kraj
Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej trafiły tabletki zawierające jodek potasu. Taką informację przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma to związek z wojną w Ukrainie. Jak podał Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, Rosjanie ostrzelali 19 września Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Rosyjskie pociski spadły zaledwie 300 metrów od reaktorów.
MSWiA zapewnia, że decyzja o dystrybucji tabletek, które przeciwdziałają skutkom skażenia radioaktywnego, to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia.
W obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów – czytamy w komunikacie MSWiA.

![Czy Zełenski powinien zachować Order Orła Białego? [SONDA] 2 718981228 1866451501355455 822759448338527908 n e1780926723817](https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/718981228_1866451501355455_822759448338527908_n-e1780926723817-350x250.jpg)









