Ełk
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczczono w Ełku.
Miejskie obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Ten od 1945 roku przez dekadę funkcjonował w Ełku przy ul. Wojska Polskiego 1.
Mówił podczas uroczystości prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.
Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku zwracał uwagę na to, że mimo iż na Mazurach nie było struktur podziemia niepodległościowego, nie oznacza, że ówczesna władza nie zaprowadzała porządków siłą i terrorem.
-Wspominamy dziś, nierzadko bezimiennych, bohaterów – podkreślał Wojciech Kossakowski, poseł PiS.
W ramach dzisiejszych uroczystości zaplanowano również o godzinie 18.00 Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w katedrze św. Wojciecha.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został w 2011 roku. Od tego czasu, co roku 1 marca odbywają się uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To święto państwowe nie jest dniem wolnym od pracy.

















![Ponad 500 uczestników Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym [GALERIA] 17 Tropem Wilczym 2026 10](https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Tropem-Wilczym-2026-10-350x250.jpg)








