Zdarza się, że po około dwóch godzinach od zjedzenia posiłku pokarm, który nie jest jeszcze w pełni strawiony oraz kwas solny cofają się z żołądka do przełyku. Stan ten nazywamy zgagą, która nie jest odczuciem przyjemnym. To uczucie pieczenia może wystąpić nawet w miejscach, które zazwyczaj nie są dotknięte zgagą, takich jak za mostkiem lub w okolicy nadbrzusza, może też nawet powodować ból i wymioty. Jak radzić sobie z taką sytuacją? Czy lek na zgagę pomoże? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się jej?
Przyczyny zgagi
Za bezpośrednią przyczynę powstania zgagi uznawany jest refluks. Choroba refluksowa polega na tym, że treść pokarmowa cofa się do przełyku. Jak wspominaliśmy powyżej, daje to nieprzyjemne odczucie. Funkcje przełykania są zaburzone i cały ten proces jest wówczas zakłócony. Treść pokarmowa nie trafia do żołądka, by zostać w pełni strawiona, a cofa się wraz z kwasami żołądkowymi.
Jednak nie tylko choroba refluksowa może być powodem. Pośpieszne żucie może również przyczynić się do powstania zgagi. Niedokładne żucie dużej wielkości pożywienia prowadzić może bezpośrednio do tego dyskomfortu. Problematyczne może być także zbyt szybkie spożywanie posiłków oraz przejadanie się. Pełny żołądek cofa treści.
Jak leczyć zgagę?
Kiedy dopada nas ta dolegliwość, niezbędny jest odpowiedni lek na zgagę. Zgaga jest nieprzyjemnym uczuciem. Na szczęście w aptekach dostępnych jest wiele środków medycznych – leków i tabletek ziołowych na zgagę, które można kupić bez recepty. Neutralizują one działanie soku żołądkowego i działają w celu ochrony błony śluzowej przełyku i dwunastnicy. Leki przeciwhistaminowe blokują jedną substancję chemiczną zwaną histaminą, która stymuluje komórki produkujące kwas.
Domowe sposoby na zgagę
Liście melisy łagodzą stres, który sprzyja produkcji kwasu żołądkowego. Aby uniknąć zgagi i utrzymać zdrowe funkcjonowanie przełyku, pij tę herbatę regularnie po 2 filiżanki dziennie! Żuj też gumę bez cukru lub korzeń imbiru, aby zneutralizować nadmiar kwasów. Pomocna okazać się może szklanka kefiru, maślanki czy mleka. Pij letnią wodę z jedną łyżeczką octu jabłkowego lub spożywaj inne zdrowe napoje, takie jak sok marchwiowy wspomagający trawienie czy sok rzodkiewkowy. Jeśli to nie pomoże, postaw na siemię lniane przyjmowane przed posiłkami, tak, aby kwasy Omega-3 mogły być łatwiej wchłaniane przez komórki Twojego ciała podczas posiłków.
Zarówno lek na zgagę, jak i domowe sposoby mogą zmniejszyć dyskomfort. Pamiętaj jednak, że gdy taka sytuacja się powtarza, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Artykuł sponsorowany