Choroba i złe samopoczucie nie są dla Ciebie przeszkodą w pójściu do pracy? Mimo złego stanu zdrowia ubierasz się rano i idziesz do biura? Te zachowania mogą być oznaką prezenteizmu. Sprawdź więc, co to jest dokładnie i jak sobie z tym radzić!
Czym jest prezenteizm?
Prezenteizm to wewnętrzny lub niekiedy zewnętrzny przymus chodzenia do pracy nawet w momencie, gdy nie jest się całkowicie zdrowym. Brak obecności w pracy objawia się stresem, zdenerwowaniem oraz obwinianiem siebie. Takie momenty mogą prowadzić do złego samopoczucia, a nawet do przewlekłego stresu.
Jakie są przyczyny prezenteizmu?
Do przyczyn prezenteizmu można zaliczyć m.in. presję z zewnątrz. Może ona występować w momencie, kiedy zajmujemy stanowisko kierownicze lub specjalistyczne i ciężko byłoby zorganizować zastępstwo. Innym przykładem sytuacji jest zachowanie pracodawcy, który przez negatywny stosunek do zwolnień zdrowotnych może naciskać na pracowników, co prowadzi do lęku przed zwolnieniem lub pomijaniem w momencie wybierania osób do awansu. Niekiedy jednak lęk przed opuszczeniem dnia w pracy wynika ze zbytniego rozmyślania oraz stresowania się. Czasami złe myśli związane z nieobecnością przyćmiewają realną sytuację, co prowadzi do tworzenia nierealnych scenariuszy nawiązujących do gniewu szefa czy uzyskaniu negatywnych opinii ze strony innych pracowników.
Jak radzić sobie z prezenteizmem?
Na początku należy przemyśleć powody niepokoju przed opuszczeniem dnia w pracy. W dużej mierze są one nieuzasadnione. Strach przed szefem i jego reakcją można rozwiązać poprzez szczerą rozmowę z przełożonym. Po wytłumaczeniu swojego stanu zdrowotnego szef na pewno zrozumie sytuację i pozwoli Ci wziąć zwolnienie zdrowotne. Prezenteizm może być również spowodowany ambicją i chęcią osiągania większych wyników, co mogłoby zostać utracone przez nieobecność w pracy. W takich momentach pomyśl sobie — czy praca jest ważniejsza niż zdrowie? Oczywiście, że nie!
Brak efektywności
Chorzy pracownicy są również mniej wydajni. W takim wypadku obecność w pracy może jedynie pogorszyć Twoją sytuację zdrowotną i mieć negatywny wpływ na Twój stan. Pomyśl o swoim zdrowiu jako o najważniejszej kwestii i nie pozwól swoim złym myślom sprawić, byś czuł się jeszcze gorzej. Pozostanie w domu podczas choroby to najlepsze rozwiązanie.
Artykuł sponsorowany