Budowa domu – od czego zacząć?

budowa domu

Budowa domu to wymagająca inwestycja, w której każdy etap niesie ryzyko popełnienia błędu mogącego skutkować opóźnieniem w oddaniu budynku do użytku. Dlatego jedną z pierwszych czynności, jaką należy podjąć w całym procesie, jest możliwie jak najbardziej szczegółowe rozpisanie harmonogramu działań.

Początkowy etap budowy domu wiąże się z największą liczbą formalności i czasochłonnych zadań. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak rozpocząć proces budowy – zarówno od strony formalnej, jak i praktycznej.

Planowanie budowy domu – wybór działki

Zanim rozpoczniemy rozpisywanie kosztorysu budowy domu, musimy stać się właścicielami działki. Rozpocząć należy od określenia obszaru swojego przyszłego miejsca zamieszkania oraz preferencji względem samej działki – jej kształtu, usytuowania (płaska, na wzgórzu, blisko centrum miejscowości lub drogi wylotowej) oraz orientacji względem stron świata.

Istotnym aspektem jest również dostępność drogi dojazdowej lub możliwość łatwego wytyczenia jej w przyszłości. Na tym etapie warto sprawdzić także wybrany region pod kątem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), o ile taki plan obowiązuje na danym obszarze. Dzięki temu będziemy świadomi, jakie przepisy ograniczają naszą budowę oraz z kim w przyszłości możemy sąsiadować.

Budowa domów – najlepiej z indywidualnym projektem

Kolejnym krokiem w ramach planowania budowy domu jest pozyskanie projektu architektonicznego. Możliwości w tym zakresie jest kilka, z czego dwie są najpopularniejsze – kupno gotowego projektu i ewentualne dopasowanie go do specyfiki posiadanej działki lub stworzenie przez architekta dedykowanego projektu indywidualnego.

Zaletą pierwszej opcji jest niższy koszt, ponieważ gotowy projekt to standardowe rozwiązanie stosowane na szeroką skalę, które zazwyczaj dobrze sprawdza się na działkach o regularnych kształtach. Minusem jest natomiast brak możliwości wprowadzenia własnych rozwiązań oraz niska oryginalność samego projektu. Z kolei projekt indywidualny, przygotowywany na specjalne zamówienie, choć droższy, umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału działki oraz uwzględnienie wszystkich kluczowych wymagań i preferencji inwestora.

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu

Koszt budowy domu na początku procesu inwestycyjnego może jeszcze wiązać się z opłatami urzędowymi niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowę. Formalności w tym zakresie obejmują złożenie wniosku o wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) albo decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ). Konieczne jest także zatrudnienie geodety, który zajmie się wykonaniem aktualnej mapy do celów projektowych i ewentualnej charakterystyki podłoża. Na podstawie wszystkich zebranych danych architekt przygotuje ostateczny projekt domu, składający się z trzech części: Projektu architektoniczno-budowlanego, Projektu Zagospodarowania Terenu oraz załączników do Projektu Budowlanego. Urząd w ciągu 65 dni powinien wydać zgodę na rozpoczęcie budowy (czas ten może ulec wydłużeniu, jeśli dokumentację trzeba będzie uzupełnić).

Gdy uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę, możemy uznać, że początkowy etap budowy domu mamy za sobą. Kolejne to wybór firmy budowlanej jako generalnego wykonawcy lub poszczególnych fachowców w przypadku budowy systemem gospodarczym. Następnym krokiem są już prace ziemne, obejmujące przygotowanie podłoża pod budowę.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version