Czym ogrzewać dom zamiast gazu? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej właścicieli autonomicznych systemów grzewczych z kotłami gazowymi, ponieważ ich eksploatacja staje się bardzo kosztowna. Pożegnano się z marnotrawnym zużyciem gazu. Ogrzewanie gazem ogromnych, kilkupiętrowych rezydencji stało się nierealnie trudne. To samo dotyczy prywatnych gospodarstw domowych ze starymi żarłocznymi kotłami gazowymi lub bez izolacji. Problem oszczędzania energii stał się realny i palący dla każdego Polaka, który wybudował dom lub mieszkanie z indywidualnym systemem ogrzewania.
Wszystkie państwa prowadzą politykę mającą na celu zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych. Musimy odejść od ogrzewania gazowego i poszukać alternatywnych rozwiązań, korzystniejszych z ekonomicznego punktu widzenia. Ale w każdym przypadku należy wiedzieć: nie jest możliwe, aby zaoszczędzić koszty ciepła, jeśli – to ciepło, ucieka i przesącza się przez cienkie nieizolowane ściany, pęknięcia w oknach i drzwiach, przez zimny strych lub wilgotną piwnicę. Nie można ogrzać Antarktydy palnikiem! Nie warto o tym marzyć.
Oszczędność energii to źródło oszczędności w płatnościach
Po pierwsze, przypomnijmy sobie trochę teorii. Do ogrzewania domu potrzebny jest kocioł lub grzejnik elektryczny o takiej mocy, aby przewyższała ona wszystkie możliwe straty ciepła domu przy najniższych temperaturach sezonowych, np. przy -15 °C. A biorąc pod uwagę średnie dane statystyczne stosowane przez wielu inżynierów ciepłownictwa, podane w poniższej tabeli, możemy oszacować ile kilowatów energii cieplnej potrzeba do ogrzania danego budynku.
Tak więc dla domu o powierzchni 200m2 w długiej zabudowie wymóg wynosi:
200 x 130 = 26.000 (W), czyli potrzebny jest kocioł o mocy do 26 kW!
A dla dobrze zaizolowanego domu: 200 x 50 = 10 000 (W), potrzebny jest kocioł o maksymalnej mocy 10kW. Uwzględniona jest również rezerwa wydajności dla przygotowania ciepłej wody użytkowej.
A wniosek jest oczywisty – im mniejsze zapotrzebowanie na prąd, tym mniejszy koszt urządzeń i mniejsze koszty ogrzewania domu. Warto więc zacząć od termomodernizacji domu, aby przebudować system grzewczy.
Jakie są metody ogrzewania prądem i które z nich są najbardziej energooszczędne?
Maty grzewcze zapewniają ciepło i komfort w każdym domu. Zainstalujesz je na podłodze oraz na ścianie.
Zalety: regulowana moc kabla grzewczego w zależności od wielkości pomieszczenia i rodzaju podłogi; wybór pomiędzy ogrzewaniem kablowym, matą elektryczną lub folią; komfortowe ogrzewanie podłogi i przestrzeni nad podłogą; programowalne tryby pracy poprzez czujniki powietrza i podłogi; instalacja pod każdą podłogą; łatwe sterowanie za pomocą sterowników elektronicznych lub zdalnie przez Internet.
Wady: dostępna grubość do ułożenia kabla i wylewki betonowej lub mat i powłok grzejnych; wysokie kwalifikacje wymagane do obliczeń i instalacji ogrzewania podłogowego; wysokie koszty energii do ogrzewania; zagrożenie uszkodzenia izolacji kabla podczas remontu domu; znaczny przydział mocy z podstacji.
Klimatyzatory z funkcją grzania
Klimatyzatory z funkcją grzania od firmy Gree klimatyzacja to przeważnie urządzenia typu split. Klimatyzatory tego typu składają się z dwóch połączonych ze sobą modułów.
Zalety : odwracalne klimatyzatory sterowane inwerterem mogą chłodzić lub ogrzewać pomieszczenie lub dwa sąsiednie pomieszczenia; kierunkowy przepływ powietrza; termostaty do zabudowy lub ścienne z zaprogramowanymi trybami.
Wady : niewystarczająca moc przy obciążeniach szczytowych; w każdym pokoju konieczne jest zainstalowanie bloków hotelowych; hałas wentylatorów jednostek zewnętrznych i wewnętrznych; raczej wysoki pobór mocy modeli bez falownika; hałas wentylatora; nie może podgrzewać wody.
Artykuł sponsorowany