Biała Piska
Biała Piska była w sobotę (04.09) gospodarzem dożynek diecezjalno-powiatowo-gminnych. Co roku święto plonów organizowane jest w innej miejscowości diecezji ełckiej. Rolnicy świętowali już w Kalinowie, Wieliczkach, a w ubiegłym roku w Krasnopolu.
W Białej Piskiej dożynki odbyły się po raz pierwszy w historii.
Nie zabrakło tego, co nierozerwalnie związane jest ze świętem plonów – wieńców dożynkowych i bogato zastawionych stołów ze swojskim jadłem przygotowanym przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich z regionu.
– Wydarzenie zorganizowane na placu miejskim poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania – mówiła Radiu 5, tuż przed rozpoczęciem uroczystości, Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.
Odtwarzacz plików dźwiękowychŚwiętowanie rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup diecezji ełckiej ksiądz Jerzy Mazur.
– Jesteśmy razem z rolnikami, aby wyrażać Bogu wdzięczność za Jego błogosławieństwo – mówił ordynariusz.
Odtwarzacz plików dźwiękowychZgodnie z tradycją na ręce biskupa starościna i starosta dożynek, w tej roli Joanna i Zenon Kubrowscy, przekazali bochenek chleba upieczony ze zbóż pochodzących z ostatnich zbiorów.
– To nie był łatwy rok – przyznał w rozmowie z Radiem 5 Zenon Kubrowski, na co dzień prowadzący gospodarstwo mleczne. – Mimo trudów, to praca, która daje satysfakcję – dodawał.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Za trud pracy rolnikom należą się podziękowania – mówili zgodnie Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Wojciech Kossakowski, poseł ziemi ełckiej. Senator Małgorzata Kopiczko wskazała, że dożynki, to także okazja do budowania wspólnoty.
Odtwarzacz plików dźwiękowychO trudnym czasie dla rolników mówił też Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. Oprócz pandemii, niesprzyjającej, deszczowej pogody, suszy, w regionie notowano też przypadki afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy.
Odtwarzacz plików dźwiękowychNieodzownym elementem święta plonów jest tradycja tworzenia wieńców dożynkowych. Na placu miejskim w Białej Piskiej, gdzie odbywały się wszystkie uroczystości, podziwiać można było ich ponad trzydzieści. To wytwór pracy osób skupionych w kołach gospodyń wiejskich i sołectwach.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWśród kilkunastu sołectw z regionu było również jedyne w skali kraju – sołectwo wojskowe.
Odtwarzacz plików dźwiękowychMówił Bogusław Bednarski, sołtys Bemowa Piskiego. Tu, podobnie jak na innych stoiskach, nie zabrakło smakołyków pochodzących z wiejskich pól. I – jak na sołectwo wojskowe przystało – serwowano również wojskową grochówkę.
Odtwarzacz plików dźwiękowychFestyn dożynkowy w parku miejskim w Białej Piskiej zakończył się późnym wieczorem.