Ełk
Ełk wzorowo dba o zabytki. Miasto zostało laureatem konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”, który organizują wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.
Kapituła wyróżniła samorządy, które mogą poszczycić się najlepszymi efektami gminnych programów opieki nad zabytkami. Ełk zdobył pierwsze miejsce w kategorii dużych i średnich gmin miejskich. Artur Urbański, wiceprezydent Ełku przypomina, że program opieki nad zabytkami realizowany jest w mieście w wielu obszarach.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Ta filmowa wizytówka, o której wspomina Artur Urbański, to prawie siedmiominutowy spot opowiadający o historii Ełku i jego najcenniejszych zabytkach. Film był formą nagrody dla zwycięskich miast.
Dowiadujemy się z niego, że Ełk posiada 32 zabytki wpisane do rejestru. Uwiecznione zostały m.in.: Ełcka Kolej Wąskotorowa, wieża ciśnień, zabytkowe kamienice, siedziby władz miasta i Wyższego Seminarium Duchownego czy zamek na wyspie.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
W konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa” oceniano samorządy w trzech kategoriach: duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury zdecydowało się wyłonić tylko dwóch laureatów. W kategorii najmniejszych samorządów zwyciężyły Cedry Wielkie, gmina z terenu Żuław.
Ełk doceniono m.in. za konsekwentną realizację programu ochrony zabytków i udostępnianie zabytkowych przestrzeni mieszkańcom miasta. Przykładem jest budynek i stacja Ełckiej Kolei Wąskotorowej, które od 2017 roku są siedzibą Muzeum Historycznego w Ełku.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Warto wspomnieć, że oprócz wielu zabytkowych budynków do ełckiego rejestru wpisanych jest też 20 zabytków ruchomych. To na przykład lokomotywa parowa, parowóz wąskotorowy czy elementy wyposażenia Kościoła pw. św. Wojciecha – czyli ełckiej katedry.