Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Włócznie Jaćwingów rozdane

Znamy laureatów Włóczni Jaćwingów, czyli corocznych nagród prezydenta Suwałk. W tym roku wyróżnieni zostali: firma RESO Europa Service, Urszula Rutkowska, dyrektor Przedszkola numer 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, Bogdan Dojnikowski, właściciel miejscowego Zakładu Wyrobów Metalowych, ksiądz Dawid Banach, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Suwałkach i Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Kulturalnej „Nie Po Drodze”. Specjalną Włócznię Jaćwingów z diamentem otrzymał profesor Andrzej Strumiłło. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piątek (05.08) w sali imienia Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wydarzeniu towarzyszył recital Lindy Kaukule i koncert koncert „TREvoci – With love” w wykonaniu TREvoci Tenorzy i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa  Kozakiewicza. Włócznie Jaćwingów, jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk,  to nagrody przyznawane osobom i instytucjom, które robią wyjątkowo dużo na rzecz miasta i jego mieszkańców.

 Firma RESO na czele z Bronisławem Woźnialisem została doceniona za zaangażowanie w organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych. RESO Europa Service jest hojnym sponsorem takich inicjatyw jak między innymi  „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania”. Jednocześnie jest  najprężniej rozwijającą się firmą na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z RESO współpracuje siedem tysięcy pośredników ubezpieczeniowych na terenie całego kraju. Pozyskała i obsłużyła ponad dwa miliony klientów.

 Włócznia Urszuli Rutkowskiej, dyrektor Przedszkola numer 8 z Oddziałami Integracyjnymi jest nagrodą za nowatorskie działania i kreatywność w wychowywaniu i opiece nad dziećmi z różnymi problemami rozwojowymi.  Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu, pedagodzy i specjaliści przedszkola  „mają serce i patrzą w serce”.

 Bogdan Dojnikowski, właściciel miejscowych Zakładów Wyrobów Metalowych otrzymał Włócznię za działalność na rzecz wspierania rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, integrację środowisk przedsiębiorców, tworzenie nowych miejsc pracy i działalność społeczną. Bogdan Dojnikowski chętnie włącza się, jako fundator, w różne przedsięwzięcia kulturalne, czy też sportowe organizowane dla mieszkańców Suwałk. Przypomnijmy, że tegoroczny laureata Włóczni otrzymał liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym Ministra Gospodarki i laur GAZEL BIZNESU 2016 i 2017.

 Ksiądz Dawid Banach, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej  Świętej Trójcy w Suwałkach został doceniony za ożywioną działalność ekumeniczną i kulturalną. Poza posługą  duszpasterską jest też kapelanem Wojsk Lądowych Duszpasterstwa Ewangelickiego. Jego parafia  liczy jedynie 95 członków, ale dzięki wielkiej aktywności w środowisku suwalskim księdza Dawida ich obecność  jest zauważalna w życiu społecznym i kulturalnym.  Ksiądz  podjął szerokie działania społeczne, aby pozyskać środki finansowe na remont najstarszych w Suwałkach organów znajdujących się w kościele świętej Trójcy. Inicjuje i organizuje spotkania o charakterze ekumenicznym, organizuje koncerty muzyki religijnej i organowej.

 Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Kulturalnej  „Nie Po Drodze” na czele z Krzysztofem Rudowiczem zostało wyróżnione za wieloletnią działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną.  Sztandarowy projekt tej organizacji, który zapewnił jej markę i rozpoznawalność – to suwalskie Teatr-Akcje, kilkudniowy międzynarodowy festiwal teatralny z elementami warsztatowymi. Potem były też inne działania na przykład edukacyjny,  streetworkingowy projekt z dziećmi z ulicy Sejneńskiej.  Stowarzyszenie promuje aktywną działalność międzypokoleniową. Ponad rok temu zorganizowało na Osiedlu Północ nowe miejsce przyjazne dla osób starszych. To klub seniora, swoisty dom kultury, którego działalność jest skierowana głównie do osób po sześćdziesiątym roku życia.

 Specjalną Włócznię Jaćwingów z diamentem otrzymał profesor Andrzej Strumiłło, artysta, którego nie trzeba nikomu w regionie przedstawiać. W swoim dorobku ma ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, blisko 150 wydawnictw.  Uprawia wiele dyscyplin w kulturze i sztuce: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę.  Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.  Został uhonorowany wieloma nagrodami państwowymi, w tym między innymi dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych  oraz tytułami: Zasłużony dla Miasta Suwałk (2001), Honorowy Obywatel Miasta Suwałk (2002), Honorowy Ambasador Kultury Podlasia (2009). Decyzją radnych wojewódzkich rok 2017 został ustanowiony Rokiem profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

 

2017-08-04 20:05:29