Rozliczanie się z podatków drogą elektroniczną to znaczne ułatwienie dla podatnika oraz urzędu skarbowego. Jest to możliwe dzięki istniejącemu od 2008 roku systemowi e-Deklaracje. Kto może z niego skorzystać, co dokładnie można rozliczyć z jego pomocą i w jaki sposób to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
e-Deklaracje – czym są i do kogo są skierowane?
e-Deklaracje to system, który umożliwia przesłanie rozliczenia podatkowego drogą elektroniczną. W Polsce działa on od 1 stycznia 2008 roku, a jego celem jest zinformatyzowanie rozliczania podatków. Jest to również ogromne ułatwienie zarówno dla podatnika, jak i urzędu skarbowego. System pozwala na wypełnianie formularzy, aktualizację danych oraz przesyłanie dokumentów w formie elektronicznej.
Za pomocą e-Deklaracji rozliczyć możemy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT). Dostępny jest również formularz IGH-1, który zawiera informacje nt. działania podmiotu prowadzącego działalność w zakresie gier hazardowych. e-Deklaracje przeznaczone są dla każdego podatnika oraz przedsiębiorstwa w spadku.
Co jest potrzebne, aby złożyć e-Deklaracje?
Podstawowym warunkiem złożenia e-Deklaracji jest posiadanie certyfikowanego podpisu elektronicznego. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego podpisu, deklarację PIT można złożyć, wpisując kwotę przychodu z formularza sprzed roku. Oprócz tego należy podać takie dane jak: numer PESEL, adres oraz kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy.
Podczas wypełniania e-Deklaracji potrzebne są także zeznania za rozliczany rok podatkowy (PIT-11 i PIT-8C). Jeżeli nie posiadamy wspomnianych dokumentów, należy podać wyliczoną wartość przychodu. W celu uzyskania ulg konieczne są dokumenty, które potwierdzają prawo do nich. Jeżeli chcemy przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego, potrzebny będzie jej numer KRS.
W jaki sposób złożyć i podpisać e-Deklaracje?
Istnieją trzy sposoby złożenia e-Deklaracji – za pomocą formularza na stronie podatki.gov.pl (dostępna jest wersja PDF lub formularza online), aplikacji e-Deklaracje Deskop (jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów) lub przy pomocy oprogramowania zewnętrznej firmy. Internetowe e-Deklaracje znacznie ułatwiają rozliczenia podatkowe.
Najprostszym sposobem na podpisanie e-Deklaracji jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jednak można to również zrobić, posługując się danymi autoryzującymi. Składają się na nie: numer PESEL lub NIP, imię i nazwisko, data urodzenia, a także kwota przychodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego.
Artykuł sponsorowany