Cierzpięty
Archeolodzy na cmentarzu w Cierzpiętach dokonują kolejnych odkryć. Ich prace to część większego projektu, który ma doprowadzić do renowacji tej nekropolii z czasów I wojny światowej. Warto dodać, że są tam pochowani Polacy, którzy w efekcie zaborów stanęli do bratobójczej walki. Jak mówi Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza, prace mogły ruszyć po podpisaniu porozumienia z Nadleśnictwem Giżycko.
Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu napisało skuteczny projekt. W efekcie udało się uzyskać na rewitalizację cmentarza z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 150 tysięcy złotych. A cmentarz wyjątkowy jest z kilku powodów.
Prace prowadzone są pod okiem archeologa i konserwatora zabytków. Otwarto jeden z grobów ze szkieletem żołnierza. Udało się odnaleźć fragment zaginionej tablicy z pomnika. Prace, które mają zakończyć się w tym roku, są zaawansowane w około 50-ciu procentach. Co nastąpi po renowacji nekropolii?
Cmentarz w Cierzpiętach oraz okoliczne dobrze zachowane bunkry wejdą w projektowany właśnie Szlak Umocnień i Fortyfikacji Rejonu Giżycko, do którego doprowadzi ścieżka historyczna. Obecnie prowadzone są rozmowy z Lasami Państwowymi na temat tego, czy te bunkry mogą na prawach użyczenia przejść pod zarząd Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.