Mały ryś z mamą

Nowy obraz mapy bitowej

Wigierski Park Narodowy

Małego rysia z matką uchwyciły kamery jednej z fotopułapek zamontowanych w Wigierskim Parku Narodowym.

To dobra wiadomość, bo zarejestrowanie małego rysia oznacza, że te zwierzęta czują się u nas bardzo dobrze.

Ryś euroazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych w Polsce. Na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Populację szacuje się na około 200 osobników, z czego większość występuje w Karpatach. Trzeba mieć bardzo dużo szczęścia, aby spotkać się z tym dzikim kotem w jego naturalnym środowisku.

Ryś w regionie Suwalszczyzny był już wcześniej spotykany, jednak nieregularnie i bardzo rzadko. Zmieniło się to dopiero na początku tego roku (03.2021), kiedy to jeden z nadleśniczych sfotografował tego dzikiego kota. Zwierzę wyłapało również oko fotopułapki.

Jak się okazuje, rysie czują się u nas wyśmienicie. Tym razem w jedną z fotopułapek ustawioną przez pracowników Wigierskiego Parku Narodowego wpadła rysia mama ze swoim młodym.

Młode rysie przychodzą na świat w maju lub czerwcu, w legowisku znajdującym się najczęściej w dobrze ukrytej norze lisa lub borsuka, wykrocie lub gęstym młodniku. Rysice są wyjątkowo troskliwymi matkami. Polują głównie na sarny i donoszą pokarm kociętom lub podprowadzają podrośnięte potomstwo do swoich zdobyczy. Później młode towarzyszą matce podczas polowań, zdobywając niezbędne do przeżycia umiejętności. Młode pozostają z matką aż do urodzenia się następnych kociąt, potem zaczynają polować samodzielnie i poszukiwać własnego terytorium. Młode samice osiedlają się zazwyczaj niedaleko matczynego areału, natomiast samce odchodzą na znacznie większe odległości, czasami kilkaset kilometrów. Młode rysice dojrzewają płciowo w drugim roku życia, a kocury w trzecim.

Exit mobile version