Sposoby na łagodzenie bólu szyi i karku – co warto wypróbować?

adobestock 86338060

Healthy lifestyle. Back and spine disease. Closeup back view tired female massaging her neck colored in red isolated on gray background

Ból w obrębie szyi i karku to powszechna dolegliwość, która dotyka zarówno osoby pracujące umysłowo, jak i te pracujące fizycznie. Dolegliwość ta nie omija również osób prowadzących aktywny tryb życia. Utrzymujące się napięcie w obrębie szyi i karku powoduje ból oraz dyskomfort, co negatywnie wpływa na jakość życia. Odpowiednia diagnoza przyczyny dolegliwości bólowych wymaga przeprowadzenia całościowej oceny stanu zdrowia pacjenta. Choć częstość występowania bólu szyi i karku zwiększa się wraz z wiekiem, nie omija również młodszych pacjentów.i

Aby zniwelować dokuczliwe dolegliwości bólowe, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby łagodzenia bólu szyi i karku. Odpowiednio dobrane, przyniosą ukojenie i poprawią komfort życia.

Ból szyi i karku – kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Według przeprowadzonych badań zdecydowana większość dolegliwości w obrębie górnego odcinka kręgosłupa związana jest z uszkodzeniem mięśni i więzadeł znajdujących się bezpośrednio w tej okolicy ciała. Utrzymujący się ból karku często stanowi źródło wielu objawów towarzyszących, takich jak bóle głowy, twarzy i ucha, a także utrzymującego się ucisku pod gałką oczną oraz omdleń.

Pojawiające się zwiększone napięcie w obrębie mięśni karku w istotny sposób ogranicza zakres ruchu głowy, wpływając negatywnie na komfort życia.

Wśród najczęstszych przyczyn bólu w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa wymienia się takie czynniki, jak:
• dysfunkcje posturalne, w tym nieprawidłowe wzorce ruchowe i statyczne,
• pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa,
• spanie na brzuchu,
• zbyt duże lub zbyt małe poduszki,
• nawykowe zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami,
• choroba zwyrodnieniowa stawów,
• dyskopatia z uciskiem na korzenie nerwowe,
• skrócenie tkanek miękkich,ii
• syndrom technologicznej szyi, wywołany długotrwałym korzystaniem z komputerów i smartfonów.iii

W przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych, a także wówczas, gdy ogólnodostępne metody łagodzenia bólu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zgłosić się po pomoc do lekarza, który na podstawie przeprowadzonych badań określi źródło dolegliwości, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie.

Sposoby łagodzenia bólu szyi i karku

Utrzymujący się ból w obrębie szyi i karku może negatywnie wpłynąć na jakość życia pacjentów. Stosowanie sprawdzonych i skutecznych sposobów łagodzenia bólu pozwala pozbyć się uporczywych dolegliwości.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu

Jednym ze sprawdzonych sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych jest stosowanie odpowiednio dobranej kuracji farmakologicznej. Pacjenci zmagający się z dolegliwościami bólowymi mogą sięgnąć po preparaty zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) dostępne są zarówno w formie preparatów stosowanych doustnie, jak i do stosowania miejscowego. W zależności od rodzaju i mocy danego preparatu środki należące do kategorii NLPZ są dostępne wyłącznie na podstawie wskazania lekarskiego, przepisywane na receptę oraz bez recepty, wówczas ich stosowanie nie wymaga konsultacji z lekarzem.

W przypadku zlokalizowanych, ograniczonych dolegliwości bólowych, dobrze sprawdzi się stosowanie preparatów do stosowania miejscowego. Leki z miejscowym NLPZ, np. diklofenakiem, pozwolą zmniejszyć dolegliwości bólowe, a przy tym zredukują stan zapalny w obrębie okolicznych tkanek. Szczególną przewagą preparatów stosowanych miejscowo jest znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (w porównaniu do tych samych substancji czynnych stosowanych doustnie), co jest związane z tym iż lek miejscowy osiąga znacznie niższe stężenia we krwi.iv

Jednym z częściej stosowanych miejscowych NLPZ jest diklofenak. Przykładem leku z miejscowym diklofenakiem jest żel Mel Max Actigel (1 gram żelu zawiera 20 mg diklofenaku sodowego). Zawarta w Mel Max Actigel substancja czynna wykazuje potrójne działanie – przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe, a więc nie tylko zmniejsza ból, ale również redukuje stan zapalny i zmniejsza obrzęk w obrębie bolesnych stawów.

Fizjoterapia

Jeżeli przyczyną utrzymujących się dolegliwości bólowych jest nieprawidłowa postawa ciała, w tym nieergonomiczne warunki pracy, wówczas pacjent powinien przede wszystkim zadbać o swoje stanowisko pracy, a następnie rozważyć wizytę u sprawdzonego fizjoterapeuty. U pacjentów, u których ból szyi i karku wywołany jest długotrwałą pozycją siedzącą, terapia manualna zwykle przynosi oczekiwane rezultaty. Doświadczony fizjoterapeuta zaproponuje odpowiednie ćwiczenia, które odgrywają istotną rolę w profilaktyce zwyrodnienia kręgosłupa, a następnie podpowie, jak wykonywać je poprawnie.v

Ciepłe i zimne okłady

W przypadku dolegliwości bólowych ulgę mogą przynieść odpowiednio stosowane okłady. Zimne okłady sprawdzą się szczególnie przy współwystępującym obrzęku, podczas gdy ciepłe okłady pozwalają rozluźnić okoliczne tkanki miękkie, poprawiając zakres ruchomości, co sprawdzi się szczególnie w przypadku leczenia dolegliwości o podłożu reumatycznym.vi

Mel Max Actigel, 20 mg/g, żel. Skład: 1 gram produktu Mel Max Actigel zawiera 20 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Postać farmaceutyczna: Żel. Wskazania do stosowania: Mel Max Actigel jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Produkt działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu: Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń), bólu pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli (w wieku powyżej 18 lat): ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

i Ból szyi – wstępna ocena i postępowanie – Wytyczne – Medycyna Rodzinna – Medycyna Praktyczna dla lekarzy (mp.pl), dostęp z dnia 26.07.2024 r.
ii Fritz, S. (2012). Masaz leczniczy.Bóle glowy i górnego odcinka kregoslupa. Polska: Elsevier Health Sciences Poland. str. 17-18
iii Reliability and validity of text neck questionnaire for assessing neck pain and its associated symptoms due to smartphone use in college going students, Article, Jan 2024, Dr. Mohit AgrawalShital ShirsathNaisargi PathakJenifar Gandhi
iv Zastosowanie miejscowo działających niesteroidowych leków przeciwzapalnych w chorobach reumatycznych – Praktyczna Ortopedia i Traumatologia (praktyczna-ortopedia.pl), dostęp z dnia 26.07.2024 r.
v Bóle kręgosłupa szyjnego Wydanie 2: Zestaw codziennych ćwiczeń na kręgi szyjne. (2024). (n.p.): Andrzej Kondratiuk.
vi Ciepłe okłady – Portal Fizjoterapeuty, dostęp z dnia 26.07.2024 r.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version