Wigry
Ponad trzy tysiące ptaków naliczono podczas wrześniowego monitoringu na jeziorze Wigry. Ornitolodzy stwierdzili obecność 3300 osobników należących do 30 gatunków. Najliczniejsze okazały się kormorany, których odnotowano ponad 2500 – stanowiły aż 77 procent wszystkich ptaków. Drugie miejsce zajęły mewy srebrzyste (ok. 300 osobników), a trzecie łabędzie nieme w liczbie 119 sztuk.
W rejonie Wyspy Mysiej zauważono również ponad 100 gawronów przygotowujących gniazda. Wśród innych gatunków zaobserwowano m.in. krakwy, nurogęsi, krzyżówki i gągoły, a także śmieszki, mewy siwe, białogłowe i rybitwy rzeczne, które zazwyczaj odlatują z Wigier już pod koniec sierpnia.
Zaobserwowano też pojedyncze czaple białe i siwe, łyski, żurawie, kruki i kawki. Wśród ptaków drapieżnych dominowały myszołowy, a ponadto widziano bieliki, kobuzy, błotniaki stawowe, trzmielojada i krogulca.
Monitoring prowadzili Dorota Zawadzka z Katedry Nauk Leśnych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Grzegorz Zawadzki z Instytutu Nauk Leśnych SGGW w Warszawie.










![Jubileusz 190-lecia I LO w Suwałkach [FILM] 10 WhatsApp Image 2026 06 12 at 12.18.03 1 1](https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/WhatsApp-Image-2026-06-12-at-12.18.03-1-1-350x250.jpeg)






