółowo opisuj swoje umiejętności

W przypadku ofert, gdzie w szczególności podkreślona jest niezbędna znajomość języka obecnego, dobrze będzie również postawić na nieco bardziej szczegółowy opis znajomości językowej. Co to znaczy? Zamiast ogólnikowo deklarować „dobra znajomość języka angielskiego”, lepiej jest wskazać konkretne umiejętności, np. „płynna komunikacja w mowie i piśmie na poziomie średniozaawansowanym, zdolność do prowadzenia negocjacji handlowych i prezentacji w języku obcym”. Taki opis daje lepsze wyobrażenie o Twoich rzeczywistych kompetencjach.

Oferty pracy z Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Warszawy dostępne są dla wielu specjalistów. Znajdź coś dla siebie!

Uwzględnij certyfikaty i kursy

Jeśli masz międzynarodowe certyfikaty, które dodatkowo potwierdzają Twój poziom znajomości języka (np. TOEFL, IELTS, DELF, DELE), to koniecznie podaj te informacje w swoim CV. Uwzględnij przy tym dokładną nazwę certyfikatu, datę uzyskania oraz wynik. Co więcej, warto także wspomnieć o ukończonych kursach językowych, zwłaszcza jeśli są one związane z konkretną specjalizacją i wskazują na znajomość słownictwa branżowego.

Pochwal się doświadczeniem międzynarodowym

Jeżeli masz doświadczenie w pracy za granicą lub studiowałeś na zagranicznej uczelni, gdzie używanie języka obcego było codziennością, również dobrze będzie o tym wspomnieć w swoim CV. Dzięki temu pracodawca wie, że radzisz sobie z językiem na co dzień.

Szukasz pracy, gdzie język obcy ma spore znaczenie? Sprawdź oferty pracy Choszczno!

Podsumowanie

Dokładnie przedstawienie swoich umiejętności językowych w CV jest niezwykle istotne, zwiększy to Twoja szanse na otrzymanie zatrudnienia. Warto zatem używać standardowych określeń poziomów, w razie potrzeby stawiać na szczegółowy opis umiejętności. Pamiętaj także, aby uwzględnić informacje o certyfikacie językowym oraz doświadczeniu międzynarodowym, jeśli możesz się nim pochwalić.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version