Zakupy w sieci stały się jeszcze bardziej popularne z uwagi na przedłużającą się pandemię. Jest to nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, o ile oczywiście Twoje zakupy zostaną zapakowane w sposób gwarantujący ich dostarczenie bez uszkodzeń. Dotyczy to nie tylko delikatnych przedmiotów, np. wykonanych ze szkła, ale też różnego rodzaju rękodzieł. Warto dobrze zabezpieczyć każdą paczkę, aby uniknąć reklamacji ze strony klientów lub strat podczas przeprowadzki.
Podstawa każdej paczki, czyli karton
Zawartość paczki umieszczana jest w kartonowym opakowaniu, na którym przyklejona zostaje etykieta adresowa. Dotyczy to w szczególności sprzętu AGD i RTV, a także przedmiotów, które z łatwością mogą ulec zgnieceniu. Sam karton nie jest wystarczający, dlatego bardzo często we wnętrzu paczki możesz znaleźć, np. stare gazety lub kawałki styropianu przypominające kształtem chrupki. Popularnym wypełniaczem wolnych przestrzeni w kartonie jest także drobno cięta tektura, a nawet konfetti. Wszystko to ma zapewnić maksymalną ochronę umieszczonym we wnętrzu kartonu przedmiotom. Sam materiał opakowania również powinien być solidny i dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę na dno kartonu – możesz je dodatkowo zabezpieczyć taśmą klejącą, jeśli w paczce zamierzasz umieścić ciężki przedmiot.
Uwaga! Szkło
Przygotowanie do transportu przedmiotów szklanych wymaga nieco więcej wysiłku i zaangażowania. Szkło, nawet hartowane, nadal jest stosunkowo kruchym i delikatnym towarem, z którym należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Sam karton, nawet szczelnie wypełniony styropianem lub papierem, zdecydowanie w tym wypadku nie wystarczy. Podczas pakowania szklanych przedmiotów, niezbędna będzie tzw. stretch folia. Jest to rodzaj bardzo cienkiej folii, która bardzo dobrze przylega do owijanych nią przedmiotów. Tzw. stretch jest zazwyczaj dostępny w wersji przezroczystej lub czarnej. Na opakowaniu producent folii stretch zamieszcza informacje o wydajności rolki. Dzięki temu możesz kupić dokładnie tyle folii, ile potrzebujesz. Ponowne wykorzystanie tej samej folii jest możliwe, ale nie będzie ona przylegać już tak szczelnie. Dlatego w przypadku bardzo delikatnych przedmiotów, warto użyć dalszą część nowej rolki. Folia nadaje się do kontaktu z żywnością, dlatego bez obaw możesz owinąć nią talerze i szklanki.
Żywe kwiaty
Coraz więcej kwiaciarni oferuje sprzedaż wysyłkową. Dzięki temu kolekcjonerzy unikatowych gatunków mają większe szanse na znalezienie wyjątkowych okazów. Żywe kwiaty są towarem szczególnie delikatnym, ponieważ uszkodzenie łodygi lub co gorsza systemu korzeniowego jest równoznaczne z jej zniszczeniem. Dodatkowo transport zimą to także ryzyko przemarznięcia roślin. Aby tego uniknąć, sprzedawcy często dodają do paczek tzw. ocieplacze puchowe, które mają za zadanie chronić rośliny przed mrozem. Warto jednak pamiętać o zamówieniu paczki bezpośrednio do domu lub jak najszybszym odbiorze z paczkomatu. W przeciwnym wypadku nawet najstaranniej zabezpieczona roślina nie przetrwa transportu.
Meble i większe elementy wyposażenia
Stretch jest też niezwykle pomocny podczas pakowania mebli i innych elementów wyposażenia. Możesz z jego pomocą lepiej przymocować większe meble do palet lub połączyć kilka mniejszych elementów. Dzięki temu znacznie ograniczysz ilość pakunków. Za pomocą tej folii zabezpieczysz także ostre krawędzie, które w transporcie mogą przebić karton. Dodatkowo doskonale blokuje ona ruchome elementy, dzięki czemu nie musisz rozkładać na części np. sprzętów kuchennych. Wystarczy, że szczelnie owiniesz je folią, a tak przygotowany przedmiot umieścisz w kartonie. Usunięcie stretch folii jest bardzo proste i zajmuje zaledwie kilka chwil. Folia nie jest pokryta żadnym klejem, dlatego nie ma ryzyka zabrudzenia lub uszkodzenia owijanych nią przedmiotów. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas pakowania, np. drewnianych mebli i akcesoriów. Niekiedy do zabezpieczenia przedmiotu wystarczy sam stretch. Należy wówczas owinąć daną rzecz kilkunastoma warstwami folii, które będą szczelnie do siebie przylegały.
Artykuł sponsorowany