Czarnuszka siewna jest rośliną, którą obecnie uprawia się w wielu częściach świata. Dzięki swoim właściwościom jest znana i stosowana już od czasów starożytnych. Szczególne znaczenie mają jej nasiona, z których wytwarzany jest olej. Można go stosować na wiele dolegliwości. Zobacz, jak działa olej z czarnuszki na organizm człowieka.
Co to jest olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki jest preparatem, który wytwarza się z nasion czarnuszki siewnej. Są one tłoczone na zimno, dzięki czemu zachowują swoje właściwości. W skład oleju wchodzą:
– nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. oleinowy i linolowy),
– nasycony kwasy tłuszczowe (m.in. arachidowy),
– fitosterole,
– fosfolipidy,
– witamina E,
– biotyna,
– sole mineralne (żelazo, wapń, potas, cynk, selen),
– aminokwasy.
Olej z czarnuszki jest tłusty. Ma barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Charakteryzuje się intensywnym zapachem, przypominającym przyprawę korzenną. W smaku jest gorzki.
Właściwości oleju z czarnuszki
Dzięki substancjom, które znajdują się w oleju z czarnuszki, ma on właściwości, takie jak:
– poprawiające trawienie i pracę układu pokarmowego,
– poprawiające funkcjonowanie układu odpornościowego,
– przeciwzapalne i przeciwalergiczne,
– ochronne dla wątroby i nerek,
– przeciwpasożytnicze,
– przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
– rozrzedzające wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych,
– normujące poziom glukozy we krwi,
– rozkurczowe.
Czarnuszka jest często stosowana pomocniczo w leczeniu chorób układu pokarmowego oraz infekcji dróg oddechowych. Olej z tej rośliny sprawdza się również przy uczuleniach, ponieważ działa przeciwhistaminowo. Jest wskazany przy cukrzycy, ponieważ sprzyja utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Warto wspomnieć także o tym, że olej z czarnuszki jest uznawany za antyoksydant.
Olej z czarnuszki na skórę i włosy
Olej z czarnuszki ma korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może wspierać leczenie schorzeń dermatologicznych. Jest chętnie stosowany przez osoby z trądzikiem, ponieważ zmniejsza stan zapalny, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza gojenie się ran. Wskazaniem do jego suplementacji są nie tylko zmiany trądzikowe, ale także łupież lub atopowe zapalenie skóry.
Olej z czarnuszki a choroby przewlekłe
Olej z czarnuszki może być stosowany przez osoby, które chorują przewlekle. Mowa głównie o schorzeniach układu pokarmowego (m.in. choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy). Sprawdza się także w przypadku dny moczanowej i hipercholesterolemii (podwyższony poziom cholesterolu). Chęć stosowania oleju z czarnuszki warto skonsultować z lekarzem. Trzeba też pamiętać, że nie może on zastąpić terapii konwencjonalnej.
Czy każdy może stosować olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki może być stosowany niemal przez wszystkie osoby. Nie zaleca się go kobietom ciężarnym. Ma to związek z jego działaniem rozkurczowym. Nie należy podawać go również dzieciom, które nie ukończyły 3. roku życia. W razie wątpliwości przed zastosowaniem oleju z czarnuszki warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Artykuł sponsorowany