Elektroniczna recepta to rozwiązanie nowe, które zyskuje stale na popularności. Obecnie z takiej opcji korzystają zarówno osoby starsze, jak i młodsze. System e-recept został zaimplementowany do polskiej ochrony zdrowia w 2020 roku. Stale jest usprawniany. Zapewnia bezpieczeństwo oraz wygodę.
Jakie są korzyści e-recept? Jak długo są one ważne?
Zalet elektronicznych recept jest bardzo dużo. Zapewniają oszczędność czasu, bezpieczeństwo, anonimowość, a także wygodę. Elektroniczne recepty to rozwiązanie stosunkowo nowe, jednak dobrze znane w krajach Zachodniej Europy. Wprowadzenie takiej opcji to krok milowy dla polskiej ochrony zdrowia. Razem z systemem e-recept pojawiło się bardzo dużo nowych możliwości. Dzięki niemu nie trzeba stać długo w kolejce. Bez wychodzenia z domu można otrzymać receptę. Oczywiście wypisanie jej zostanie poprzedzone wywiadem z pacjentem. E-receptę może wystawić tylko lekarz. System e-recept to rozwiązanie, które odciąża stacjonarną służbę zdrowia, która to nie od dziś pęka w szwach. Bardzo cenione są konsultacje zdalne z lekarzem z możliwością otrzymania elektronicznej recepty. Pacjent nie musi ze sporym wyprzedzeniem rejestrować wizyty, co jest często spotykane w przypadku stacjonarnych przychodni. Nie musi też stać w długich kolejkach. Konsultacja online może odbyć się praktycznie od ręki, z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. E-recepta ważna jest przez 30 dni od momentu jej wypisania. W przypadku antybiotyków czas ten skrócony jest do 7 dni.
Jak można dostać e-receptę? Jak działa system elektronicznych recept?
E-receptę można dostać od każdego lekarza. Możliwe jest otrzymanie jej też przez internet. Może ona zostać wystawiona poprzez stronę internetową. Poprzedzone to zostaje wywiadem z pacjentem. Musi on wypełnić formularz i odbyć teleporadę z e-receptą na Medyk Online. System e-recept jest skuteczny i intuicyjny. Realizacja takich dokumentów jest łatwa. Procedura przebiega sprawnie i każdy sobie z nią poradzi. W momencie wypisywania lekarstwa przez lekarza pacjent otrzyma wiadomość SMS na swój telefon ze specjalnym 4-cyfrowym kodem. Elektroniczną receptę można również otrzymać na skrzynkę pocztową w formie PDF. Okazuje się, że będzie ona dostępna także w Internetowym Koncie Pacjenta, do którego ma się dostęp z poziomu przeglądarki internetowej bądź specjalnej aplikacji rządowej. Jak się okazuje, realizacja elektronicznej recepty otrzymanej od specjalisty zdalnie polega na podaniu kodu z wiadomości SMS, a kolejno dokonaniu uwierzytelnienia swym numerem PESEL, co jest bardzo łatwo. Z takiego rozwiązania cieszą się nie tylko pacjenci, ale też lekarze oraz farmaceuci. Okazuje się, że otrzymanie kody recepty przez internet zamówionej na specjalnej platformie zajmuje bardzo mało czasu. Często wystawiana jest ona w czasie zaledwie kilku minut. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na wizytę online. W ten sposób bez wychodzenia z domu można uzyskać receptę na potrzebne medykamenty. Takie rozwiązanie jest popularne w praktycznie całej Europie. Recepta online dostępna jest dla pacjenta w każdym wieku.
Artykuł sponsorowany