Suwałki
PKP rozstrzygnęło przetarg na remont dworca PKP w Suwałkach. Za blisko 15 mln zł prace remontowo – budowlane wykona firma z Częstochowy. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 110 tygodni na zakończenie inwestycji.
– Cieszę się, że PKP rozstrzygnęło przetarg, a budynek dworca i jego otoczenie zmienią swój wizerunek na lepsze. Niestety inwestycji nie wykonają suwalskie firmy, których oferty zostały odrzucone przez PKP. Bardzo żałuję bo były to konkurencyjne oferty. Niestety nie zostały złożone zgodnie z wymaganiami kolejarzy – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Zgodnie z decyzją PKP ostatecznie remont wykona firma Global Budownictwo z Częstochowy. Za swoją prace otrzyma 14.748.930,00 PLN.
To co ważne to fakt, że nie zmieni się sam budynek ale również jego najbliższe otoczenie, które dziś nie jest niestety wizytówką tego miejsca.
Przebudowa dworca kolejowego powinna zostać zrealizowana w terminie do 110 tygodni od dnia zawarcia umowy. W ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy wykonawca ma wykonać dworzec tymczasowy z kasami i powierzchniami dla najemców.
Modernizacyjne prace mają ruszyć wiosną i obejmą ocieplenie budynku od wewnątrz, naprawę i wyczyszczenie elewacji, wymianę więźby dachowej oraz zmianę układu funkcjonalnego. Na parterze przewidziano hol, poczekalnię, kasy, toalety, pomieszczenia służbowe dla Intercity, WARS-u, SOK-u oraz pomieszczenia komercyjne.
W otoczeniu przewidziano nowe ciągi piesze z małą architekturą, wiata rowerowa, ogrody deszczowe, miejsca postojowe. Wyburzony zostanie budynek toalet. Przebudowane zostaną schody wejściowe, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.