Kraj
– Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tysiące. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych – mówił podczas dzisiejszej (25.03) konferencji prasowej premier.
Mateusz Morawiecki przestrzegł, że służba zdrowia jest na granicy wydolności. Dodał, że nie ma problemu z zapewnieniem sprzętu, ale z dostępnością lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych.
– Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – podkreślał szef rządu.
Premier zaapelował też, by zbliżające się święta Wielkiej Nocy spędzić w wąskim gronie najbliższej rodziny. To apel – bo rząd nie wprowadza zakazu przemieszczania się. Jest jednak prośba o narodową solidarność i odpowiedzialność oraz przełożenie spotkań na bezpieczniejszy czas.
W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem rząd zdecydował także o zaostrzeniu niektórych obostrzeń. Ograniczenia te obejmą handel, kult religijny i niektóre usługi. Zdecydowano także o zamknięciu żłobków i przedszkoli. Jednocześnie ponownie przedłużony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Żłobki i przedszkola tylko dla medyków
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Handel
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
– 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
– 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny
Od 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.
Sport – tylko zawodowy
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
– Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne – aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tysiące pacjentów – stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – podsumował premier Mateusz Morawiecki.
Nowe zaostrzone rygory bezpieczeństwa będą obowiązywać od soboty 27 marca przez dwa tygodnie – do 9 kwietnia włącznie. Poza apelem o spędzenie Wielkanocy w gronie najbliższych członków rodziny jest też apel o przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W innych przypadkach należy pamiętać o dystansie, dezynfekcji rąk i powierzchni i częstej wentylacji pomieszczeń.
Pozostałe, obowiązujące dotychczas ograniczenia pozostają bez zmian. Przypomnijmy:
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie,
Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu),
Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki,
Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.