Żyrandol jest formą oświetlenia sufitowego. Ponieważ tego rodzaju lampy stanowią zazwyczaj główne źródło światła w danym pomieszczeniu, muszą być wybierane przy uwzględnieniu licznych czynników. Warto wiedzieć, że dobry żyrandol będzie praktyczny, ale także estetyczny.
Lampa montowana na suficie stanowi niejednokrotnie główną dekorację wybranego wnętrza. Żyrandol klasyczny, kryształowy, a może żyrandol loft? Wybór należy tylko do Ciebie.
Żyrandol do salonu
Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się żyrandole do salonu. O ile w sypialni czy kuchni mogą z powodzeniem służyć standardowe lampy sufitowe, tak okazały żyrandol w salonie pełni swoją wyjątkową funkcję. Może nadawać elegancji, jest punktem centralnym, na który zwraca się uwagę. Co więcej, musi pasować do całej aranżacji salonowego wnętrza, wręcz komponować się z pozostałym wyposażeniem. Co należy brać pod uwagę, wybierając żyrandol do salonu? Oto kilka wskazówek.
Przede wszystkim weź pod uwagę aspekty praktyczne. Jak duży jest Twój salon? Chociaż żyrandol stanowi główny element oświetlenia dziennego pokoju, to jednak nie może być zbyt przytłaczający. Wielkość żyrandola będzie też miała znaczenie, biorąc pod uwagę moc światła. Uwzględnij także materiał, z jakiego wykonany jest żyrandol. Ten powinien być trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Pamiętaj, że na ciemnych kolorach kurz widać znacznie bardziej.
Jeśli już najlepsza jakość wyrobu została poznana, wybieraj żyrandol pasujący do Twojego salonu. Największym powodzeniem wciąż cieszą się żyrandole klasyczne, ponieważ te pasują do każdej aranżacji, nawet jeśli w salonie często dokonywane są jego metamorfozy.
Żyrandol może być minimalistyczny, zachowawczy, stonowany, raczej nie rzucający się w oczy albo niezwykle wyrazisty, ozdobiony mnogością elementów. Najbardziej okazały jest oczywiście żyrandol kryształowy, który idealnie pasuje do wnętrz glamour, retro, ale też tych nowoczesnych. Żyrandol z kryształkami można też zawiesić w pokoju dziecięcym. Taki wzór zawsze dodaje klasy, elegancji i szyku.
Szczególną uwagę warto jeszcze zwrócić na żyrandole nowoczesne. Ich cechą charakterystyczną jest minimalizm i brak przepychu, ale niejednokrotnie zaskakują swoją wyszukaną formą czy kształtem. Dzięki temu źródło światła staje się dekorem, wręcz dziełem sztuki. Takimi lampami można zresztą świetnie ożywiać nieco nudne, klasyczne salony.
Żyrandol do salonu
Co ciekawe, w odróżnieniu od lampy sufitowej do salonu, żyrandol do sypialni nie powinien być zbyt dekoracyjny. To wnętrze jest oazą spokoju i relaksu i nic nie powinno zakłócać kojącego snu czy wypoczynku. Zaleca się, aby żyrandol w sypialni miał raczej klasyczną formę. W przypadku tego wnętrza współgra on przecież z innymi źródłami światła, na przykład lampką nocną czy kinkietami. Właśnie dlatego szczególną uwagę należy raczej zwrócić na moc oświetlenia.
Światło w sypialni powinno być raczej żółte i ciepłe, aniżeli zimne i białe. Z tego też względu zaleca się wybieranie nie tylko odpowiednich żarówek, ale same żyrandole powinny mieć mocniej zabudowane klosze. Świetnie sprawdzą się lampy tego rodzaju z kloszami w ciemnym kolorze.
Żyrandol do kuchni
Świetnym rozwiązaniem w kuchni jest żyrandol o dużej mocy światła rozproszonego. Dzięki temu w tym wyjątkowym pomieszczeniu, w którym bardziej od klimatu liczą się funkcje praktyczne pomieszczenia, nie będzie trzeba montować dodatkowych źródeł światła. Żyrandol zamontowany niedaleko strefy z blatem roboczym, sprawdzi się doskonale, a samo światło rozproszone nie będzie rzucać niekorzystnych cieni.
W kuchni zaleca się raczej żyrandole minimalistyczne, których lampy i inne elementy nie wiszą zbyt nisko. W tym pomieszczeniu coraz częściej stosuje się żyrandole halogenowe, w przypadku których można regulować kąt padania i moc światła.
Oszczędzaj prąd
Dzisiaj liczni producenci oferują tak wiele modeli różnego rodzaju źródeł oświetlenia, że bez problemu wybierzesz żyrandol glamour do salonu, loftowy do nieco mrocznej sypialni czy klasyczny żyrandol do kuchni. Bez względu na indywidualny gust czy potrzeby domowników w zakresie sztucznego światła, zawsze bierz pod uwagę optymalne bezpieczeństwo wykorzystywania lamp oraz energooszczędność.
Czy wiesz, że przeciętne gospodarstwo domowe płaci comiesięczne rachunki za prąd, które przekraczają 100 złotych? Co więcej, wiele nawyków w ramach codziennego funkcjonowania w mieszkaniu przyczynia się nie tylko do marnowania energii elektrycznej, ale również działań, które mają destrukcyjny wpływ na środowisko. Koniecznie zainwestuj w żyrandol ledowy, znacznie tańszy w użytkowaniu, wykazujący dłuższą żywotność, do tego energooszczędny. Gaś światło, jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu. Zapalaj sztuczne źródło światła tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Reguluj moc światła, to również ma znaczenia dla zużycia prądu.
Artykuł sponsorowany