Będąc na wakacyjnej wycieczce poza ojczyznę lub w odwiedzinach u rodziny za granicą często możemy spotkać się z obecnością bidetów w łazienkach. Choć dobrze znane na świecie, w Polsce nie cieszą się jeszcze największą popularnością. Czym są bidety? Do czego służą? I co najważniejsze — czy warto je mieć we własnym mieszkaniu? O tym poniżej, zapraszamy do lektury!
Bidet – co to?
Aranżując łazienkę, zastanawiamy się, gdzie postawić wannę, a gdzie umywalkę. Zagłębiamy się w dobór odpowiednio dużego lustra i szafek, a często pomijamy tak praktyczny wynalazek, jak bidet. Czym on jest?
Na pierwszy rzut oka bidet bardzo przypomina misę WC i może się zdarzyć, że zostanie z nią pomylony, lecz będzie to duży błąd. Bidety i misy WC są co prawda montowane obok siebie, ale tylko dlatego, że ich funkcje w toalecie ściśle się ze sobą wiążą. Bidet składa się z misy, w której zamontowany jest kran oraz odpływ. Od muszli WC odróżnia go brak klapy sedesowej i śmiało można powiedzieć, że wyglądem mu bliżej do niewielkiej umywalki.
Do czego służy bidet?
Bidet służy do szybkiego odświeżenia miejsc intymnych po skorzystaniu z WC. Jego obecność w toalecie jest więc dużym ułatwieniem w codziennej dbałości o higienę osobistą. Ta niewielka misa z zamontowanym kranikiem pozwala na szybkie podmycie się w ciągu dnia i zachowanie odpowiedniej świeżości.
Bidet: czy warto mieć go w swojej łazience?
Montaż bidetu we własnej łazience może okazać się tym, czego wielu z nas potrzebuje, a nie zdaje sobie z tego sprawy. Takie rozwiązanie będzie szczególnie wygodne, gdy chcemy zadbać o higienę w ciągu dnia, a brak nam czasu na prysznic czy kąpiel w wannie. Bidet podwieszany może być wykorzystywany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, gdyż jest bardzo prosty w obsłudze. Sprawdza się wśród osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, a także jest wygodnym rozwiązaniem dla kobiet w czasie menstruacji czy ciężarnych.
Jak korzystać z bidetu?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, korzystanie z bidetu jest proste. Tego typu ceramika montowana jest w ten sam sposób, co misy WC, więc nie musimy się obawiać, że pod naszym ciężarem coś się poluzuje lub, co gorsza, pęknie. Do korzystania z nich należy podejść z dużą swobodą, znajdując najlepszy wariant dla siebie.
Wiele osób uważa, że z bidetu najwygodniej jest korzystać, siadając na niego przodem do kranu. Nie jest to jednak reguła — równie dobrze można go używać, siadając tyłem. Wiele zależy od tego, którą część ciała chcemy podmyć, ale także od naszych własnych preferencji. Zamontowany w bidecie kranik ma specjalną końcówkę, którą można obracać na każdą stronę, kierując tym samym strumień w konkretne miejsce. Bateria bidetowa pozwala także na łatwą regulację ciśnienia wody oraz jej temperatury, co znacznie ułatwia korzystanie w każdy z wymienionych wyżej sposobów. Warto więc spróbować różnych rozwiązań i wybrać te najlepsze dla siebie.
Koszt zakupu bidetu nie jest duży. W ofertach sklepów z wyposażeniem do łazienki znajdziesz je nawet w zestawach z muszlami WC, dzięki czemu nie tylko kupisz je w rozsądnej cenie, ale też w spójnym designie. Nie czekaj, postaw na komfort, jaki jest w stanie zapewnić tego typu ceramika i kup model do swojej łazienki.
Artykuł sponsorowany