Ruch pieszy i rowerowy musi być zapewniony w każdym miejscu – w mieście, mniejszej miejscowości, na obszarach, po których biegną tory kolejowe, a także na terenach niezagospodarowanych, przez które przepływa rzeka. Kiedy warto stosować kładki pieszo-rowerowe? Jakie są ich największe zalety?
Dlaczego należy stosować kładki pieszo-rowerowe?
Bezpieczeństwo osób poruszających się na piechotę lub korzystających z jednośladu jest niezwykle ważne. W starciu z samochodami mają one bowiem małe szanse na przeżycie. Nawet jeśli im się uda, mogą doznać bardzo poważnych i zagrażających normalnemu funkcjonowaniu urazów. Dlatego też z kładkami pieszo-rowerowymi można się spotkać w dużych aglomeracjach, zdominowanych przez ruch kołowy. Oprócz nich rozwiązania te pojawiają się w miejscach dzikich, przez które przepływa rzeka. Ponadto kładki pieszo-rowerowe występują również w nowo powstałych inwestycjach deweloperskich, łącząc poziom chodnika z wejściem do klatki schodowej. Służą bezpieczeństwu i wygodzie mieszkańców osiedla.
Jakie korzyści płyną z zastosowania kładek pieszo-rowerowych?
Specjaliści mający stosowne uprawnienia, wiedzę i doświadczenie w projektowaniu tego typu architektonicznych rozwiązań wskazują na zaletę, jaką jest stworzenie kładek pieszo-rowerowych do długotrwałego stosowania o praktycznie dowolnej szerokości. Najczęściej spotyka się jednak kładki, których szerokość wynosi od 2 do 4 metrów. Spora elastyczność dotyczy również projektu samego wolnego przęsła, które może mieć nawet 30 metrów długości. Mowa o produktach wykonanych z materiałów kompozytowych, które wyróżniają się dużą trwałością, żywotnością, a także estetyką wykonania. Podobnie zresztą jak produkty wykonane ze stali, cechują się wysokim poziomem odporności na obciążenia – są w stanie wytrzymać nawet 500 kg/m2. Są bez wątpienia zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, w porównaniu z tradycyjnymi, coraz rzadziej już spotykanymi, drewnianymi kładkami. Bezproblemowy montaż, który nie zajmuje zbyt wiele czasu czyni to rozwiązanie odpowiednim także w miejscach, w których kładka ma zawisnąć jedynie na jakiś czas.
Jakie ułatwienia niosą ze sobą kładki pieszo-rowerowe z perspektywy mieszkańców?
Ogromną zaletą dotyczącą funkcjonalności tych rozwiązań jest – bez wątpienia – poprawa jakości życia mieszkańców oraz poprawienie ich komunikacji z najbliższym otoczeniem. Przejście po kładce nad trasą szybkiego ruchu sprawia, że mieszkańcy mogą wyjść na krótki spacer z psem czy do sklepu bez narażania się na kontakt z jadącymi pojazdami. To pozwala znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje również coraz ładniejszy wygląd tych elementów architektonicznych, których projekty uwzględniają odpowiednie wpasowanie ich w otoczenie. Są wykonywane z coraz trwalszych materiałów budowlanych. Aluminium, stal nierdzewna i szkło laminowane – kładki z takich tworzyw można spotkać coraz częściej w centrach dużych miast, jak też w realizacjach deweloperskich.
Artykuł sponsorowany