Cyprysiki to wiecznie zielone iglaki, które chętnie sadzone są w polskich ogrodach oraz przestrzeniach przydomowych. Wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale także dużą funkcjonalnością. Można z nich stworzyć żywopłot lub też posadzić solo. Wystarczy podarować im odrobinę uwagi, aby pięknie się rozrosły. Jeśli szukasz niewymagających, ale urzekających drzew i krzewów, dowiedz się więcej o cyprysikach.
Cyprysiki to wiecznie zielone iglaki, które chętnie sadzone są w polskich ogrodach oraz przestrzeniach przydomowych. Wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale także dużą funkcjonalnością. Można z nich stworzyć żywopłot lub też posadzić solo. Wystarczy podarować im odrobinę uwagi, aby pięknie się rozrosły. Jeśli szukasz niewymagających, ale urzekających drzew i krzewów, dowiedz się więcej o cyprysikach.
Kilka słów o cyprysikach
Cyprysiki to drzewa i krzewy iglaste pochodzące z Ameryki Północnej oraz Azji Wschodniej (głównie Japonii i Tajwanu). Naturalnie zazwyczaj rosną w wilgotnym klimacie, dlatego zapraszając je do polskiego ogrodu, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość wody. Swoim wyglądem przypominają stożek. Korę mają cienką i gładką, a igły wyrastają krzyżowo w czterech rzędach. Często mylone są z żywotnikami, ponieważ mają do nich bardzo podobny wygląd.
Cyprysik — odmiany warte uwagi
Do Polski przywędrowało wiele odmian cyprysików, które są chętnie sadzone. Do tych często wybieranych należą:
- cyprysik groszkowy FILIFERA AUREA — jest to dekoracyjny krzew o szeroko stożkowym pokroju, którego wysokość może sięgać aż do 5 metrów wysokości (warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że rośnie bardzo wolno); charakteryzuje się wiotkimi pędami i żółtymi łuskami, a jego gałęzie ze względu na wygląd bywają porównywane do sznurków,
- cyprysik japoński TSATSUMI GOLD — jest to bardzo niska odmiana tej rośliny, która w wieku 10 lat jest w stanie osiągnąć tylko 50 centymetrów wysokości; ma grube pędy, który tworzą kopulasty przekrój (z biegiem czasu zmienia się on na stożkowaty, jak w przypadku innych cyprysików),
- cyprysik Lawsona BAUTCHENSIS — również jedna z niezbyt wysokich odmian, ponieważ po 10 latach jej właściciel może liczyć na roślinę o wzroście ok. 10 metrów; początkowo swoim wyglądem przypomina kulę, które dopiero później zamienia się w stożek; charakteryzuje się szaroniebieskimi i sinozielonymi gałązkami,
- cyprysik nutkajski PENDULA — jest to jedna z wyższych odmian, która corocznie przyrasta o ok. 20 cm, aby po dziesięciu latach osiągnąć 2,5 metra wysokości i 1 metr szerokości; jej cechą charakterystyczną jest luźna budowa oraz wytwarzanie szyszek w kolorze zieleni;
- cyprysik tępołuskowy FILICOIDES — jest to krzew o nieregularnym pokroju, który może dorosnąć do 1 metra wysokości; charakteryzuje się intensywnym zielonym kolorem oraz pędami, które swoim wyglądem mogą przypominać liście paproci.
Cyprysy w ogrodzie — gdzie je sadzić?
Cyprysy w ogrodzie można sadzić w różnoraki sposób. Wszystko zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujesz oraz czego oczekujesz o tych roślin. Przykładowo świetnie nadają się do stworzenia żywopłotu. Wówczas sadzonki należy posadzić w odległości ok. 50 centymetrów od siebie, aby po czasie utworzył się piękny pas zieleni. Jeśli postawisz na pokaźnej wielkości cyprysa, możesz także umieścić go w swoim ogrodzie solo, ponieważ świetnie sprawdzają się jako solitery. Ta roślina będzie także świetnym uzupełnieniem skalniaków i rabat — w szczególności odmiany charakteryzujące się rozłożystym pokrojem. Na uwagę zasługuje także cyprysik na pniu, np. wersja FILIP’S GOLDEN TEARS, który może osiągnąć aż do 6 metrów wysokości. W ogrodzie będzie pełnił funkcję ozdobną, ponieważ zwraca na siebie uwagę już z dużej odległości. Jeśli natomiast marzy Ci się iglak na balkonie, do wyboru masz także cyprysy w doniczce. Kiedy po kilku latach się rozrośnie, możesz przesadzić go do ogrodu.
Cyprysy — sadzonki i uprawa
Choć sadzonki cyprysów nie mają zbyt dużych wymagań, to jednak należy wziąć pod uwagę kilka kwestii przed ich wsadzeniem. Przede wszystkim ważne jest stanowisko. Powinno być ono słoneczne (ewentualnie dobrze sprawdzi się także półcień), osłonięte od wiatru z glebą próchniczą o lekko kwaśnym odczynie. Należy także zadbać o to, aby podłoże było dobrze nawodnione. W trakcie suszy nie obejdzie się więc bez podlewania. Kolejna kwestia to czas sadzenia. Zakłada się, że najlepszą porą jest jesień, jednak należy zadbać o to, aby zrobić to przed przymrozkami. Szczególnie młode sadzonki mogłoby sobie nie poradzić w tracie niskich temperatur.
Po wyborze odpowiedniego stanowiska oraz miesiąca — czas przejść do sadzenia. Najpierw należy dokładnie spulchnić ziemię. Później wykopać otwór, który będzie miał głębokość dwa raz większą niż wysokość bryły korzeniowej cyprysika. Następnie całość zasypuje się ziemią, lekko ugniata i obficie podlewa. W pierwszych tygodniach po posadzeniu należy regularnie nawadniać roślinę, jednak można to robić tylko w dni bez mrozu. Na zimę warto przykryć cyprysika włókniną lub workiem jutowym.
Gdzie kupić cyprysiki?
Jeśli chcesz cieszyć się piękną rośliną, która będzie dobrze rosnąć, pamiętaj, aby kupić ją w odpowiednim miejscu. Może to być sprawdzony sklep stacjonarny lub online, np. https://www.podkarpackiesady.pl/39-cyprysy-cyprysiki. Przed sfinalizowaniem transakcji koniecznie sprawdź opinie o sprzedawcy oraz upewnij się, czy roślina zostanie dobrze zabezpieczona na czas transportu. Choć mogłoby wydawać się to podstawą, to niestety nie każdy sklep dba o ten aspekt.
źródło: https://kawiarniaogrody.pl/co-warto-wiedziec-o-jabloni-i-jej-odmianach.html
Artykuł sponsorowany