kraj/region
Coraz więcej osób decyduje się na założenie konta w banku. Już 3/4 klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje świadczenia w formie przelewów. W 2005 roku na rachunki bankowe ZUS wypłacał jedynie 40 procent wszystkich należności.
Anna Ilukiewicz z warmińsko-mazurskiego ZUS-u zaznacza, że najczęściej w formie elektronicznej wypłacane są zasiłki opiekuńcze, macierzyńskie czy pogrzebowe. Emeryci są większymi tradycjonalistami. 1/4 seniorów wciąż woli dostawać wypłaty „do ręki”.
Specjaliści Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że zarządzanie pieniędzmi poprzez konto jest bezpieczne i wygodne.
– Osoby starsze powinny wiedzieć, jak wiele możliwości dają nowe technologie – mówi Anna Ilukiewicz.
To niejedyne korzyści. ZUS przypomina, że wypłaty świadczeń na konto realizowane są w terminie. Pieniądze można wybrać z bankomatu w dowolnym momencie. Takiej możliwości nie ma, gdy świadczeniobiorca zmuszony jest czekać na listonosza w domu.
Pieniądz elektroniczny zyskał też więcej zwolenników w czasie pandemii. Internetowy obrót funduszami ogranicza konieczność bezpośrednich kontaktów z obcymi.
Do prowadzenia rachunków bankowych zachęcają, szczególnie seniorów, także policjanci. Co roku tysiące osób starszych traci oszczędności w wyniku różnych przestępstw.
– Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu – zaznacza rzecznik Komendy Głównej Policji. Dodaje, że wiele starszych osób wciąż wybiera ten sposób, uważając, że tak jest bezpieczniej.
– Naraża je to na kradzieże kieszonkowców i ataki oszustów, którzy stosują metodę „na wnuczka” lub „na policjanta” – przestrzega Mariusz Ciarka.
Wygodną opcją dla osób bez konta bankowego może być bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy, na który trafi emerytura czy renta z ZUS-u. Można go założyć między innymi w banku czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.