O wekslach z pewnością słyszał każdy, jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak działają i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie. Nie każdy potrafi też właściwie ocenić, jak ryzykownym posunięciem jest podpisanie weksla in blanco. Jak działają weksle? O czym pamiętać, decydując się na zabezpieczenie w postaci weksla in blanco?
Czym jest weksel?
Mówiąc najprościej, weksel jest rodzajem papieru wartościowego. Stosuje się go najczęściej jako formę zabezpieczenia transakcji zawieranej przez strony umowy. Stanowi on rodzaj gwarancji terminowego wywiązania się z powstałego zobowiązania.
Czym skutkuje podpisanie weksla? Stanowi podstawę powstania zobowiązania wekslowego. By jednak tak się stało, weksel musi spełniać pewne warunki, o których mowa w przepisach obowiązującego prawa. Ważne jest chociażby to, by był sporządzony na piśmie i właściwie nazwany – musi się na nim pojawić słowo „weksel” lub jego odpowiednik w innym języku, o ile dokument sporządzono w języku obcym.
Konieczne jest również zawarcie w treści: daty i miejsca sporządzenia dokumentu, terminu i miejsca płatności, bezwarunkowego przyrzeczenia dokonania tej płatności w ustalonej kwocie oraz na rzecz wskazanej w treści umowy osoby. Warunkiem ważności dokumentu jest podpis złożony przez wystawcę weksla. W przypadku osoby prawnej podpis składa upoważniony reprezentant – np. prezes.
Weksel in blanco – jakie niesie za sobą ryzyko?
Czym różni się weksel in blanco od tradycyjnego weksla? Różnica jest minimalna – weksel in blanco musi bowiem spełniać dokładnie te same warunki, co normalny weksel, jednak celowo pozostaje on nieuzupełniony.
Czy podpisanie dokumentu, który nie ma wpisanej sumy wekslowej, jest bezpieczne? Jak najbardziej, gdyż ważność takiego weksla jest uzależniona od sporządzenia dodatkowego dokumentu – tzw. porozumienia wekslowego lub deklaracji wekslowej. Dokument ten jasno precyzuje, w jakich okolicznościach i pod jakimi warunkami weksel może zostać uzupełniony o brakujące informacje. By uniknąć niepotrzebnego ryzyka, warto dokładnie zapoznać się z treścią porozumienia wekslowego i wszystkimi zawartymi w nim warunkami, gdyż to one wpływają na to, kiedy i jak uzupełniony zostanie weksel in blanco.
W momencie, gdy weksel in blanco zostaje uzupełniony o brakujące informacje, automatycznie zmienia się on w weksel zwykły. Więcej informacji na temat weksla in blanco znajdziesz na stronie NFG: https://nfg.pl/blog/weksel-in-blanco-jako-forma-zabezpieczenia-wszystko-o-czym-musisz-pamietac.
W jakich sytuacjach stosuje się weksle?
Choć z wekslami nie spotykamy się zbyt często, znajdują one bardzo szerokie zastosowanie. Weksle in blanco najczęściej stosowane są przez banki, gdyż stanowią jedną z form zabezpieczenia kredytu. Nierzadko wymagają ich również firmy leasingowe lub faktoringowe. Z uwagi na fakt, że weksle pełnią również funkcję płatniczą, często wykorzystywane są jako środek płatniczy – forma odroczonej zapłaty za zakupione towary czy usługi.
Artykuł sponsorowany