Forma zwolnienia lekarskiego online zyskała na popularności w okresie pandemii, kiedy to ograniczenie wyjść z domu – także do placówek medycznych – miało na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusów. Teraz nadal chętnie korzystamy z takiej formy konsultacji lekarskiej, czemu niewątpliwie sprzyja wprowadzone przepisami i obowiązujące od pewnego czasu elektroniczne zwolnienie lekarskie dostarczane bezpośrednio do pracodawcy. Jak działa zwolnienie online? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać?
1. Zwolnienie lekarskie – najważniejsze zasady
2. Kiedy można otrzymać zwolnienie online?
3. Czy zwolnienie online jest legalne?
Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, podkreślmy, że przy zwolnieniu lekarskim uzyskiwanym drogą internetową lub przez teleporadę obowiązują podobne zasady, z jakimi stykają się osoby, które interesuje recepta online. Lekarz najpierw przeprowadza wywiad, a następnie podejmuje decyzję, którą może być między innymi wypisanie leków czy zwolnienie online. Możesz to sprawdzić tutaj -> https://telemedi.com/pl/recepta-online/
Zwolnienie lekarskie – najważniejsze zasady
Jak uzyskać zwolnienie lekarskie? Gdy potrzebne jest zwolnienie lekarskie online, trzeba spełnić kilka warunków – dokładnie takich samych, jakim podlegają osoby odwiedzające lekarza rodzinnego czy specjalistę w gabinecie. Zwolnienie zwalnia z wykonywania pracy w określonym terminie i usprawiedliwia nieobecność pracownika. Jeśli dana osoba jest zatrudniona na umowę o pracę lub zlecenie, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe, otrzymuje w tym czasie świadczenie pieniężne.
Dokładnie takimi samymi prawami jak tradycyjne L4 rządzą się zwolnienia lekarskie online. Różnica polega na tym, że w przypadku L4 przez internet lekarz online przeprowadza cały wywiad i również tą drogą przekazuje wszelkie zalecenia. Zwolnienie w formie elektronicznej – jako e-ZLA – trafia od razu do pracodawcy. Jest także widoczne przez internetowe konto pacjenta.
Proste? Proste. W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego należy taką konsultację umówić na stronie https://telemedi.com/pl
Kiedy można otrzymać zwolnienie online?
Uzyskane przez internet L4 (e-ZLA) podlega takim samym zasadom co zwolnienia lekarskie wypisane podczas wizyty w gabinecie. Jedyną różnicą jest forma konsultacji online, dlatego jeśli właśnie ona jest dla danego pacjenta interesująca, musi poszukać lekarza, który świadczy tego typu usługi i może wystawić zwolnienie lekarskie internetowo.
Czy zwolnienie online jest legalne?
Wiele osób obawia się, czy zwolnienie online jest legalne. Uspokajamy: oczywiście, że tak. Obecnie wszystkie zwolnienia mają formę elektroniczną, dlatego z formalnego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy ktoś otrzymał L4 online czy podczas wizyty w gabinecie. Kontrole ZUS zdarzają się, ale identycznie jest przy zwolnieniach wystawianych podczas osobistego spotkania z lekarzem.
Artykuł sponsorowany