Ełk
Ełk wzorowo dba o zabytki. Miasto zostało laureatem konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”, który organizują wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.
Kapituła wyróżniła samorządy, które mogą poszczycić się najlepszymi efektami gminnych programów opieki nad zabytkami. Ełk zdobył pierwsze miejsce w kategorii dużych i średnich gmin miejskich. Artur Urbański, wiceprezydent Ełku przypomina, że program opieki nad zabytkami realizowany jest w mieście w wielu obszarach.
Ta filmowa wizytówka, o której wspomina Artur Urbański, to prawie siedmiominutowy spot opowiadający o historii Ełku i jego najcenniejszych zabytkach. Film był formą nagrody dla zwycięskich miast.
Dowiadujemy się z niego, że Ełk posiada 32 zabytki wpisane do rejestru. Uwiecznione zostały m.in.: Ełcka Kolej Wąskotorowa, wieża ciśnień, zabytkowe kamienice, siedziby władz miasta i Wyższego Seminarium Duchownego czy zamek na wyspie.
W konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa” oceniano samorządy w trzech kategoriach: duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury zdecydowało się wyłonić tylko dwóch laureatów. W kategorii najmniejszych samorządów zwyciężyły Cedry Wielkie, gmina z terenu Żuław.
Ełk doceniono m.in. za konsekwentną realizację programu ochrony zabytków i udostępnianie zabytkowych przestrzeni mieszkańcom miasta. Przykładem jest budynek i stacja Ełckiej Kolei Wąskotorowej, które od 2017 roku są siedzibą Muzeum Historycznego w Ełku.
Warto wspomnieć, że oprócz wielu zabytkowych budynków do ełckiego rejestru wpisanych jest też 20 zabytków ruchomych. To na przykład lokomotywa parowa, parowóz wąskotorowy czy elementy wyposażenia Kościoła pw. św. Wojciecha – czyli ełckiej katedry.