Ileż to razy z zazdrością oglądaliśmy film, w którym pies z podziwu godną przebiegłością rozwiązywał skomplikowane problemy? Potem widok mopsa staczającego się z kanapy uświadamiał nam, że na błysk geniuszu przyjdzie na jeszcze poczekać. Kwestia psiego myślenia budzi spore emocje, powstają nawet zabawy umysłowe pod wspólną nazwą brainwork.Niezależnie od tego, co o tym myśli Twój pies, wspólna zabawa na pewno nie zaszkodzi, a może wpłynąć na zacieśnienie więzi z pupilem.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czy Twój pies myśli?
- Czym jest brainwork?
- W co się bawić z psem?
SPIS TREŚCI
- Czy psy myślą?
- Brainwork – sposób na wspólne spędzanie czasu z psem
- 6 pomysłów na domowe zabawy z psem
Kółko wokół nogi
Slalom
Szukaj
Trzy kubki
W której ręce
Chowany
- Nie okazuj zniecierpliwienia
Czy psy myślą?
Jedną z osób badających to zjawisko był Edward Thorndike, który już ponad 100 lat temu zajmował się funkcjonowaniem psiego mózgu i procesów w nim zachodzących.
Na podstawie swoich doświadczeń doszedł do wniosku, że sposób psiego myślenia odpowiada postrzeganiu świata przez dwuletnie dziecko.
Zatem nie wykluczył, że psy myślą, natomiast podkreślił, iż odbywa się to na psich, a nie ludzkich zasadach. W ich przypadku nie ma mowy o abstrakcji. Psi mózg bazuje na doświadczeniach i skojarzeniach, a impulsem do działania zawsze jest spodziewana korzyść wynikająca z określonego działania.
Brainwork – sposób na wspólne spędzanie czasu z psem
To, że pies uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem widać już na pierwszy rzut oka. Najlepszym tego dowodem jest fakt, iż niezależnie od tego, o której godzinie zaczynasz dzień, Twój pupil jest już przy Tobie, gotowy na nowe wyzwania.
Skoro zatem jest takim inteligentem, grzechem byłoby pozwolić mu na nudę. Czym zająć psa w zimny, pochmurny dzień? W ostatnich latach prawdziwą furorę robi brainwork (brain – mózg), czyli pewna forma treningu połączonego z zabawą, podczas której zwierzak ma sposobność rozwiązywania prostych zagadek, by np. dotrzeć do smakołyka. Tę funkcję doskonale spełni ulubiona karma dla psa. Niewielkie kulki pokarmu można chować lub przemieszczać skłaniając ulubieńca do aktywności.
Przygotowaliśmy sześć sprawdzonych pomysłów na wspólne zabawy. Z czasem ten arsenał ulegnie rozwinięciu, tym bardziej że to naprawdę świetna rozrywka i dla psiaka, i dla jego opiekuna.
6 pomysłów na domowe zabawy z psem
Być może zaskoczy Was fakt, że pies pozostawiony sam sobie najzwyczajniej w świecie zaczyna się nudzić. Problem zdaje się nasilać, kiedy podopieczny zdradza cechy nadpobudliwości. Wspólna zabawa połączona z nauką jest idealną okazją do lepszego poznania swojego psa, a także wyrobienia w nim nawyku posłuszeństwa. To, co? Zaczynamy!
1. Kółko wokół nogi
To stosunkowo prosty, lecz efektowny trik, wykorzystujący psie łakomstwo. W tym celu należ przygotować sobie kilka kulek karmy, by mieć czym nagrodzić naszego myśliciela za wykonane zadanie.
Pierwszy etap zabawy polega na wodzeniu psa ręką z kuszącym przysmakiem wokół nogi. Po udanym eksperymencie smakołyk trafia tam, gdzie jego miejsce. Sytuację należy powtórzyć kilkukrotnie. Kolejny etap odbywa się już z pustą dłonią. Na koniec opiekun dodaje komendę „kółko” lub „obrót”. Ważne jest, by polecenia dla pieska składały się z jednej bądź dwóch sylab.
2. Slalom
Tu mamy do czynienia z rozwinięciem poprzedniej sztuczki. Pies przechodzi pomiędzy nogami właściciela w miarę stawiania kroków. I tak jak poprzednio kuszony jest smakołykiem ukrytym w dłoni, by w końcu dojść do zrozumienia komendy „slalom”.
Na początku kroki powinny być stawiane bardzo powoli. Z czasem ruchy można przyspieszyć, aż do naturalnej prędkości poruszania się.
3. Szukaj
Podstawowa umiejętność psów tropiących. Zwierzak powinien znaleźć coś, na podstawie zapamiętania i rozpoznania konkretnego zapachu. Kulkę karmy dobrze jest umieścić wewnątrz jakiegoś przedmiotu. Może to być jakaś zabawka, którą znajdziesz w bogatej ofercie prezentowanej przez ulubiony sklep zoologiczny.
Pies powinien obwąchać smakołyk przez kilka sekund, po czym pokarm ukryty w zabawce należy schować w łatwo dostępnym miejscu. W trakcie poszukiwań stale powtarzamy komendę „szukaj”. Odnalezienie skarbu zawsze powinno być nagrodzone konsumpcja zawartości zabawki.
4. Trzy kubki
Utrudniamy poszukiwania poprzez umieszczenie pyszności pod jednym z trzech pojemników, mogą być kubki plastikowe. Kubki przesuwamy powoli wzdłuż linii prostej, by następnie podać komendę „szukaj”. Po kilku próbach zwierzak będzie bezbłędnie wskazywał właściwy pojemnik z karmą.
5. W której ręce?
Zabawa polega na chowaniu nagrody w dłoniach ukrytych za plecami. Pies powinien wskazać tę właściwą.
6. Chowany
Ukrywamy się gdzieś w mieszkaniu lub ogrodzie. Krótki okrzyk będzie dla psa sygnałem, że można rozpocząć poszukiwania. Dobrze, by w tej zabawie uczestniczyła druga osoba, przytrzymująca pupila.
Nie okazuj zniecierpliwienia
Z czasem zestaw aktywności ulegnie rozszerzeniu. Ważne jest, by w przypadku pierwszych niepowodzeń nie zniechęcać się, a już z pewnością nie należy okazywać niecierpliwości. W końcu chodzi o dobrą zabawę i rozwój pupila. No, może też odrobinkę popisów przed znajomymi. W ramach tresury oczywiście.
Artykuł sponsorowany