Jak złożyć swój komputer w 2021 roku? Poradnik
Złożenie własnego komputera jest alternatywą dla zakupu gotowego zestawu. Z możliwości budowy PC korzystają głównie gracze i użytkownicy profesjonalni, którzy mają specyficzne oczekiwania co do sprzętu. Jak złożyć komputer dostosowany do własnych potrzeb?
Konfigurator PC – dlaczego warto z niego skorzystać?
Konfigurator PC to proste narzędzie, które ułatwia przygotowanie własnego komputera. Na https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/ można znaleźć zaawansowaną platformę ułatwiającą dobór odpowiednich podzespołów i obliczenie ich kosztu. Dodatkowo do indywidualnego zestawu dobrane zostaną niezbędne akcesoria takie jak drukarka, mysz, klawiatura, głośniki lub listwa przepięciowa. Dzięki temu kupujący pamięta o wszystkim, czego potrzebuje, by stworzyć odpowiednie stanowisko komputerowe do pracy lub gry.
Z pomocą konfiguratora łatwo kontrolować wszystkie etapy dobierania kolejnych podzespołów. Jeśli poszczególne układy są ze sobą niekompatybilne, ich dodanie do listy będzie niemożliwe. W zamian konfigurator zaproponuje współpracujące ze sobą części o podobnych parametrach. Takie rozwiązanie sprawia, że z samodzielną budową PC poradzą sobie nawet osoby bez szczegółowej wiedzy technicznej. Gotowe komputery stacjonarne zamówisz na https://www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html
Jakie podzespoły wybrać do swojego PC?
Zanim przystąpi się do składania własnego zestawu komputerowego, powinno się określić sposób użycia PC. W komputerach gamingowych największe znaczenie mają procesor i karta graficzna. Sprzęt przeznaczony dla gracza może pracować na układach Intel lub AMD. Intel Core i5 to grupa procesorów szczególnie cenionych przez graczy ze względu na optymalny stosunek wydajności do ceny. Podobne osiągi mają układy AMD Ryzen 5. Dla wymagających gamerów odpowiednie są procesory Core i7 lub Ryzen 7, jednak ich wybór wiąże się ze sporym podniesieniem wydatków na zakup komputera. Gotowe komputery do gier znajdzie się na https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-do-gier
Jeśli chodzi o kartę graficzną, komputer gamingowy powinien posiadać solidne układy obsługujące technologię Ray Tracingu i umożliwiające płynne działanie nowych gier na wysokich ustawieniach grafiki. Na uwagę zasługuje między innymi karta RTX 3060 Ti. Ich ofertę poznasz na https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-z-karta-rtx-3060-ti
Do użytku profesjonalnego rekomenduje się PC z układem Intel Core i7 lub i9. Komputery wyposażone w CPU z tych serii to prawdziwe „kombajny”, które bez trudu radzą sobie z renderowaniem grafiki lub tworzeniem animacji 3D.
Jeśli chodzi o dyski twarde, większość użytkowników wybiera szybkie, wydajne i cicho pracujące modele SSD. Dyski HDD cechują się większą pojemnością – często można przechowywać na nich nawet kilka TB danych. Samodzielna konfiguracja PC umożliwia zastosowanie obu dysków w jednym komputerze. Dzięki temu ładowanie systemu będzie szybkie, a użytkownik zyska maksymalnie dużo przestrzeni do przechowywania plików. Takie rozwiązanie docenią zarówno gracze, którym zależy na zapisywaniu danych na kolejnych etapach rozgrywki, jak i graficy, którzy przechowują na dyskach setki projektów.
Zasilacz, obudowa i chłodzenie
Podczas konfigurowania własnego PC niezbędne jest dobranie odpowiedniego zasilacza, obudowy i systemu chłodzenia. Zasilacz jest niezbędny do uruchomienia i działania komputera. To właśnie za jego pomocą dostarcza się prąd do komputera. Jednocześnie zasilacz stanowi barierę ochronną dla innych podzespołów w przypadku skoków napięcia i awarii sieci elektrycznej. Im wydajniejszy jest PC, tym większa powinna być moc zasilacza.
Obudowa komputera bywa traktowana po macoszemu, a kupujący szukają jak najtańszego modelu. Warto pamiętać, że obudowa stanowi zabezpieczenie dla drogich układów, dlatego powinna być solidnie wykonana. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie, czy zmieszczą się w niej wszystkie niezbędne podzespoły. Pod uwagę powinno się wziąć również możliwość przyszłej rozbudowy i konfiguracji sprzętu, by zwiększyć osiągi PC. Równie ważnym elementem co obudowa i zasilacz jest system chłodzenia. Wiatraki powinny regulować temperaturę procesora do optymalnego poziomu w czasie pracy pod maksymalnym obciążeniem. Jeśli układ chłodzenia będzie za słaby, procesor szybko się przegrzeje, co zwiększy ryzyko jego awarii.
Składając nowy komputer warto pomyśleć także o dodatkowej gwarancji na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Gwarancja Beztroski to zabezpieczenie sprzętu od awarii i przypadkowych uszkodzeń oraz Usługi Serwisowe, w skład których wchodzi pełny pakiet pre-konfiguracyjny przygotowujący sprzęt do pracy według indywidualnych potrzeb.
Artykuł sponsorowany