Chcesz zrobić zakupy przez internet, ale boisz się o swoje środki? Przedstawiamy ci pięć ważnych zasad bezpiecznych płatności online. Sprawdź, co musisz zrobić i z czego najlepiej korzystać, aby nie narazić się na żadne oszustwo.
5 zasad bezpiecznych płatności online
Płatności online cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Sklepy internetowe przyciągają klientów niepowtarzalną ofertą, jak i wygodą w robieniu zakupów. E-sklepy odwiedzają codziennie miliony, a nawet miliardy konsumentów, którym zapewne nie raz przeszło przez myśl, że ten sposób nabywania produktów nie należy do najbezpieczniejszych. Nic w tym dziwnego – w mediach coraz częściej pojawiają się informacje o nieuczciwych sprzedawcach, przechwycaniu danych z kart i rachunków czy oszustwach finansowych. Co można zrobić, aby tego uniknąć? Przedstawiamy 5 podstawowych zasad, które pozwolą dokonać bezpiecznych płatności online.
1. Płać online tylko z bezpiecznych urządzeń
Jednym z pierwszych i zarazem najważniejszych kroków w procesie robienia zakupów czy opłat w sieci jest wybór odpowiedniego urządzenia. Korzystanie ze sprzętu i sieci publicznych nie należy do najbezpieczniejszych sposobów dokonywania płatności przez Internet, a to dlatego, że korzystając z sieci ogólnodostępnej, nigdy nie mamy pewności co do posiadanych przez nią zabezpieczeń. W efekcie czego prawdopodobieństwo, że poufne informacje ujrzą światło dzienne i wpadną w niepowołane ręce, niepokojąco wzrasta.
Najlepszym rozwiązaniem jest robienie zakupów w sieci za pośrednictwem własnego sprzętu elektronicznego, który został uprzednio odpowiednio przystosowany do płatności online. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się korzystać z komputera, tableta, czy smartfona –– zadbaj o to, aby urządzenie to zostało wyposażone w oprogramowanie, które uniemożliwi finalizację wszelkiego rodzaju podejrzanych transakcji. Pamiętaj – regularna aktualizacja programu antywirusowego jest równie istotna jak jego posiadanie.
2. Chroń swoje dane logowania do e-płatności
Niezwykle istotną zasadą podczas aktywnego poruszania się po sieci jest używanie unikatowych haseł dla każdego konta – od poczty elektronicznej, przez media społecznościowe, do elektronicznych kont bankowych. Zalecane jest także tworzenie haseł w formie długich sekwencji znaków, na które składać się będą zarówno cyfry, litery, jak i symbole szczególne. Trzecim sposobem utrudniającym hakerowi odszyfrowanie Twoich danych logowania jest ich regularne aktualizowanie. Równie istotne jest to, aby dane logowania do bankowości elektronicznej pozostawić dla siebie i nie zapisywać ich w miejscach ogólnodostępnych. Stosując się do powyższych wskazówek, zmniejszysz prawdopodobieństwo przechwycenia informacji wrażliwych.
3. Bądź ostrożny/a
W sieci roi się od oszustów, którzy tylko czyhają na Twoje dane. Aby się przed nimi uchronić, należy zachować ostrożność. Powszechnym procederem wśród oszustów jest podszywanie się pod instytucje państwowe i wysyłanie e-maili z prośbą o podanie numeru karty kredytowej, podanie hasła czy kliknięcie w dedykowany link. Wyłudzacze tworzą szatę graficzną na pozór wyglądającą podobnie do tych, którymi posługuje się instytucja, pod którą się podszywają. Po otrzymaniu tego typu wiadomości należy niezwłocznie poddać ją weryfikacji. Nie podawaj swoich danych i nie klikaj w nadesłany link, bowiem może to spowodować, że na Twoim urządzeniu zostanie automatycznie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.
Przed zrobieniem zakupów w sieci należy zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt – czy dany sklep posiada regulamin. Dokument ten powinien regulować zasady ochrony danych, warunki kupna, sposób płatności, zwroty i reklamacje towaru. Brak regulaminu może oznaczać dla nas tylko jedno – w tył zwrot.
4. Sprawdź wiarygodność
Zanim sfinalizujesz transakcję za pośrednictwem płatności online, sprawdź wiarygodność i legalność danego sklepu. Dokonasz tego, przechodząc do zakładek Kontakt lub O firmie, w których to powinny się znaleźć dane poświadczające o prowadzeniu działalności gospodarczej, takie jak: adres, numer telefonu, NIP i KRS. Będąc w posiadaniu tych informacji, możesz z łatwością sprawdzić, czy są one zgodne z prawdą. W sytuacji, gdy wyszukiwania nie przyniosły pozytywnych rezultatów – zrezygnuj z zakupów w tym sklepie. Chcesz dokonać bezpiecznych zakupów przez internet? Sprawdź opinie na jego temat. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google nazwę sklepu, frazę opinie i voilà!
5. Dobierz najlepszy dla siebie sposób płatności
Przed złożeniem zamówienia upewnij się, że wybrany sklep oferuje bezpieczne płatności online. Opłaty dokonywać można na kilka sposobów – przy użyciu karty płatniczej, za pośrednictwem tradycyjnych przelewów bankowych lub poprzez nowoczesny system płatności internetowych. Decydując się na jeden z nich, należy wziąć pod uwagę czas realizacji płatności, wygodę dokonywania transakcji i bezpieczeństwo.
Przywołane zasady mają na celu uchronić nas przed potencjalnymi oszustwami podczas płatności online. Korzystajmy z nich, a nasze zakupy w sieci będą dużo bezpieczniejsze.
Artykuł sponsorowany