Zobacz odnowione eremy

19 03 21 wigry konferencja 32

Wigry

Lada moment odwiedzający Pokamedulski Klasztor w Wigrach będą mogli zobaczyć odnowione, górne eremy, czyli domki, w których mieszkali zakonnicy. Prace zostały praktycznie zakończone. Eremy lśnią blaskiem, a wystrój każdego z nich opowiada historię tego miejsca, zakonników, historię Polski i osób, które otarły się o wzgórze wigierskie. Pod eremami przygotowano sale wystawowe z obrazami z plenerów malarskich i zdjęciową. Na zwiedzających czeka też odnowiona wieża, na której o godzinie 21.00 będzie można zobaczyć i usłyszeć zapraszającego do modlitwy mnicha, wyświetlanego w postaci trójwymiarowego obrazu.

Prace remontowe trwały od lipca 2018 roku. Ich zwieńczeniem będzie prowadzona on-line konferencja podsumowująca projekt, która odbędzie się w poniedziałek – 29 marca. Wydarzenie zapowiedzieli w piątek (19.03.21) ksiądz biskup Jerzy Mazur i ksiądz Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii, prezes Fundacji Wigry Pro.

Remont pochłonął około 20 milionów złotych, z czego znaczną część stanowiło unijne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie było kosztowne, pracochłonne i trudne. Piwnice pod eremami były praktycznie zasypane. Jak mówi ksiądz Jacek Nogowski, to największe przedsięwzięcie fundacji Wigry Pro.

Wcześniej, dzięki dofinansowaniu kwotą 10 milionów złotych ze środków wojewódzkich, wyremontowano Dom Królewski i Kaplicę Kanclerską. Teraz na remont czekają dolne eremy klasztoru. Dodajmy, że w czwartek (18.03) w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II. Kaplica została włączona do duchowego dzieła „Gwiazdy na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju”, zainicjowanego przez Stowarzyszenie „Comunita Regina della Pace”, które tworzy na całym świecie miejsca modlitwy o pokój i pojednanie między ludźmi. O inicjatywie opowiadali w piątek (19.03) Piotr Ciołkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Comunita Regina della Pace” i jego współzałożyciel, Mariusz Drapikowski, artysta-plastyk.

Remontowany od kilku lat Pokamedulski Klasztor w Wigrach nazywany jest architektoniczną perłą Suwalszczyzny. Zespół poklasztorny stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych północno-wschodniej Polski. Historia obiektu jako klasztoru związanego z kamedułami zaczyna się w drugiej połowie XVII wieku. Na przestrzeni ponad 300 lat obiekt był niszczony i odbudowywany. Po 1990 roku spotykali się tutaj kilkakrotnie przywódcy Polski i Litwy, a w roku 1999 roku, od trudów pielgrzymki odpoczywał papież Jan Paweł II.

19 03 21 wigry konferencja 32
Exit mobile version