Podsumowanie 2024 roku na Suwalszczyźnie

Image8 2024 12 31T09.43.03 1
YouTube player

STYCZEŃ

Hucznie zaczęli Nowy Rok mieszkańcy Suwalszczyzny. 2024 kilkaset osób witało na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Zebranych bawił DJ, a życzenia noworoczne złożyli- Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta. Mówili o planach, zamierzeniach, ale przede wszystkim składali życzenia.

W Suwałkach w styczniu mieszkańcy narzekali na nieodśnieżone ulice. W styczniowe dni, po intensywnych opadach, wiele chodników i ulic była zaśnieżona, a miejsca parkingowe w centrum miasta były niedostępne. Ten drażliwy temat na sesji Rady Miejskiej podnieśli Jarosław Schabieński z Klubu Prawo i Sprawiedliwość i Adam Ołowniuk z ówczesnego klubu Suwałki Przyszłości. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poziom odśnieżenia głównych ciągów drogowych ocenił na lepszy, niż w latach minionych. Przyznał jednak, że służby nie uporały się odpowiednio szybko z odśnieżeniem ciągów pieszych. Dlatego zaapelował do służb o szybsze działanie w tym zakresie.

Jak co roku, w styczniu w miastach regionu zagrała w Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Suwałkach z puszkami kwestowało ponad 100 wolontariuszy.
Podczas 32. finału zbierane były środki na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Najwięcej działo się w hali Suwałki Arena: animacje, pokazy, zajęcia sportowe, koncerty, kiermasz i słodkości.
W sumie w Suwałkach WOŚP zebrał ponad 233,5 tysiąca złotych.


LUTY

W lutym doszło do rolniczych protestów. We wtorek 20 lutego rolnicy protestowali na ulicach Suwałk. Dołączyli do nich między innymi kierowcy ciężarówek, agrodoradcy i weterynarze. W sumie około 500 pojazdów. Wszystko przeciwko niekontrolowanemu napływowi żywności spoza Unii Europejskiej i polityce zielonego ładu. Jak tłumaczył Marcin Kotnarowski, koordynator protestu w powiecie suwalskim, rolnicy chcą wywrzeć presję na rządzących. Twierdzą, że wprowadzane regulacje są dla nich niekorzystne, ograniczając ich możliwości produkcyjne i zwiększając koszty działalności. Drugim najczęściej wskazywanym problemem jest import zboża z Ukrainy, który zdaniem rolników wpływa negatywnie na lokalny rynek, obniżając ceny i rentowność produkcji krajowej.

W lutym o Suwałkach było głośno za sprawą nowego logo, które zaprezentowały władze miasta. Nie zawierało ono MisiaUśmicha i spotkało się z krytyką mieszkańców. Dzień później ratusz wrócił do starego logo z Misiem. Na sprawę zwróciły uwagę między innymi ogólnopolskie media.
Natomiast miejscy radni PiS zarzucili władzom miasta, że te wydały pieniądze na przygotowanie symbolu, nie skonsultowały sprawy z mieszkańcami, po czym pod presją wycofały się z projektu. Jak dodali, to nie pierwszy przypadek takiego działania, a za przykład podali zmianę herbu miasta, która też spotkała się z krytyką suwalczan i symbol trzeba było modyfikować. Pytany o logo Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że pieniądze wydane na ten cel nie przepadną, bo logo posłuży jako baza do modyfikacji.

Również w lutym poznaliśmy laureatów Włóczni Jaćwingów, czyli corocznych nagród prezydenta Suwałk. To osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla miasta. Tym razem Włócznie otrzymali: Mirosława Krymska, wielokrotnie nagradzana instruktorka i twórczyni teatralna, Żłobek Miejski w Suwałkach, miejscowy Areszt Śledczy, Bank Spółdzielczy w Suwałkach i Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód. Jak podkreślał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, kandydatów do nagrody zgłaszają sami mieszkańcy, a ostatecznego wyboru, dokonuje konkursowa kapituła.


MARZEC

Marzec na Suwalszczyźnie rozpoczął się od wielkich protestów rolniczych na byłym polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku. W ramach akcji służby mundurowe kontrolowały ciężarówki pod kątem przewozu zboża z Ukrainy i Rosji, a ich działaniom przyglądali się protestujący rolnicy. W ten sposób gospodarze chcieli ustalić skalę przewozu zboża z Ukrainy, Rosji i Białorusi przez kraje nadbałtyckie. Na czele protestu stał Karol Pieczyński.

W marcu włączenia Suwałk oraz powiatów suwalskiego i sejneńskiego do rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych żądały władze miasta i miejscowi przedsiębiorcy. Rząd wystąpił bowiem z wielomilionową pomocą dla przygranicznych samorządów dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie, ale nie objął wsparciem Suwałk, powiatu suwalskiego i sejneńskiego. Programem objęto 22 powiaty z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-­mazurskiego, bez wspomnianych jednostek z Suwalszczyzny.
– To krzywdzące – oceniał sytuację Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Po samorządowych wystąpieniach jednostki administracyjne z Suwalszczyzny otrzymały deklarację wsparcia.

W marcu w Suwałkach odbyło się wielkie święto badmintona Malow Yonex Polish U17 International. W Suwałki Arena oraz hali Ośrodka Sportu i Rekreacji zmagało się 464 zawodników z 16 krajów. Do turnieju w kategorii do lat 17 zgłosiła się Europejska czołówka. Emocji również nie zabrakło również w turnieju w kategoriach do lat 15, 13, 11 oraz 9, który zostanie rozegranym w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak mówił Jerzy Dołhan, trener główny SKB Litpol-Malow, zainteresowanie turniejem nie dziwi. Już rok temu organizatorzy pokazali wielką klasę i poziom wydarzenia. W efekcie nie dziwi, że na turniej ściągają gracze z odległych miejsc – Brytyjczycy, Izraelczycy, zawodnicy z Cypru.


KWIECIEŃ

Kwiecień to wybory samorządowe. W miastach północno wschodniej Polski potrzebne były dogrywki. W Suwałkach wygrał Czesław Renkiewicz, urzędujący prezydent miasta, który w II turze zdobył 65,7 proc. głosów i pokonał Jacka Juszkiewicza, kandydata Prawa I Sprawiedliwości. Na prezydenta zagłosowało 11239 osób, a na jego rywala 5874 suwalczan. Frekwencja wyniosła 33 proc. W Sejnach doszło do zmiany włodarza. Wyborcy zdecydowali, że zajmującego fotel burmistrza Arkadiusza Nowalskiego zastąpi Dorian Krause. Zwycięzcę poparło 1015 osób, co stanowi 50,93 proc. głosów. Na Arkadiusza Nowalskiego zagłosowało 978 sejnian. W Gołdapi burmistrzem będzie Konrad Kazaniecki, który zebrał 3379 głosów, co stanowi 58 proc. Piotra Bartoszuka poparły 2493 osoby. W Augustowie bez zmian. Druga turę wyborów wygrał Mirosław Karolczuk, urzędujący burmistrz, który otrzymał poparcie 4939 wyborców, co stanowi 56 proc. głosów. Andrzej Zarzecki otrzymał 3884 głosy. Bez zmian również w Olecku. Karol Sobczak zdobył 3589 głosów, co stanowi 52,5 proc. i tym samym pokonał Anetę Milczarek, na którą głos oddało 3243 olecczan. Zmiana nastąpiła też w Sejmiku Województwa Podlaskiego, gdzie PiS stracił władze na rzecz Koalicji Obywatelskiej. Marszałkiem został Łukasz Prokorym.

W Puńsku otwarto Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Mowa o nowo powstałym budynku w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Kultury Litewskiej. Do środka przeniosła się biblioteka. W środku jest również sala wystawowa, archiwum oraz miejsce prób lokalnych zespołów. Jak wyjaśniał Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk, nie wszystko mieściło się w Domu Kultury stąd była potrzeba budowy nowego, piętrowego obiektu.
Uroczystego otwarcia nie było, ale wójt zaplanował spotkanie dla wszystkich zaangażowanych w budowę.

Przewiezienie pół miliona pasażerów i 23-lecie świętowała w kwietniu Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Pierwotnie, obchody miały być trzy lata temu, ale świętowanie okrągłego jubileuszu pokrzyżowała pandemia. Tym razem wszystko udało się zgodnie z planem. Było spotkanie z przedstawicielami Wigierskiego Parku Narodowego oraz samorządowcami, prelekcja o historii kolejki, wspomnienia, pokaz lokomotyw i wspólna przejażdżka. Wspominać było co, bo Kolejka to swoisty pomnik historii. Jej początki sięgają czasów I wojny światowej, kiedy służyła do transportu drewna. Przewozy zakończyła w 1989 roku, wyparta przez transport samochodowy. Później nastąpiła degradacja parowozowni, taboru i samego torowiska. W 1991 roku Kolejka została wpisana do rejestru zabytków, jako jedna z najdłużej pracujących leśnych kolejek w kraju. W 2000 roku z inicjatywą przywrócenia jej do życia, jako atrakcji turystycznej wystąpił Stanisław Huryn. Zdołał odbudować tabor i 10-kilometrowy szlak, a 19 maja 2001 roku zaczął jeździć pierwszy pociąg. Z czasem przejażdżka kolejką stała się żelaznym punktem programu turystów odwiedzających Suwalszczyznę.

Blisko 9 ton elektrośmieci zebrali w kwietniu druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z podsuwalskiej Potaszni. Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczą na potrzebne w akcjach rękawice, buty i inny drobny sprzęt, który trzeba uzupełniać. Zbiórka trwała ponad tydzień i spotkała się z żywym zainteresowaniem zarówno mieszkańców okolicznych wsi, jak i miasta oraz całego powiatu suwalskiego. Zaangażowały się osoby prywatne i jedna z firm naprawiających sprzęt elektroniczny. W zamian za stare lodówki, pralki, telewizory, monitory, komputery i inne przedmioty druhowie oferowali pozyskane z Nadleśnictwa Suwałki sadzonki drzewek. W pewnym momencie drzewka się skończyły, co nie zraziło darczyńców. Efekt zaskoczył samych druhów. Dariusz Staszkiewicz, prezes OSP Potasznia nie krył zaskoczenia szerokim odzewem na ogłoszoną zbiórkę. Dziękował wszystkim uczestnikom i Nadleśnictwu.


MAJ

Początek maja to inauguracyjne sesje rad miast i gmin w większości samorządów w regionie. Z kamera i mikrofonem towarzyszyliśmy między innymi ślubowaniu Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk i nowo wybranych radnych. W swoim wystąpieniu włodarz podkreślał, że chce być prezydentem wszystkich suwalczan. Rada wybrała też swoje prezydium. Przewodniczącym, tak jak w poprzedniej kadencji został Zdzisław Przełomiec z klubu Razem dla Suwałk, a wiceprzewodniczącymi Anna Ruszewska z klubu Razem dla Suwałk, Karol Korneluk z ugrupowania Wspólne Suwałki i Jacek Juszkiewicz z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Zdzisław Przełomiec dziękował radnym za powierzone mu zaufanie.

W maju ponad 220 rowerzystów uczciło rajdem pod drogach Sejneńszczyzny 20-lecie wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej. To pogranicznicy, pracownicy służb granicznych i urzędnicy na czele z Genadijusem Mackelisem, konsulem Republiki Litewskiej w Sejnach. Jak mówili, jest co świętować, bo dzięki wspólnocie Litwa zyskała poczucie bezpieczeństwa. Dodał, że inwestycje też były ważne, ale to właśnie bezpieczeństwo wynikające z sojuszy jest dla Litwy najważniejsze.

Rajd zaczął się w litewskich Łoździejach i biegł między innymi przez Ogrodniki, Sejny i Giby, gdzie w tym roku cykliści mieli swój przystanek. Gościnna gmina na czele z wójtem Robertem Bagińskim przyjęła gości poczęstunkiem. Jak mówił wójt, gmina Giby też ma powody do świętowania, bo skorzystała z funduszy unijnych. Po pieniądze sięgała samodzielnie, jak też w partnerstwie z samorządami litewskimi. W ten sposób Giby pozyskały środki na budowę remizy, zagospodarowanie gminnej plaży, a niebawem na jej przebudowę i nowe molo.

Natomiast suwalscy radni zajmowali się między innymi problemem niskiego przyrostu demograficznego. To jeden z szeroko dyskutowanych tematów na sesji Rady Miejskiej w maju. Z apelem o podjęcie działań, które zahamują spadek przyrostu naturalnego w Suwałkach wystąpił na ostatniej sesji Rady Miejskiej Piotr Rydzewski, radny z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Zwrócił uwagę, że w mieście rośnie odsetek osób w wieku poproduktywnym, natomiast spada odsetek ludzi młodych. Co więcej, problem pogłębia fakt, że cześć po zakończeniu edukacji opuszcza miasto, a ci, którzy studiują poza Suwałkami, po uzyskaniu tytułów nie wracają w rodzinne strony. Efekt? – Ludność Suwałk powoli i systematycznie starzeje się – mówił. Na apel radnego natychmiast zareagowała Mariola Karpińska z prezydenckiego ugrupowania Razem dla Suwałk. Zaznaczyła, że jest mamą i swoje zadanie wykonała, a apel należy kierować do młodych ludzi. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk stwierdził, że wystąpienie radnego ma zabarwienie typowo polityczne i skierowane jest do młodych, zatem, jak powiedział – „do dzieła”.


CZERWIEC

Czerwiec to wybory do Parlamentu Europejskiego. W okręgu numer 3, czyli w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim najwięcej głosów zdobyli Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej oraz Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości i to oni zostali eurodeputowanymi. W okręgu wygrała Koalicja Obywatelska, z niewielką przewagą nad Prawem i Sprawiedliwością.

W czerwcu z 20. tytułu Drużynowego Mistrza Polski w Badmintonie cieszyli się suwalscy badmintoniści, kibice oraz Jerzy Szleszyński, prezes SKB Litpol-Malow i Henryki Owsiejew, wiceprezes klubu i właściciel firm sponsorujących drużynę. Suwalczanie w półfinale wygrali 4:0 z Unią Bieruń, a w finale 4:1 z ABRM Warszawa. To 20. mistrzowski tytuł Suwalskiego Klubu Badmintona i wielki powód do dumy.

W czerwcu ruszyły konsultacje w sprawie budowy w Suwałkach Mediateki.
Samorząd przymierza się do tej inwestycji, bo może liczyć na 40 milionów złotych dofinansowania. Szacowany wkład własny to 10 milionów. Za budową przemawia też fakt, że obecna siedziba Biblioteki Publicznej w Suwałkach jest nieprzystosowana do potrzeb funkcjonowania takiej placówki i wymaga remontu, który może pochłonąć nawet 15 milionów złotych. Największym problemem jest przeciekający dach. Ponadto budowa nowej siedziby biblioteki u zbiegu ulic Pułaskiego i Reja rozwiązałaby wiele problemów, jak chociażby brak miejsc parkingowych przy obecnej siedzibie. Co więcej, Biblioteka utrzymuje kilka filii, co generuje dodatkowe koszty. Decyzja o budowie nowoczesnej, przystosowanej do nowych wyzwań Mediateki wydaje się być przesądzona – jest duże dofinansowanie, samorząd zainwestował ponad 700 tysięcy złotych w dokumentację projektową, a poprzednia Rada Miasta większością głosów poparła inicjatywę. Niemniej władze zachęcają do udziału w konsultacjach społecznych. Jak wyjaśniał Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta, rozmowa to wyraz szacunku dla mieszkańców.

Z awansu do III ligi piłkarskiej cieszyli się zawodnicy suwalskich Wigier. Biało-niebiescy wygrali ostatni mecz sezonu i tym samym zostali liderem IV ligi podlaskiej. Na 34 spotkania, udało się wygrać trzydzieści, trzy zremisować, a tylko jeden przegrać. Strzelili 159 goli, a stracili 31.
– To zasłużony, ciężko wypracowany awans – mówił Łukasz Jutkiewicz, prezes klubu.


LIPIEC

Z powodu ulewy nie odbyło się zaplanowane na czwartek (11.07) odsłonięcie tablicy Suwałki Blues Festiwalu. Wydarzenie otwiera coroczną imprezę, ale w tym roku plany organizatorów pokrzyżowała ulewa. Woda zalała część ulic na południu miasta. Blues Festicval, mimo że z przesuniętym otwarciem, odbył się i był udany. Na scenie wystąpili między innymi When Rivers Meet i Voo Voo & Dzieci Bluesa. Tradycyjnie były też śniadania bluesowe i koncerty klubowe. W rytmach bluesa bawili się suwalczanie, a na scenach przez praktycznie cały dzień grały zespoły z całej Europy. Na miejscu rozmawialiśmy między innymi z muzykami z zespołu Caroline & the Lucky Ones z Warszawy. Jak mówili, od dłuższego czasu bardzo chcieli wystąpić na festiwalu w Suwałkach. Chwalili organizację i atmosferę, która panuje podczas Suwałki Blues Festivalu

W lipcu miała swój chrzest Leptodora 3. Mowa o nowoczesnej łodzi z przeszklonym dnem, dzięki której można obserwować florę i faunę jeziora Wigry.
Leptodora III zastąpiła wysłużoną już 13-letnią poprzedniczkę Leptodorę II. Nowa łódź jest napędzana silnikiem elektrycznym, dużo większa i wygodniejsza niż poprzedniczka. Stacjonuje w nowym hangarze ze stacją ładowania przy Muzeum Wigier. Całość kosztowała 2 miliony złotych. W realizacji przedsięwzięcia Wigierskiemu Parkowi Narodowemu przyszedł z pomocą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wykonawcą łodzi jest augustowska firma. Matką chrzestną została Hanna Werblan- Jakubiec, polska botaniczka i przewodnicząca Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego.
W wydarzeniu wzięli udział przybyli przedstawiciele lokalnych samorządów, a zebranych gości zabrał w rejs Maciej Ambrosiewicz, kierownik Muzeum Wigier.

Jak co roku w lipcu odbyła się coroczna Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Wilna. W tym roku wzięło w niej udział ponad 500 pątników. To osoby z Suwałk i okolic, ale też przyjezdni z całego kraju. Jak mówili, pielgrzymują, bo mają za co dziękować i o co prosić. Najmłodsza pątniczka, Hania, miała nieco ponad miesiąc.


SIERPIEŃ

Sierpień to między innymi spór Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach z Wodami Polskimi za odparowaną wodę z Zalewu Arkadia. Wody Polskie zażądały bowiem pieniędzy za wodę z Czarnej Hańczy, która zasila akwen. Waldemar Borysewicz, dyrektor OSiRu, dał jasno do zrozumienia, że płacić nie chce. Faktem jest, że rzeka zasila akwen, ale jednocześnie woda z Zalewu wypływa do rzeki. Wody Polskie chcą pieniędzy powołując się na zapisy prawa. Jak poinformowała Radio 5 Joanna Szerenos-Pawilcz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, zgodnie z ustawą Prawo Wodne za korzystanie z usługi wodnej, polegającej w tym przypadku na poborze wód powierzchniowych, uiszcza się opłaty. W tym przypadku pobrana woda powierzchniowa to woda odparowana z Zalewu. Dyrektor OSiRu z tym roszczeniem się nie zgadzał. Przypomina, że Ośrodek płaci 17 tysięcy złotych podatku za pobór wody z rzeki, która i tak do rzeki wraca.

W Suwałkach otwarto potężne linarium. Nowy linowy plac zabaw dla dzieci na Osiedlu Hańcza w Suwałkach zaprezentowały władze miasta na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem miasta. Mierzący 7 metrów wysokości i 12 metrów szerokości obiekt powstał za 900 tysięcy złotych ze środków Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Z całej konstrukcji można zjechać na potrójnym ślizgu, który ma ponad 7 metrów. Powstanie linarium było inicjatywą samych mieszkańców na czele z Agnieszką Olszewską, którzy napisali wniosek i zebrali odpowiednio dużą liczbę podpisów.

Stypendia Fundacji „Wieża” wysokości 10 tysięcy złotych otrzymali kolejni, młodzi uzdolnieni mieszkańcy regionu. Wsparcie trafiło do Justyny Trzcianowskiej, zajmującej się malarstwem uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, Idy Bobin, pasjonującej się grafiką absolwentki Liceum w Puńsku, która niebawem rozpocznie studia w Wilnie oraz Leona Maćkowiaka, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach. W sierpiniu gościli w Radiu 5, gdzie otrzymali symboliczne bony na stypendia i opowiadali o swoich pasjach. Bony są symboliczne, ale pieniądze realne. Środki pochodzą z licytacji, która odbywa się podczas balu Fundacji „Wieża”. Wydarzenie towarzyszy przyznaniu tytułu Suwalczanin Roku, którym Radio 5 wyróżnia lubiane i zasłużone dla miasta osoby. Przed balem artyści, politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy przekazują przedmioty, które goście imprezy mogą wylicytować. Stąd właśnie pochodzi fundusz stypendialny, który pomaga młodym, uzdolnionym osobom realizować ich marzenia.


WRZESIEŃ

Z wyremontowanym basenem w Szkole Podstawowej numer 10 rozpoczęły nowy rok szkolny Suwałki. Na ten remont uczniowie czekali od wielu lat. Basen został zaprojektowany tak, aby z dwóch wypłyconych torów mogły korzystać małe dzieci, które dopiero uczą się pływania. Pozostała niecka posiada odpowiednie zagłębienie, aby mogły się na niej odbywać rywalizacje w ramach zajęć szkolnych. Koszt kompleksowego remontu basenu wraz z przebudową zaplecza szatniowo-sanitarnego, wyniósł 17 milionów złotych.

– O realizację takiego przedsięwzięcia zabiegała cała społeczność szkoły. Pieniądze na ten cel miasto pozyskało z Polskiego Ładu – przypominał podczas otwarcia obiektu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Giby na Sejneńszczyźnie były gospodarzem tegorocznych dożynek Diecezji Ełckiej. Była msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura, wspólny posiłek, dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów i konkurs wieńców dożynkowych. Po nich występy artystyczne, zawody rolnicze i pokazy strongman. Wydarzenie przyciągnęło delegacje niemal wszystkich parafii. Głos podczas części oficjalnej zabrali między innymi: Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Robert Bagiński, wójt gminy Giby podkreślał, że organizacja dożynek diecezjalnych to ogromne wyróżnienie, ale też możliwość zaprezentowania dorobku lokalnych twórców.

Wrzesień to niemal koniec rozbudowy Szkoły Podstawowej w podsuwalskim Płocicznie-Tartak. To jedna z największych inwestycji gminy Suwałki. Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak liczy około 170 uczniów, ale prognozy demograficzne wskazują, że dzieci będzie przybywało. W perspektywie będzie nawet 300 uczniów, dlatego samorząd postanowił rozbudować obiekt. Gmina pozyskała na ten cel 5 milionów złotych z rządowego programu Polski Ład i jesienią ubiegłego roku rozpoczęła prace. Cały budynek został odnowiony i rozbudowany o dodatkowe piętro. Dzięki temu w środku powstały nowe sale dydaktyczne, świetlica, miejsce na nowoczesną stołówkę i pomieszczenia dla kadry. Jest winda i szereg udogodnień z myślą o niepełnosprawnych. W środku trwały już ostatnie prace, a Katarzyna Gałaszewska, dyrektor placówki, oprowadziła Radio 5 po niemal gotowym obiekcie.


PAŹDZIERNIK

Dom Pomocy Społecznej „Misericordia”w Suwałkach poświęcił w Październiku ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur. Mowa o nowej placówce Caritas Diecezji Ełckiej, która powstała w zabytkowym, pokoszarowym budynku przy ulicy Pułaskiego 24 w Suwałkach. Prace trwały niemal 5 lat i pochłonęły prawie 20 milionów złotych. Zabytek odzyskał nowe życie, a region zyskał DPS, który będzie służył seniorom. Pierwsi pojawią się w styczniu, po zakończeniu formalności. Miejsce w domu znajdzie około 70 osób, z czego 50 w DPS, a pozostali w tak zwanych mieszkaniach treningowych. Dwa podobne domy funkcjonują w Ełku. Pensjonariuszami są głównie osoby w podeszłym wieku, schorowane, samotne. W DPS mają zapewnione mieszkanie, ale też posiłki, rehabilitację, całodobową opiekę lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarzy. Patronem suwalskiego DPS-u został ksiądz Kazimierz Hamerszmit, więzień obozu koncentracyjnego w Dachau, słynący z wielkiej dobroci proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Aleksandra w Suwałkach.
Jak mówił ksiądz biskup Jerzy Mazur, nowy DPS ma dawać nadzieję.

W październiku otwarto ostatni odcinek tak zwanej Trasy Wschodniej Suwałk otwarty. Mowa o brakującym elemencie drogi okalającej miasto od wschodu. Niespełna kilometrowy odcinek od ulicy Sejneńskiej do Wylotowej z 44-metrowym tunelem pod torami, który za 40 milionów złotych zbudowała miejscowa firma, zamyka wieloletnią inwestycję miasta. Na całą Trasę Wschodnią składają się ulice 100-lecia Niepodległości, oddany w połowie października odcinek Świtalskiego, Pileckiego i Armii Krajowej. Całość stanowić będzie nowy szkielet drogowy Suwałk, który nie tylko ma ułatwić komunikację i odciążyć ulicę Sejneńską ale też otworzyć miasto na nowe tereny. W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Łukasz Prokorym, marszałek województwa podlaskiego i posłowie Jarosław Zieliński oraz Jacek Niedźwiedzki. Jak mówili, to historyczny moment.

W październiku Robert Szadkowski, prezes Suwalskiej Szkoły Lotniczej został Suwalczaninem Roku 2023.Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wyróżnienie przyznano podczas charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5, wybrała kapituła konkursu na czele z przewodniczącym Januszem Krzyżewskim, Suwalczaninem Roku 2002. Kapituła doceniła między innymi zaangażowanie Roberta Szadkowskiego w organizację Odlotowych Suwałk Air Show, największej imprezy lotniczej w północno-wschodniej Polsce, która w ubiegłym roku zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy widzów oraz szansę na zdobycie licencji pilota, jaką SSL daje młodym mieszkańcom Suwalszczyzny.
Zwycięstwa w plebiscycie gratulowali między innymi Bogdan Dyjuk, wicemarszałek województwa podlaskiego, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk,


LISTOPAD

Nowy budynek dydaktyczny z 12 salami, halę sportową i boiska otwarto oficjalnie w Szkole Podstawowej numer 4 w Suwałkach. Po rozbudowie placówka może przyjąć nawet 1000 dzieci. Nowy budynek dydaktyczny to 4 kondygnacje: 8 pomieszczeń szatni oraz siłownia, 12 sal lekcyjnych, w tym 2 pracownie komputerowe i 2 pracownie językowe, świetlica, węzły sanitarne dla dziewcząt i chłopców, sklepik szkolny czy gabinet pielęgniarki. Budynek wyposażono w windę oraz infrastrukturę informatyczną, jak multimedialne tablice. Sala gimnastyczna mierzy ponad 1100 m2. Zewnętrzne boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową to pełnowymiarowe pola do gry w piłkę ręczną i w piłkę siatkową, a także dwa poprzecznie usytuowane boiska do rekreacyjnej gry w koszykówkę. Jest też patio, a na nim zadaszona wiata na rowery i hulajnogi oraz plac zabaw. Z okazji otwarcia odbyło się w szkole uroczyste spotkanie społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli i emerytowanych pracowników. Były występy, pokazy, a na koniec zwiedzanie nowego gmachu.


Niesamowitego odkrycia dokonano w podziemiach klasztoru Wigierskiego. Archeolodzy odkopali piwnice i tunele mierzące ponad 200 metrów. Całość robi monumentalne wrażenie i otwiera przed klasztorem szerokie możliwości. Teraz przed klasztorem wielkie wyzwanie zagospodarowania odkrytych piwnic. Ksiądz dr Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro i proboszcz miejscowej parafii już szuka pomysłów, jak zabezpieczyć i udostępnić zwiedzającym potężne podziemia. Ksiądz chce udostępnić tunele do zwiedzania, jako trasę podziemną, ale też znaleźć miejsce na odnowę duchową i biologiczną.
Proboszcz nie kryje, że teraz przydałoby się odkopać skarb, który pozwoliłby sfinansować zagospodarowanie podziemnych tuneli.

W listopadzie zakończyła się budowa dróg w przemysłowej części Suwałk. Mowa o olbrzymiej inwestycji za ponad 42 miliony złotych, która otwiera dojazd do blisko 60 ha terenów inwestycyjnych. Przeprowadzone prace polegały na poprawie stanu istniejących wcześniej ulic ale również budowie zupełnie nowych odcinków. W ramach zadania została przebudowana cała ulica Wojska Polskiego II od ulicy Turkusowej aż do pętli autobusowej przy skrzyżowaniu z ulicą Wojska Polskiego. Oprócz tego powstała zupełnie nowa droga łącząca ulicę Dubowo z Wojska Polskiego. To właśnie ten odcinek otworzy nowe tereny inwestycyjne. W uroczystym otwarciu drogi udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk, parlamentarzyści: Jacek Niedźwiedzki i Jarosław Zieliński oraz radni wojewódzcy i przedstawiciele wykonawcy.

Licznych przedsiębiorców, samorządowców, szefów firm i instytucji zgromadziło w listopadzie tegoroczne, VIII Forum Biznesowe Pogranicza w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Tegoroczna edycja, odbyła się pod hasłem „Przedsiębiorstwa przyszłości”. Wśród prelegentów wykładowcy, eksperci, przedsiębiorcy, między innymi Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club czy Petros Psyllos, programista, innowator i przedsiębiorca specjalizujący się w AI. Z pierwszym wykładem wystąpił profesor Grzegorz Kołodko, ekonomista, były Minister Finansów, autor teoretycznego nurtu ekonomii i twórca programów rozwoju społeczno-gospodarczego – Strategii dla Polski, który skupił się przyszłości polskiej gospodarki w kontekście zmian geopolitycznych. Jak zapewniał, Polska jest bezpieczna, a przedsiębiorcy wiedzą najlepiej, co powinni robić.

Sami szefowie firm zwracali jednak uwagę, że ich obecna sytuacja nie jest najlepsza. Wskazywali na rosnące koszty funkcjonowania działalności, drogą energię i nakładane obostrzenia, które wynikają chociażby o Zielonego Ładu.


GRUDZIEŃ
Jak co roku setki prezentów, słodyczy, zabawek i żywności, ponad 80 darczyńców i ponad 6 i pół tysiąca złotych zebrał Mikołajkowy Autobus Radia 5 w Suwałkach. Mowa o corocznej akcji, podczas której zbieramy dary dla podopiecznych suwalskiej „Przystani”. Od 30 lat przedsiębiorcy, instytucje, firmy, sklepy, szkoły, samorządy i mnóstwo ludzi dobrej woli, co roku, 6 grudnia przyłącza się do akcji Radia 5. Wszystko po to, aby zapewnić podopiecznym Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci ,,Przystań” w Suwałkach świąteczne paczki. Te trzydzieści lat to datki pieniężne, tony słodyczy i produktów żywnościowych, tysiące zabawek i ubrań, materiałów szkolnych, a nawet budowlanych.   To również dziesiątki zaangażowanych ludzi, wielkie święto hojności i dobroci.
Za wszystkie przekazane dary dziękował w imieniu dzieci Marcin Butkiewicz, kierownik „Przystani”.
Grudzień to również tradycyjne bożonarodzeniowe spotkania. W Suwałkach, wzorem lat ubiegłych odbyła się Miejska Wigilia. Mieszkańcy mogli podzielić się opłatkiem, złożyć świąteczne życzenia oraz skosztować wigilijnych potraw. Na scenie wystąpiły zespoły z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Było spotkanie ze Świętym Mikołajem i upominki dla najmłodszych. Podczas Wigilii Miejskiej odbył się też kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej.
Życzenia zebranym składały władze miasta na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version