Mocne mięśnie i wspaniale wymodelowana sylwetka jest marzeniem wielu osób, bo niezwykle rzadko zdarza się, aby ktoś ot tak, za sprawą genów, mógł pochwalić się dużą masą mięśniową i piękną rzeźbą. Wszystko to niestety wymaga determinacji i odpowiedniego treningu. Za chwilę poznasz najlepsze ćwiczenia na zwiększenie masy mięśniowej i dowiesz się również, jaki jest największy sekret kulturystów. Zapraszamy!
Jaki trening na masę mięśniową?
Nie będzie raczej dla nikogo zaskoczeniem, że ćwiczenia, które pozwalają budować masę mięśniową i równocześnie ją kształtować, to nic innego jak trening oporowy. Dokładniej są to ćwiczenia polegające na podnoszeniu ciężarów. To właśnie dzięki nim następuje rozbudowa mięśni, które stają się mocniejsze i bardziej widoczne. Przy okazji trening oporowy spala również zbędne kalorie.
Przy okazji, jeśli zatem zależy nam przede wszystkim na budowaniu masy mięśniowej, musimy uważać na treningi aerobowe. Są one świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu i poprawę swojej wydolności. Zbyt intensywne mogą jednak przy okazji spalać również mięśnie, co będzie stopować ich rozbudowę. Skoro już wiemy jaki trening jest na masę mięśniową najlepszy, warto wspomnieć o tym, jakie profesjonalne wyposażenie siłowni, będzie do niego najbardziej odpowiednie.
Ćwiczenia na masę mięśniową – profesjonalny wyposażenie siłowni
Ćwiczenia na budowę masy mięśniowej nie są jakoś bardzo skomplikowane. Sekret tkwi w odpowiedniej ilości powtórzeń i prawidłowym dopasowaniu obciążenia. A profesjonalne wyposażenie siłowni pozwala na wygodne przeprowadzenie kompleksowego treningu oporowego, na każdą partię ciała. W tym celu zastosowanie znajdują takie urządzenia i sprzęt do ćwiczeń jak:
- ławki pod sztangę
- sztangi
- obciążenia
- hantle
- gumy oporowe
- maszyny ze stosem (różne typy maszyn do treningu różnych partii ciała)
Natomiast prawidłowe obciążenie podczas treningu to takie, które sprawia, że ostatnie powtórzenia są wykonywane już z większym wysiłkiem, jednak mamy minimalny zapas, aby dołożyć jeszcze jedno czy dwa. Jeśli idzie nam zbyt lekko, to obciążenie jest za małe. A jeśli mamy problem już po kilku powtórzeniach, to obciążenie jest za duże. Trening siłowy jest treningiem progresywnym, dlatego warto tutaj odpowiednio wszystko dopasować i zaczynać od mniejszego obciążenia, które stopniowo zwiększamy. Wszystko po to, żeby nie nabawić się kontuzji a równocześnie być zadowolonym z efektów.
Dieta a budowanie mięśni, czyli sekrety body buildingu
Na czym w ogóle polega budowa masy mięśniowej i dlaczego dieta odgrywa tutaj zasadniczą rolę? Podczas treningu siłowego w mięśniach dochodzi do mikrouszkodzeń i to właśnie ich gojenie powoduje nadbudowę nowej tkanki mięśniowej. Potrzebny jest do tego jednak odpowiedni materiał, który musimy dostarczyć w postaci odpowiedniego pożywienia, a dokładniej białka.
Niestety, jeśli w naszej diecie jest za mało pełnowartościowego białka, to nawet najbardziej intensywny trening oporowy nie spowoduje przyrostu tkanki mięśniowej. Oczywiście mięśnie będą wyraźne i ładnie zarysowane, ale nie będą duże. Dlatego trening na masę mięśniową musi obejmować również dietę bogatą w białko, najlepiej pochodzenia naturalnego. Chociaż można również wspierać się profesjonalnymi odżywkami białkowymi.
Artykuł sponsorowany